HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek pod horou Säntis v horách Alpstein
Trek pod horou Säntis v horách Alpstein


Výstup na vrchol Table Mountain v JAR, který svírají oceány
Výstup na vrchol Table Mountain v JAR, který svírají oceány


Výstup na čtyřtisícovku Signalkuppe ve švýcarských Alpách
Výstup na čtyřtisícovku Signalkuppe ve švýcarských Alpách


Trek údolím Slim’s River k Observation Mountain
Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek australským pobřežím - Great Ocean Walk

Trek australským pobřežím - Great Ocean Walk

Scenéricky i přírodně úžasný trek podél pobřeží, přes zlatavé pláže, v lesích i vysoko nad útesy, na jehož konci čeká Dvanáct Apoštolů.Great Otway National Park, Austrálie

Název anglicky:

Základní trasa: Apollo Bay - Elliot Ridge, Blanket Bay, Cape Otway Lighthouse, Aire River, Johanna Beach, Ryans Den, Devils Kitchen – 12 Apostles

Druh treku/túry: 7-10 denní

Obvyklý počet dní: 8

Délka: 104 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Vstup na trasu samotnou je sice zdarma, ale nutno dopředu rezervovat (v hlavní sezóně s dostatečným předstihem) a zaplatit poplatky za kempování na daných tábořištích, mimo vyznačená tábořiště se nocovat nesmí.

Nejvyšší bod: 276 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Běžné turistické vybavení, hlavně nezapomenout velkou zásobu pitné vody, hodí se spolehlivý filtr anebo tablety na čištění vody.

Divoké útesy i písčité plážičkyDivoké útesy i písčité plážičky

PobřežíPobřeží

Úsek vedoucí řídkým lesem se spoustou květin.Úsek vedoucí řídkým lesem se spoustou květin.

(Autor fotografií: Barbora Sobotková)

Popis:

Skoro každý cestovatel zná proslavenou silnici Great Ocean Road, ovšem její příbuzná turistická Great Ocean Walk už něco řekne jen málokomu. Pro Australany je to ovšem ikonická a velice oblíbená dálková trasa. Scenericky nesmírně zajímavý pobřežní trek začíná v městečku Apollo Bay, pokračuje přes skalnaté i písčité pobřeží, krásné pláže, lesy plné pro nás exotických druhů zvířat, nad vysokými útesy nabízejícími krásné výhledy, až k samotnému scenerickému vyvrcholení celé trasy, jímž je pohled na skalní útvary zvané Dvanáct Apoštolů (Twelf Apostels). Dobře značená trasa je koncipována pro pochod z východu na západ, otvírají se tak nejhezčí pohledy a zároveň je to důležité z organizačního hlediska, neboť počet míst pro stany na tábořištích je omezen. Za samotný vstup na stezku nemusíme platit žádný poplatek, ale je nutno dopředu rezervovat a zaplatit místo na stan v jednotlivých tábořištích.

Trasa samotná není příliš náročná, vzdálenosti mezi jednotlivými kempy umožňují pohodlnou chůzi a kochání se přírodními krásami. Na náročnosti ovšem může přidat počasí. Od chladu, silného větru a deště až po spalující horko, kdy v létě teplota může vyšplhat nad čtyřicet stupňů. Což není vůbec příjemné zvláště v úsecích, které vedou otevřenou krajinou. Dalším faktorem je nedostupnost pitné vody. Buď je nezbytné si nést veškeré zásoby vody již od začátku na zádech, anebo používat filtr či tablety na čištění vody. Dále je nutné počítat s mohutným přílivem a odlivem, některé úseky jsou za přílivu neprůchodné, jinde je nutné použít alternativní, výše položenou trasu. Rizikem jsou také lesní požáry, celá trasa se nachází v rizikové oblasti („high bushfire risk area“), v letních měsících může být proto vyhlášen naprostý zákaz ohňů (Total Fire Ban), jenž se vztahuje i na používání plynových vařičů.

Trek australským pobřežím - Great Ocean WalkTrek australským pobřežím - Great Ocean Walk

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přímo na trase spaní ve stanu a jídlo z vlastních zásob. Výjimkou je kiosek u majáku Cape Otway Lighthouse, kde lze případně zakoupit nějaké drobnosti a pití. Z trasy je možné odbočit do vnitrozemí, kde jsou ve vesnicích ubytovací i stravovací možnosti.

Přístup na začátek: Apollo Bay je asi 2,5 hodiny jízdy autem z Melbourne. Obsluhováno i autobusovou dopravou.

Orientační rozpis po dnech:

1. Apollo Bay - Elliot Ridge

2. Elliot Ridge - Blanket Bay

3. Blanket Bay - Cape Otway

4. Cape Otway - Aire River

5. Aire River - Johanna Beach

6. Johanna Beach - Ryans Den

7. Ryans Den - Devils Kitchen

8. Devils Kitchen – Twelve Apostles

Další možnosti túr v okolí:

K trase vede mnoho přístupových bodů ze silnice, je možno ji tedy zkrátit.

Autor popisu: Barbora Sobotková

 


15.03.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ