HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Kaimai Mamaku lesní park - trek od severu na jih
Kaimai Mamaku Forest Park leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu, poblíž Bay of Plenty. Nejbližší velká města jsou Rotorua a Tauranga. Lesní park o rozloze 37,000 ha je žijícím muzeem přírodní i lidské historie.

Výstup na vrchol Njulla v NP Abisko
Výstup na vrchol Njulla v NP Abisko


Výstup na Giewont aneb klid v srdci polských Tater
Výstup na Giewont aneb klid v srdci polských Tater


Trek z Pahalgamu do Sumbalu přes sedlo Sonamous
Tento trek se nachází v indické části rozděleného Kašmíru, jedné z nejkrásnější části Indie, často nazývané indickým Švýcarskem. V celé oblasti se v posledních letech zlepšila bezpečnostní situace natolik, že se turisté opět začínají vracet.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek norským údolím Kvanndalen v Sunnmørských Alpách

Trek norským údolím Kvanndalen v Sunnmørských Alpách

Zlákají vás žulové vertikály lemující údolí Kvanndalen v Norsku?Sunnmørské Alpy, Norsko

Název anglicky: Hiking trail - valley Kvanndalen

Základní trasa: Standalhytta - Kvanndalskaret - Storevatnet

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 11 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1025 m

Celkové převýšení: 700 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek.

Norské fjordy jsou dechberoucíNorské fjordy jsou dechberoucí

(Autor fotografií: Jiří Ziegelbauer)

Popis:

Jen hory, moře a nebe

Sunnmørské Alpy nejsou zrovna snadno dostupným pohořím. Neschůdný terén strmých a přímo z moře se zvedajících se hor a kostrbaté drápy fjordů zaťaté do krajiny způsobují jen značně omezenou komunikační dostupnost. Jsou zde dokonce celé masívy, které jsou zcela odříznuté od světa a do nichž lze vstoupit pouze v rámci vícedenních přechodů. Jedním z těch přece jen lépe dostupnějších oblastí jsou jedinečné štíty Kolåstinden a populární údolí Molladalen, ležící v samotném srdci Sunnmøre. Celkový přechod obou masívů je vynikající příležitostí nahlédnout do světa hor v jeho nejatraktivnější části. Startovním místem je jedna z turisticky nejvýznamnějších chat v pohoří - Standalshytta. Velké dřevěné stavení je v provozu pouze v létě, ale v jeho blízkosti najdeme hned několik báječných tábořišť.

Ostrý zub vrchol Kolåstinden se tyčí přímo nad chatou a tak první část přechodu povede víceméně stále v jeho stínu. Nalezení vstupu do údolí Kvanndalen není i přes značení snadné a stezka přechází v první části rozsáhlou bažinou. Ale pak to začne. Prudce nabíráme výšku a dosáhneme plochého dna údolí, sevřeného ze všech stran ostrými skalnatými štíty, rozpukanými ledovci a mohutnými vodopády. „Alpštější“ krajinu snad nenajdeme ani v samotných Alpách. Do jediného schůdného sedla Kvanndalskaret vede pravděpodobně dobře schůdný a značený chodník, v případě sněhové pokrývky je však nalezení přechodu dílem jak instinktu, tak dílem náhody. Ze sedla je možné náročným výstupem dosáhnout samotného vrcholu Kolåstinden, zajímavější je však pokračovat v celkovém přechodu pohoří. Ovšem sestup do údolí Standaldalen není pro slabší nátury. Obrovské převěje sněhu a velmi strmý terén znemožňují orientaci a tak je to možné jen díky poněkud riskantnímu, několikasetmetrovému sjezdu po zledovatělém jazyku sněhu. Cesta však zdaleka nekončí.

Značená pěšina opouští údolí a stoupá k divoce rozeklanému hřebeni Ramoen. Pokud jsme až sem potýkali s orientačními problémy, tak následující úsek je úplným hlavolamem. Bílá peřina dosud neposkvrněného sněhu ukryla všechny možné styčné body a vyznat se v neznámém horském prostředí skutečně není jednoduché. Navíc se již delší dobu na jižním obzoru kupí hrozivě vyhlížející mraky, které nejenže pomalu a jistě zahlcují všechnu ti velebnou krásu kolem, ale především rychle ženou naší malou skupinu z dosahu možné bouře. Konečně hřeben a výhled do horního kotle zcela zasněžené doliny Molasdalen. Koncentrace ostrých skalních věží a cimbuří masívu Molastindane je zde snad nejvyšší v celém  Sunnmøre a díky tomu se jedná o nejznámější lezeckou oblast celého pohoří. Bylo zde vytýčeno více jak 60 cest nejrůznější obtížností (až VIII. stupně), především osamělá štíhlá věž Bladet má mezi lezci svůj zvuk a najdeme ji snad na všech prospektech a pohlednicích. Na dně údolí leží velké jezero Storevatnet, na jehož přítomnost upozorňuje jen pár tyrkysově modrých kaveren ve sněhu. Zde je třeba postupovat s krajní opatrností. Dobrodružná cesta ale ani zde nekončí. V okamžiku, kdy opouštíme sněhové a ledové pláně a konečně šlapeme po pevné zemi se do cesty staví úzké skalnaté hrdlo kaňonu, nad nímž ve značné expozici vede závratně vedená pěšina. Nebýt pomocného ocelová lana, jednalo by se o jen velmi riskantně překonatelné místo.

Mapy a průvodce

Celou oblast najdeme na velmi pěkně zpracované mapě Sunnmørsalpane (Statensk Kartverk) v měřítku 1:50 000. Součástí mapy je také množství informací (bohužel jen v norštině) a barevné fotografie. Velmi dobře nám také poslouží „megaplachta“ automapy Norway Mid (1:250 000) nakl. Freytag&Berndt. Oblasti se poměrně podrobně věnuje průvodce Hory Skandinávie (Mirago 2005).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Standalhytta

Přístup na začátek: Přístup do oblasti Sunnmore umožňuje především silnice č. 15, vedoucí z města Otta přes Lom do Eidu. Zde odbočíme po cestě č. 1 do Folkestadu (trajekt) nebo celý Valdafjord objedeme po lokální silnici 651. Při vhodně zvolené strategii můžeme celý kouzelný svět Sunnmøre poznat s použitím jediného trajektu (Leknes - Sæbø). Do centra Sunnmøre - města Ørsta (příp. Volda) jezdí z Oslo přímé busy společnosti Nor-Way Express. Cesta trvá skoro 10 hodin a přijde na tučných 620 NOK (takřka 2100 Kč, ale pokud je nás skupina 2 - 8 lidí, pak máme nárok na slevu 25%, při více jak 9 osobách to už činí 33%, podrobnosti na www.nor-way.no)

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na norský Slogen v Sunnmørských Alpách

Autor popisu: Ivo Petr

 


22.03.2018, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz