HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Víkendový trek nad údolím Astenal ve Vysokých Taurech v Rakousku

Víkendový trek nad údolím Astenal ve Vysokých Taurech v Rakousku

Prožít se tu dá neopakovatelný víkend, na jehož konci si připíšete na své osobní konto dvě hodnotné sněžnicové túry v dvouapůltisícových výškách.Alpy, Vysoké Taury, Rakousko

Název anglicky:

Základní trasa: Sadnighaus - Kröllalm - Butzentörl - Stellkopf - Sadnighaus - Göritzer Törl - Mocher - Sadnighaus

Druh treku/túry: 2-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: km

Vhodné měsíce: XII, XI, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2851 m

Celkové převýšení: 1900 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Sněžnice, hůlky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Marie Lollok Klementová)

Popis:

V sobotu ráno si přivstaňte, protože výšlap na vyhlídkový Stellkopf (2851 m) nebude rozhodně zadarmo. Naopak – zpětně ho budete považovat za jeden ze svých hodnotnějších.

Nejdřív se zahřejete traverzem mezi horskými samotami a od Kröllalm (1961 m) začnete už jen nabírat výšku. Postupně se vám otevřou nádherné výhledy směrem na východ, a když dosupíte až do sedla Butzentörl (2714 m), můžete se kochat i severním a západním směrem. Od sedla je to jen, co by sněžnicí dohodil, tedy necelých 150 výškových metrů.

Ovšem už výhledy ze sedla dávají tušit, že vyškrábat se až na Stellkopf byl rozhodně dobrý nápad. Nejvyšší vrchol celého Rakouska, Grossglockner, nemůžete rozhodně přehlédnout. Bude přímo před vámi svítit v celé své bílé kráse a významně převyšovat své okolí. Jen si na něj sáhnout! Znalci určitě poznají i Sandfeldkopf nebo Schareck.

Celá túra, ačkoli je dobře čitelná z mapy i v terénu, vám zabere celý den, při krátkých zimních dnech se tak snadno může stát, že se nahoře zapomenete a do chaty se vrátíte až se setměním, ne-li za tmy. Kdo neodpadne hned po večeři do postele, může si vychutnat místní biosaunu.

Na neděli si naplánujte kratší, ale výhledově stejně vděčný výstup na Mocher (2604 m). Orientačně nenáročná a sklonem svahu ideální sněžnicová túra začíná přímo nad chatou. V letních měsících vede značená stezka více západním směrem, v zimě se můžete vydat směle přímou spojnicí vzhůru svahem na Göritzer Törl (2463 m). Pro milovníky azimutů – držte kurz 340.

Pokud spěcháte domů, tady se otočte a vraťte stejnou cestou zpět. Pokud ale rádi vrcholíte, vydejte se po hřebínku 700 metrů západojižním směrem až na Mocher (2604 m). Koho láká pokračovat dál a obejít okruh zpátky k chatě, ať si sem zajede radši ještě jednou v létě. Sklony svahů začínají být víc než varovné a terén není na sněžnice rozhodně ideální. Sestup kopíruje výstupovou trasu a před odjezdem si ještě stihnete dát na Sadnighausu nějakou dobrotu.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Chata Sadnighaus (1880 m) se dá polopenzí přirovnat ke špičkovému horskému hotelu. Tahle horská chata je dostupná autem a po celém Rakousku je vyhlášená svou vynikající kuchyní. Předem varujeme – nechte si místo na dezert!

Přístup na začátek: Autem na Sadnighaus

Orientační rozpis po dnech:

1. denSadnighaus - Kröllalm - Butzentörl - Stellkopf a zpět na chatu

2. denSadnighaus - Göritzer Törl - Mocher - a přes chatu Sadnighaus zpět k autu

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Autor popisu: Marie Lollok Klementová


20.03.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ