HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek v okolí Borgarfjörduru na Islandu

Trek v okolí Borgarfjörduru na Islandu

Nejpopulárnějším islandským trekem je Laugavegur neboli „cesta horkých pramenů“. Túru skrze duhové hory, sopečné planiny i horké prameny jsem před několika lety prošel a mohu potvrdit, že se mezi nejhezčí treky světa neřadí jen tak pro nic za nic.okolí Borgarfjörduru, Island

Název anglicky: Hiking trail around Borgarfjörduru

Základní trasa: Bakkagerdi - záliv Brúnavík - sedlo Hjálmárdalsheidi - Seydisfjördur

Druh treku/túry: 4-6 denní

Obvyklý počet dní: 6

Délka: 60 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 600 m

Celkové převýšení: 4500 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále věci na nocování a vaření.

Island, nejkrásnější trekIsland, nejkrásnější trek

Výhledy při trekuVýhledy při treku

Trekking na IslanduTrekking na Islandu

(Autor fotografií: Pavel Svoboda)

Popis:

Výborné lokality pro vícedenní treky jsou i Východní a Západní fjordy. Tyto geologicky starší oblasti Islandu nabízejí dech beroucí pobřežní scenerie. Od mořské hladiny se často zvedají až 1000 metrů vysoké hory.

V informačním centru v Egilsstadiru kupujeme mapu na túru kolem Borgarfjörduru - trek opuštěnými zálivy. Trek vedoucí oblastí rozpadlých farem, barevných hor a hlubokými fjordy je zajímavou a plnohodnotnou alternativou ke známějším islandským trekům. Treking v okolí Borgarfjörduru byl dokonce v roce 2005 zařazen mezi 25 nejlepších trekových tras světa ve výběru National Geographic.

Islandské léto

Překvapuje nás, kolik ještě v polovině června leží na horách sněhu. Jezírko Stórurd, zdejší chlouba s obřími balvany lávy a tyrkysovou vodou, je bohužel stále z poloviny zamrzlé. Okolo pekelně zhlížející hory Dyrfjöll (1136 m) probíháme se zatajeným dechem ve strmých sněhových polích. Fičí ledový vichr, v noci naší jediné sousedce v kempu ve vísce Bakkagerdi ulétl stan. Islandské léto jak se patří.

Ani pohled na roztomilé papuchálky na útesech Hafnarhólmi nás nezahřívá u srdce. Jsou schovaní pod zemí v norách, kde sedí na vejcích. Sem tam nějaký v dálce přece jen prolétne.

Za prvním nízkým sedlem se otevírá pohled na záliv Brúnavík s malou záchrannou chatkou. Na jedné straně pláž vklíněná mezi hory a vlnící se arktické moře, na druhé straně paprsky slábnoucího slunce nad barevnými vrcholky ryolitových hor. Stojíme mezi zbytky ohrady a rozpadlé farmy, sem tam proběhne pasoucí se ovce.

Nejkrásnější část

To ticho, prostor, klid. Právě první část treku, přechod okolo Dyrfjöllu, záliv Brúnavík a přechod barevných hor, považuji za nejkrásnější. V dalších zálivech Breidavík a Húsavík se již nacházejí horské chaty, v létě se zde platí i za stanování u chaty. Trek je dobře značený barevnými kolíky.

Kolem velkého jezera pokračujeme v přechodu z jednoho fjordu do druhého. Bohužel již šlapeme po horských cestách pro džípy, výhledy na hluboké fjordy za to ale stojí. Za celou dobu potkáváme jen jednu zbloudilou Slovenku a dva muže z Polska, žijící na Islandu a podnikající pravidelně dlouhé víkendové přechody. Přicházejí i první brody, naštěstí nám přeje počasí, již několikátý den svítí slunce.

Pozor na sníh

Přechod posledního sedla Hjálmárdalsheidi s výškou pouhých 550 metrů nad mořem komplikuje velké množství sněhu. Značení mizí pod sněhem, kterého přibývá s výškou. Jsou ho snad dva metry. Naštěstí objevujeme něčí stopy, které nás dovedou nahoru do sedla. Poté ale ztrácíme orientaci a těžko hledáme cestu dolů. Ještěže jsou v létě na Islandu dny tak dlouhé.

Poslední brod rozvodněné říčky a sbíháme dolů k fjordu, jak jen to jde. Sedíme před stanem a těžko nacházím slov pro popis vyhlídky na monumentální fjord Seydisfjördur. Po šesti dnech přicházíme do městečka Seydisfjördur, odkud odjíždíme trajektem domů. Jako poslední islandský bonus nám na cestu mává v moři velryba. Sbohem islandští Elfové.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Kemp Bakkagerdi

Přístup na začátek: Bakkagerdi je dostupné po silnici č. 94

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Trek Skógar - Landmannalaugar

Autor popisu: Pavel Svoboda

 


11.04.2017,


Diskuse


Petr
Petr

Zdravím, mám dotaz, jestli nevíte, jakse dostat k treku z Rejkjavíku, popřípadě kde jste nechali auto a pak se k němu dostali zpět? Díky zaodpověď

01. 07. 2017, 21:27:32

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ