HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek Laugavegur provede cestovatele kolem islandských sopek

Trek Laugavegur provede cestovatele kolem islandských sopek

Islandské sopky jsou neustále omýlané v médiích. Jsou ale opravdu tak nebezpečné? I ty činné navíc turistům nabízejí neopakovatelné zážitky, i když se k nim vydají třeba čerstvě po výbuchu.Oblast kolem Laugavegurinn , Island

Název anglicky: Hiking trail Laugavegur

Základní trasa: Landmannalaugar chata - chata Hraftinnusker - Alftavatn chata - chata Hvanngill - chata Emstrur - Skógar

Druh treku/túry: 4-6 denní

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 80 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1000 m

Celkové převýšení: 4000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Cestou na ThórsmorkCestou na Thórsmork

HvannadalshnúkurHvannadalshnúkur

Jezera JokulsarlónJezera Jokulsarlón

(Autor fotografií: Dana Ježková)

Popis:

Snila jsem si o ní už dlouho, ale nakonec se ta nejlepší příležitost naskytla až letos koncem léta. Asi před půl rokem jsme se nějak našli na facebooku s Amíkem Danem, který chtěl doporučit nějaké trasy. Když už jsem byla u toho doporučování, rovnou jsem se vetřela.

Den první – z Landmannalaugarů k chatě Hrafntinnusker

Už jsem na tu nádheru ryolitových hor byla připravená, ale stejně jsou uchvacující a dechberoucí. Hned při stoupání do prvního kopce nám začalo pršet. A vlastně už ten den nepřestalo. To jen já neustále přesvědčovala Dana, že to je jen přeháňka a že brzy vysvitne slunce. Když už jsem i já uznala, že to je beznadějné, bylo na vytahování nepromokavých kalhot a pláštěnky stejně už pozdě. Tu radost a skvělou krajinu nám přesto ten den nemohlo zničit vůbec nic.

Že večer se k dešti přidal i vítr, zbaběle jsem se první noc ubytovali v chatě a sušili a popíjeli horký čaj, alespoň do té doby, než v chatě přestala téct voda. Ono takové elektrické čerpadlo na sluneční energii nemusí být na Islandu vždy spolehlivé.

Den druhý – ledovcová jeskyně a cesta k jezeru Álftavatn

Oblečení do rána uschlo, déšť ustal, pěkně jsme se prospali. Kousek od chaty je ledovcová jeskyně, tak jsem si k ní dopoledne zašli. Je to jedno z těch míst, kde se setkává pověstný islandský oheň a led.

Vrátili jsme se k chatě pro batohy a těšili se na druhý den v barevných horách. A ono překvapivě zachvilku zase začalo pršet. Tentokrát jsem byla vzorná holka a pořádně se oblékla už při prvních kapkách.

Stejně jsou ty hory úžasné. Já si vždycky myslela, že to je jen pár kopců okolo Landmannalaugarů, pak jsem při své první návštěvě zjistila, že jsou mnohem větší a teď v údivu zírala, že jdeme dva dny jen jimi, že všude kolem nás je nepřeberné množství barev, že se odevšad kouří. Tohle je opravdu zážitek a něco neuvěřitelného.

Najednou konec. Poslední barevná hora náhle skončila a my koukali hluboko pod sebe do zeleného údolí. Jak mávnutím kouzelného proutku. Dole nás čekal první brod a za nějaký ten kilometr i další z chat u půvabného jezera Álftavatn a s moc milým správcem.

A také noc v obležení českým zájezdem.

Den třetí – písečnou pouští k chatě Emstur

Ráno nás nejprve ze stanu lákali odporně brzy vstávají okolostanující a potom i sluníčko.

Dopolední cesta byla skvělá, brodík a mohutné okolo čnějící strmé zelené kopce. Kousek za chatou Hvanngil jsme ovšem vešli do černé písečné pouště a vlastně z ní po zbytek dne nevyšli. Černota, písek, slunce a stále ty báječné zelené kopce kolem.

Danovi se udělaly puchýře – a přitom jsem to byla já, kdo šel v nových botách a měl z toho nepředstavitelný strach. Ale ony takové přelepovací pauzy a opalování jsou také příjemné.

Jako předchozí chata i Emstur měl moc milou správcovou, ovšem s velmi nemilou předpovědí počasí – vichřice a možnost sněžení. Jak jsem se těšila, že na tuto noc si najdeme nějaké soukromí, ať nás ráno nikdo nebudí, hňácali jsme se všichni v malém hlubokém údolíčku kolem potůčku, ale nakonec i ten klid byl. A neuvěřitelná zima, voda vytékající z kohoutku pod pravým úhlem, čepice a rukavice.

Den čtvrtý – závěrečný pochod do Þórsmörku

Ráno jsme opět vstávali za sluníčka, sbalili, nasadili batůžky a vyrazili na poslední část Laugavegur.

Skvělým zpestřením byl most přes hluboký kaňon řeky Syðri-Emstruá. Ještě pár kilometrů jsme šli pískem, ale zeleně kolem nás přibývalo, občas jsme někde zahlédli ovce, až jsme najednou byli v údolíčku plném borůvek a vysoké trávy. Časem přibyli koně, kytky a stromy. Þórsmörk (Tórův les) byl na dohled.

Přebrodili jsme poslední ledovcovou řeku a já konečně dostála svým výhružkám a vykoupala se v ní. Nechápu, že se nikdo nepřidal, bylo to opravdu osvěžující. A Dan? Ten brblal jen něco od drsných Češích. No, snad jsem za těch pár dnů neudělala moc velkou ostudu.

V kempu jsme si udělali naprosto líný a odměňovací večer (i se sprchou) a bylo nám skvěle. Jen mně bylo smutno za končícím létem. Opravdu, moc.

Den pátý – líně Þórsmörský

Bylo jasné, že do Skógarů to tentokrát nestihneme. Škoda těch Danových puchýřů. Ale zase o to línější neděli jsme si udělali. Nechali se hřát stále ještě letním sluncem, koukali na mraky, snili o zdolávání okolních ledovců, poslouchali hukot řeky a tak.

Abychom ale nezlenivěli úplně, vylezli jsem si ještě s plnou polní na jeden z okolních kopců.

Teď už vím, že Laugavegur je nejen islandská vandrovní povinnost, ale i naprosto úžasná cesta, plná překvapení, zcela rozdílných krajin, místo, kam se chcete vracet. Jen je trošku škoda, že už to vědí všichni a tak tam v červenci bývá dost přeplněno.

 

 

K chatce FimmvorthuhálsK chatce Fimmvorthuháls

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Po ceste se nacházejí chaty k přespání

Přístup na začátek: Landmannalaugar chata je dostupná silničkou, která odbočuje z cesty F208, na kterou se dostanete z Reykjavíku.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek Thórsmörk přes Duhové hory na Islandu

Autor popisu: Dana Ježková

 


27.08.2018, Dana Ježková


Diskuse


Lucie
Lucie

Ahoj, mohu ještě doplnit o video z letošního treku:

https://www.youtube.com/watch?v=gLZXP9Gc5XA&t=25s

26. 07. 2017, 13:06:11

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz