HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup z Makedonie na vrchol Golem Korab v hraničním pohoří Korabi

Výstup z Makedonie na vrchol Golem Korab v hraničním pohoří Korabi

“Golem” znamená “velký” a Golem Korab je jméno nejvyšší makedonské hory, jejíž zdolání bylo zahrnuto do našeho balkánského putování na počátku července 2010. Propadnout kouzlu tohoto 2763 m vysokého velikána je snadné, avšak nemenší porci zážitků přinese i země jako taková.Korabi, Makedonie a Albánie

Název anglicky: Ascent of Golem Korab

Základní trasa: Pilana-Stirovica - Golem Korab

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 17 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2764 m

Celkové převýšení: 1600 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Sestup z Golem KorabSestup z Golem Korab

Golem KorabGolem Korab

Na vrcholu Golem KorabNa vrcholu Golem Korab

(Autor fotografií: Tomáš Kadlec)

Popis:

Jsou to především její lidé, kteří si stále ještě v míře pro nás nezvyklé uchovali svoji otevřenou povahu. Makedonské hory nejsou Alpy a tak tam, kde nefunguje infrastruktura nebo služby, nastupuje upřímná ochota místních podle svých možností pomoci.

Přístupovou cestu k hoře jsme hledali podle plánku nakresleného ochotným strýcem od Mavrovského jezera. Jakkoliv cestovatel na Balkáně hledá spíš drsnější přírodu než pískem sypané cesty, ve finále není dost dobře možné hodit si prostě batoh na záda a rovnou vyrazit do neprostupného lesa na úbočí hor. Golem Korab je vzhledem ke své pozici na Makedonsko-Albánské hranici dostupný díky pohraničním cestám, a tak ani případného zájemce o zdolání vrcholu nemine policejní kontrola na snanovišti Strezimir. Nutno podotknout, že policii zajímalo nepoměrně více, jestli máme mapu a dobré boty než jakékoliv lustrování našich dokladů. Speciální povolení ani ohlašování předem již není v současné době potřeba.

Přístupová cesta k výchozímu bodu Pilana-Stirovica (1454 m - bývalá budova pohraniční stráže) je podle našich měřítek polňačka nejhoršího kalibru. Kdo nechce všechno odšlapat po svých a nemá off-road, ať si aspoň vezme auto, na kterém už tolik nezáleží. Od Stirovice vede díky horolezeckém klubu ze Skopje „Korab“ alpským stylem (červenobílé pruhy) značená cesta až na vrchol.

Cesta na vrchol

Cesta nejprve vedla lesem k opuštěné salaši a pak přes rozkvetlé louky ke skalám, které však po celou dobu výstupu trávu zcela nevytlačily. S naskakujícími výškovými metry ubylo květin a přibylo sněhu. Sněhová pole naštestí nebyla nikde extrémně prudká, přecházeli jsme je pouze s trekovými hůlkami. Sníh však místy znesnadňoval orientaci, neboť značení pod sněhem nebylo vidět. Výrazný vrchol Malého Korabu (2683 m) se obchází zleva, je však možné na vrchol Malého Korabu vystoupat a po hřebeni přejít na Golem Korab.

Samotný vrchol Golem Korab je označený zdálky viditelnou červenobílou kruhovou značkou. Vrcholový a pravděpodobně i hraniční kámen byl ideálním místem na focení dramatických panorámat, ať již směrem na vysokohorské pastviny kosovské Šar planiny nebo směrem na nebezpečně vyhlížející albánské hory známého masivu Prokletije.

Výstup nám trval něco přes pět hodin, je v rámci možností pohodlný a pokud jsme se drželi značení, nenarazili jsme na žádné nebezpečné nebo technicky náročné místo. Akci jsme uskutečnili jako jednodenní výlet nalehko. Přestože byla červencová neděle s úžasným počasím, byli jsme v horách široko daleko až na jednoho ovčáka naprosto sami. Dovolat se nějaké pomoci v případě problému tak může být složité, proto je vhodné makedonské hory rozhodně nepodceňovat.

Na zpáteční cestě nám na polní cestě upadnul výfuk. Za pomoci okolojedoucích dřevorubců skončil rozložený v kufru našeho Forda a následně byl za symbolickou cenu 10 EUR v půl osmé večer navařen v nejbližším městečku zpět na své místo. Díky tomu jsme mohli pokračovat bez výrazného zdržení podle původního plánu směrem k jezeru Ohrid.

A tak, třebaže jsme v zemi nebyli dlouho, měli jsme možnost následně odjíždět s přesvědčením, že Makedonci možná disponují menší kupní silou než my v Čechách, ale zcela určitě jsou v mnoha ohledech bohatší.

Mavrovské jezeroMavrovské jezero

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Dostat se dnes do Makedonie je snadné, navíc také levné. Z ČR se tam dostaneme jednoduše vlakem přes Bělehrad do Skopje. Pak si stačí domluvit odvoz do hor a po pár hodinách je tu Mavrovské jezero, choulící se u paty nejvyšších hor (cesta z ČR přímo pod Korab zabere cca 28 hod.).

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup z Albánie na vrchol Golem Korab v hraničním pohoří Korabi

Autor popisu: Tomáš Kadlec

 


11.10.2018, Tomáš Kadlec


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ