HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Jof di Montasio ze severu
Výstup na Jof di Montasio ze severu


Poctivý lezecký výstup na Weissmies ve švýcarských Alpách
Poctivý lezecký výstup na Weissmies ve švýcarských Alpách


Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc
Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc


Trek mys Naturaliste – mys Leeuwin
Tento pobřežní trek, vedoucí z mysu Naturaliste k mysu Leeuwin, leží na jihozápadě Austrálie a rozkládá se na území národního parku v subtropickém vegetačním pásmu, čemuž odpovídají také vždy zelené lesy.

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek v rumunském pohoří Retezat

Trek v rumunském pohoří Retezat

Vítr se po horách proháněl celý den. Proháněl mraky, proháněl vysokou žlutou trávu i naše shrbené postavy. Ovšem co předvedl k večeru, tak to byl nářez.Retezat , Rumunsko

Název anglicky: Hiking trail Retezat

Základní trasa: chata Rotunda - loučka Poiana Pelegii - Judele - Peleaga - loučka Poiana Pelegii - chata Rotunda

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 4-6 denní, 3-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 40 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2509 m

Celkové převýšení: 2800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Tereza Matějčková)

Popis:

Stany, postavené v mělké travnaté prohlubni pod hřebenem hor, jen s obtížemi vzdorují jeho nárazům. Zvláště komický je pohled na stan nejmenovaného výrobce, zakoupený v obchodním centru. Ten, sražen k zemi pod náporem větru, perfektně modeluje postavy, ba dokonce detaily tváří ležících postav. Vskutku úchvatný reliéf do prostoru trčících nosů, dmoucích se hrudníků a natažených nohou, těsně obepnutých stanovou tkaninou. Inu - vítr dokáže být velmi zručným sochařem.

Karpatský oblouk začíná a končí u otce evropských řek - Dunaje. U Bratislavy se začíná táhnout na sever prvními nesmělými kopečky Malých Karpat a po pouti Slovenskem, kde kulminuje svým nejvyšším vrcholem - Gerlachovských štítem, se vydává dále k východu. Krátce, ale významně přetne Ukrajinu a jako obrovský vodopád, složený s pramenů desítek pohoří, padá přes Rumunsko k jihu, aby opět v podobě hebkých Banátských hor spočinul po 1600 km dlouhé pouti u břehu Dunaje. A právě zde, zcela na svém jižním konci, se hory ještě naposledy vzpínají k nebesům ve formě vysokých skalnatých štítů. Pohoří Retezat patří vedle nejvyššího transylvánského pohoří Fagaraş k přírodním klenotům Rumunska.

Z jezerní říše...

Díky ochotě dřevorubců a bizarního „maslostroje", odvážejícího dělníky do lesů, ubíhá nezáživná cesta, objíždějící nekonečné zálivy přehradního jezera Gura Apei (v některých mapách také Gura Apelor) k chatě Rotunda rychle a pohodlně. Od nového a velmi pěkného stavení s příjemným personálem vede údolím Lăpuşnicul Mare široká svažnicová cesta, kopírující tok bouřlivé říčky. Silnici vede kolem oranžových talířů hub, palmoví obřích kapradin, balkony chorošů a skrz zelené přítmí slavobrány temných smrků. Na konci údolí pak čeká přívětivá loučka Poiana Pelegii s dřevěným srubem, stoly s lavicemi a pramenem vody. Prostě ideální místo pro bivak. A tak se po chvíli na zápraží chatky třepotá naše vlajka coby znak obsazenosti objektu, „betle" jsou zabrány a do vůně dřeva, tlejícího mechu a vzdáleného studených hor se mísí odér smažící se cibulky, česneku a dalších tábornických pochutin.Stvoření dne v horách je dílem plíživých chuchvalců mlhy, slunce prodírajícího se stromovím a chladu. Obklopuje nás les s lišejníky visících do půli zad smrků, talíře tečkovaných muchomůrek, tlející pařezy, už snad jen blikající světýlka bludiček chybí k dokreslení tajuplné atmosféry horského rána. Šero lesa po chvíli střídá obloha nalakovaná na modro a medové obzory hor. Jezero Bucura je klenotem pohoří Retezat, zrcadlem kosodřevinových hor, v němž se odráží velebnost karpatských dálek. Zatímco v létě se břehy jezera proměňují na jeden velký kempink, na podzim je místo liduprázdné a sladce romantické. Chatka Bucura (2070 m), sloužící v sezóně jako ohlašovna místní horské služby Salvamont, zeje prázdnotou a je skvělým „bejzem" pro výstupy a přechody v centrální části pohoří. Vždyť hlavní hřeben hor - zelenošedý vějíř vrcholů zvučných jmen, je doslova na dosah. Jen tak nalehko, bez oblud na zádech a tedy v rychlém sledu stoupáme na nejvyšší štíty Retezatu. Co hora - to pojem.

Nesnadným kamenitým hřebenem na dvojzub Judele (2398 m), na pravidelnou pyramidu symbolu pohoří Bucura (2433 m) či dominantní a nejvyšší vrchol pohoří Peleaga (2509 m) se svými pověstnými naježenými žulovými zuby.

Vzpomínky letí proti toku času. Před 20ti lety jsme zde s partou kamarádů bojovali se sněhem, lavinami a nulovou viditelností. Vzpomínám na nepříjemný pocit, když jsme ve sněhu kolem stanů, postavených vysoko v sedle pod hrotem Virful Mare, našli čerstvé stopy dvou medvědů. Jeden z huňáčů obešel náš improvizovaný tábor zleva, druhý pak zprava. Medvědí rozcestí. Po třech dnech vyčkávání na „lepší zítřky" jsme to tenkrát nakonec vzdali. Potupně jsme ustoupili závějím sněhu, medvědům a kvílícímu větru. Na chatě Pietrele jsme pak sušili boty u pece, kde se pro nás pekl voňavý chléb. Dlouho do rána jsme s chatařem pili rudý murfatlar a bohatýrské písně letěly k šedé, sněhem napité obloze. Ted je vše jinak. Jezerní říše Retezat se jako karpatské ostrovy noří z podmáslí podzimních inverzí. Pouze na hřebeni Custura Păpuşii se počasí na chvíli kazí a na scénu přichází regulérní sněhová vánice. Ale opravdu jen na chvíli. Po čase zase vše svítí podzimem.

 

 

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Na severu zajišťuje přístup železniční stanice Hateg (přístup na chatu Gura Zlata), Pui (chata Pietrele a Baleia) či Sarmizegetuşa. Přístup od jihu (údolí Cernei) je komplikované a dlouhé. Pokud jedeme vlastním autem, pak pojedeme po trase Arad - Timişoara a ve vsi Riu de Mori odbočíme po místní komunikaci vedoucí až k chatě Gura Zlata (odtud lze ještě pokračovat po poněkud chatrné, nicméně sjízdné cestě až k přehradě Gura Apei).

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trekování v Munţii Parâng – rumunských divokých horách

Autor popisu: Ivo Petr


27.04.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ