Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na nejvyšší vrcholek Balkánu - Musalu v Bulharsku

Výstup na nejvyšší vrcholek Balkánu - Musalu v Bulharsku

Pokud jste milovníci divokého a nespoutaného Balkánu a jeho hor, tak vás jistě neminula informace, že nejvyšší vrcholek celého tohoto regionu se nachází v Bulharsku v pohoří Rila a jmenuje se Musala (2925 m n. m.) neboli Alláhova hora. Vydáme se směle na vrcholek!Rila, Bulharsko

Název anglicky: Ascent of Musala

Základní trasa: Jastrebec - Lednoto j. - Musala

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 13 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2926 m

Celkové převýšení: 830 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.).

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Ondra Němeček)

Popis:

V jednoduchosti je krása!

Pomineme systematické přechody zmíněného bulharského pohoří Rila a z výstupu na nejvyšší vrcholek uděláme jednodenní výlet charakteru "tam a zpět". Kde tedy začneme?

Celé pohoří Rila (ve starém významu překládaném jako "hodně vodnaté pohoří") je ne daleko vzdáleno od hlavního bulharského města Sofie, a tak se nejedná o nijak nepřístupnou krajinu. To potvrzuje i fakt, že do podhorských vesnic i měst jezdí více či méně kvalitní spoje velmi často, některé i několikrát denně, za cenu srovnatelnou s českými dopravci po republice, možná dokonce i méně. Náš první záchytný bod bude v horském středisku Borovec, přímo pod úpatím musalského vrcholku.

Zajímavě vystavené, starými i ultranovými budovami disponující středisko se v zimě plní všemi zájemci o lyžování či skialpinismus ve vysokých nadmořských výškách balkánských velehor, v létě pak městem proudí davy turistů vydávajících se nahoru bez minimálního úsilí, stejně jako my při dnešním tipu na túru - ranní lanovkou z okraje města na první výrazný vrcholek Jastrebec (2369 m n. m.). Zhruba desetiminutová jízda zastaralou lanovkou je výrazným ulehčením při cestě nahoru, ať už jste milovníci těchto technologií či nikoliv. Vzhůru totiž vede široká lesní cesta začínající až daleko za střediskem, která má označení červené barvy, nenabízí žádné výhledy, ani nic, co by za veškerou námahu stálo, opravdu.

Dále už po svých

Výstupní stanice lanovky na Jastrebci (2369 m n. m.) vás vrhne přímo do chřtánu velehor, zmizí vysoký porost a na svazích se zakousávají jenom kleče, nabídne se i první pohled na majestátní Musalu (2925 m n. m.). Široká prašná cesta červené turistické značky skoro po vrstevnici vede na nedalekou bývalou-současnou novou horskou chatu Musala, která poskytuje první řádné horské zázemí z tohoto směru na Rile. U pěkného horského jezera lze postavit nejen stan, ale také se občerstvit.

Odtud červená značka prudce stoupá vzhůru mezi kamennými bloky a neúprosně pokračuje do nitra velehor. Dochází až k plechovému bivaku u Ledenota jezera, kterému se mezi místními říká zaslon Everest. Ten je posledním záchytným bodem na cestě vzhůru, kde lze trasu ukončit, otočit a nebo přerušit. Rovněž nabízí základní občerstvení i možnost ubytování. Věčně zmrzlá hladina jezera ale naznačuje, že se tu moc idylického klimatu turista nedočká.

Od Ledenota jezera stezka stoupá nejvíce, cik-caky suťovým polem, kamennou pěšinkou stále vzhůru až pod hřebínek, po němž vedou elektrické kabely. Hřebínek v jednom místě překonáte a dostanete se na druhou stranu svahu, po němž už velmi pohodlně mezi většími kameny dojdete na vrchol, kde vás uvítá meteorologická stanice a kameno-železná mohyla. Nejvyšší vrcholek celého Balkánu, Musala (2925 m n. m.), je právě pod vašimi nohami. Je třeba si tento pocit dosyta vychutnat.

Kam odtud?

Nehodláte-li pokračovat v přechodu rilského hřebene dále, což je samozřejmě možné a přímo se to nabízí, můžete pokračovat buď stejnou cestou dolů a místo lanovky využít sestup údolím po svých, nebo se napojit z vrcholku na zelenou turistickou značku vedoucí jihovýchodním svahem dolů a následně se spojující ve žlutou turistickou značku vedoucí až zpátky do Borovce.

Ve všech případech se jedná o celodenní, velmi poctivou túru ve vysokých horách!

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Musala

Přístup na začátek: Pokud byste do Bulharska jeli čistě za výstupem na Musalu, tak se připravte na celodenní jízdu autem, která si vezme minimálně 15 hodin čistého času. Z přímořského letoviska Varna je to cesta asi na 5 hodin.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Túra za zrcadlící se hladinou Ribnich Ezer v pohoří Rila

Autor popisu: Ondra NěmečekSem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz