HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Sněžku z Polska

Výstup na Sněžku z Polska

České Krkonoše nebo slovenské Tatry zná každý. Co je ale na druhé straně? Pojďme se podívat do polských Krkonoš.Krkonoše, Polsko a Česko

Název anglicky: Ascent of Sněžka

Základní trasa: Karpacz - Sněžka

Druh treku/túry: Vhodné pro sněžnice, Vhodné i jako zimní pěší tůra, Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 13 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1603 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

FotkyFotky

FotkyFotky

Popis:

U aktivních tuzemských turistů začne postupem času vznikat dojem, že už všude byli. Mnohdy však zapomínají na to, že jejich „cestovatelské hřiště“ není dáno státní hranicí. Stačí se na věc podívat „z druhé strany“. V našem případě z té polské.

Polské Krkonoše nejsou tak členité, jako jejich česká část. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o nudnou stereotypní lokalitu. V následujících řádcích vám chci dokázat, že to tak není.

Jak jsou polské Krkonoše daleko?

Na tuto otázku se podívám z pohledu obyvatel tří největších měst v ČR. Ty jsou strategicky rozmístěny do koutů naší republiky (neberte mě doslova), takže by se měl každý čtenář přibližně zorientovat, i když nepochází z těchto měst. Jako cíl si zvolme město Jelenia Gora, které leží v podhůří polských Krkonoš a je největším městem této oblasti.

Pokud se na cestu vydáte z Brna a pojedete po dálnici přes Prahu (nejrychlejší varianta), tak si do nádrže musíte nalít benzín na 365 kilometrů (varianta přes Hradec 247 km).  Z již zmíněné Prahy je to pouze 165 kilometrů. Pro Ostraváky je nejlepší, když pojedou skoro celou cestu přes Polsko, připravit se musí na tři stovky ujetých kilometrů.

Výstup na Sněžku z Polska

Ano, jedná se o nejvyšší vrchol České republiky (1605 m). Většina z nás tam byla a už nás nic nového nepřekvapí. Opak je pravdou. Když jsem výše psal: „ většina z nás tam byla“, tak musím dopsat poznámku: „většina z nás z české strany“. Neznamená to, že v Polsku na vás čeká ztracený svět s pobíhajícími dinosaury, ale přeci jen je to něco nového. Krajina je Tatranského charakteru a nechybějí ani plesa (Malý a Velký Staw -viz níže). Z místa Karpacz vede k vrcholu červená turistická značka. Připravte se na velmi strmé stoupání, které při letních teplotách vysílí i zdatnější horaly. Pro ty pohodlnější je k dispozici lanovka na Kopu. Vyveze vás až do výšky nad 1300 metrů, zbytek musíte dojít po svých černou značkou.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: do Karpacze se nejlépe dostanete od Trutnova nebo Semil směrem na Pec pod Sněžkou a dále přes hraniční přechod Malá Úpa/Ogorzelec

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Další tipy o v okolí dělat

Malý a Velký Staw – Jsou dvě horská jezera ledovcového původu tzv. plesa. To větší má rozlohu osm hektarů a maximální hloubku 24 metrů. Jedná se tak o největší vodní plochu v Krkonoších. U menšího je rozloha necelé tři hektary a nejnižší bod byste našli sedm metrů pod hladinou. Turistická značka (modrá) vede přímo „jen“ k menšímu z obou ples, přesto se jedná o nádhernou podívanou.

Cyklocentrum Szklarska Poreba - V polských Krkonoších není turistika jedinou sportovní aktivitou, která se těší vysoké oblibě. Na své si tady přijdou i cyklisté. Důkazem je 19 značených cyklotras o délce 450 kilometrů. I když se jedná o horské prostředí, najdete tady stezky všech obtížností a délek. Některé se různě kříží a dokonce prochází českým územím. Pokud aspoň trochu zvládáte polštinu, tak se podívejte tadytady, najdete zde podrobnější informace o jednotlivých trasách.

Vodopády Kamienczyk a Szklarki - První jmenovaný se nachází v blízkosti už zmíněného městečka Szklarska Poreba. Odtud k němu vede jak červená turistická značka, tak cyklotrasa. Pro automobilová vozidla je k dispozici parkoviště, od kterého je to ještě kousek k samotnému vodopádu. Ten je s výškou 27 metrů největším vodopádem v polských Krkonoších. Vstupné k vodopádu je pro dospělého 5 PLN, zlevněné je poloviční. Druhý z vodopádu měří 13 metrů a nachází se rovněž nedaleko Szklarske Poreby. Zajímavostí j, že ve večerních hodinách je vodopád nasvícen a k vidění je opravdu nádherná scenerie.

Autor popisu: Jan Haráč


22.05.2017,


Diskuse


Kateřina
Kateřina

Je tam nádherně. Polská strana Sněžky je mnohem romantičtější, i krajina okolo. V Karpaczi najdete překrásný dřevěný kostelíček Wang, který sem bylo rozebraný převezen ze Skandinávie a okolo hřbitůvek se zachovanými náhrobky. Doporučuji koupit si místní úžasnou keramiku, která se vyrábí v malé manufaktuře už staletí.  Další krásná keramika se vyrábí ve Wroclavi. V Karpaczi se dobře najíte, projdete, pokocháte. Jelenia Góra je nově opravené překrásné městečko. Kupuji si tam ráda místní uzeniny, sýry a ryby. Jezdívali jsme tam pro květinovou satbu, pro ovoce, zeleninu, mívala jsem to kousek, dokud jsem ještě v Krkonoších bydlela.

26. 05. 2017, 10:45:43
Anna
Anna

Já jezdívala i do Kowar a do Kudowa Zdrój, lázeňské městečko. Nejen na ty pověstné trhy, ale také projít se městem a užít si tu atmosféru krásného lázeňského prostředí. Fakt super. Jo a kousek za hranicemi je taky polsko-české kulturní centrum, Niedamirów. Kdybyste chtěli darovat nějaké české knížky, rádi je přijmou. Tam je to fakt krásný kout Polska.

26. 05. 2017, 10:49:49

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz