HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Mt. Cameroon
Mt. Cameroon (4095m n.m.) je nejvyšší hora západní Afriky, patří mezi aktivní vulkány, v minulém století zde proběhlo 7 erupcí, a ta poslední v roce 2000. Je to jediný vulkán mimo Středomoří, u kterého byly zdokumentované erupce před začátkem našeho letopočtu.

Výstup na čtyřtisícovku Jungfrau ve Švýcarsku bez davů
Výstup na čtyřtisícovku Jungfrau ve Švýcarsku bez davů


Výstup na Großes Wiesbachhorn
Výstup na Großes Wiesbachhorn


Výstup z údolí Saisera na vrchol Jôf di Somdogna
Výstup z údolí Saisera na vrchol Jôf di Somdogna


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra dolinou Rybiego Potoku v polské části Vysokých Tater

Túra dolinou Rybiego Potoku v polské části Vysokých Tater

Dolina leží v polské části Vysokých Tater, v těsné blízkosti slovenské státní hranice, takže se vám budou při výstupu na některý z vrcholů nabízet pohledy jak na Slovensko, tak do Polska.Vysoké Tatry, Polsko

Název anglicky: Hiking trail Dolina Rybiego Potoku

Základní trasa: Polana Palenica - Morskie Oko - Przedni Staw Polski - Polana Palenica

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1836 m

Celkové převýšení: 1350 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Morskie Oko, největší jezero v TatráchMorskie Oko, největší jezero v Tatrách

Popis:

Dolina je dlouhá 3 kilometry a celou její délkou protéká Rybí potok, který se ve výšce 1 025 metrů napojuje na potok Biala woda.  Potok pramení v obrovském plese Morskie Oko, což je zároveň nejvyšší bod doliny ve výšce 1 395 metrů. Nad plesem se ve výšce 2 499 metrů tyčí majestátný vrchol Rysy, na který vede červená turistická značka.

Dolinu ze západu kryje hřeben Opálené a z východu jsou to vrcholy Sedem Granátov (1 681 m), Žabia kopa (2 078 m) a Nižný Žabí štít (2 098 m).

U plesa je postavena horská chata, která nabízí ubytování i občerstvení.

Trasy

  • Po červené z Toprowej Cyrhli.
  • Po modré od chaty v dolině Pieci Stawow Polskich.
  • Po žluté od chaty Murowaniec.
  • Po červené z vrcholu Rysy.

Trasa popisovaná v rámci parametrů tohoto článku (20 km, 1350 převýšení) je vlastně okruhem. Výchozí a konečný bod představuje Polana Palenica, kde je parkoviště a jezdí tady také autobus. ODtu po asfaltce (po červené) až k plesu Morskie Oko. Následně po modré k plesu Przedni Staw Polski, pokud tedy nechcete pokračovat na Rysy nebo na jiný z vrcholů hlavního hřebene. Od ples pak dolinou Roztoki zpět do Polana Palenica (po zelené).

Zajímavosti

Morskie Oko je s rozlohou 34,93 hektarů největším plesem v Tatrách. Jeho hloubka je 50, 8 metrů a ukrývá v sobě objem 9,9 mil m³ vody. Oblast je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Polsku.

Rysy jsou největší vrchol Polských Tater.

Oblast Ribiego Potoku je oblíbenou zejména mezi horolezci. Jsou tady cesty všech obtížností. Mezi ty nejtěžší patří Misterium Nieprawosci, Metallica, Rokokowa Kokota, Superata Mlodosci, American Beauty.(všechny oblast Mnich).

Morskie Oko se původně jmenovalo Rybie pleso, protože zde byl přirozený výskyt ryb, což není u tatranských ples obvyklé. Dnešní název je spojen s legendou, která vyprávěla o tom, že pleso bylo pod zemí spojeno s mořem.

Stavení u tohoto plesa nemají na růžích ustláno. První chata tady byla postavena v roce 1836, shořela za necelých 30 let. Další postavili v roce 1874, ale ještě na konci století shořela. Ta dnešní byla vystavěna v roce 1908 díky Spolku polských turistů. V současné době má kapacitu 78 osob.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

chata u plesa Morskie Oko

Jedná se o chatu, která stoji v těsné blízkosti největšího Tatranského jezera Morskie Oko (862 × 566 m, hloubka 50 m) ve výšce 1 406 metrů. Chata zároveň leží nad Dolinou Ribiego Potoku a nabízí krásný pohled na celou tuto dolinu.  Místo je skvělým výchozím bodem pro túry na Rysy (2 499 m), Hrubý štít (2 172 m), do Mengusovského sedla.

Místo: Vysoké Tatry, Dolina Rybiego Potoku

Stravování: plná penze, snídaně 10-15 zł, oběd 20-30 zł, večeře 12-17 zł

Cena ubytováníhttp://www.schroniskomorskieoko.pl/morskie_oko_oferta.html

Kapacita: 78 osob

Něco málo o chatě:

První zmínky o chatě v této oblasti sahají už do roku 1823, kdy pozemky kolem jezera vlastnil Emanuel Homolacs. Jednalo se o skromné stavení, které bylo sice rekonstruováno, ale v 50. a 60. letech 19 .století už bylo ve velmi špatném stavu a v roce 1865 shořelo .

Nová chata (pro 25 osob) byla postavena v roce 1874, ale také shořela. Dnešní chata byla postavena v roce 1908 díky Spolku polských turistů. „Přežila“ i druhou světovou válku, kdy se v Tatrách vedly boje partyzánů s Němci a ve 40. letech minulého století měla kapacitu až 144 míst.

Chata nad Morskim Okiem je jedno z nejznámějších míst v Polsku. To je důvod, proč sem v roce 1997 zavítal tehdejší papež Jan Pavel II.

Webhttp://www.schroniskomorskieoko.pl/

Telefon: + 48 602 260757

chata u plesa Przedni Staw Polski

Přístup na začátek: Do Zakopaného, které je od výchozího bodu nedaleko se nejlépe dostanete jízdou přes Žilinu, Dolný Kubín, Tvrdošín.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek Dolinou Roztoki v polské části Vysokých Tater

Autor popisu: Redakce

 


26.02.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz