HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek přes Ilgaz Dagi
  Hřebenem Ilgaz Dagi (též Ilgaz Daglari) kulminuje v západní část Pontských hor, což je pohoří, které lemuje na severu malé Asie po celé délce pobřeží Černého moře. Zatímco většina cizinců o existenci tohoto místa vůbec nemá tušení, mezi domorodci jde o poměrně známou destinaci, neboť zde leží jedno z mála lyžařských center v Turecku.  

Trek skrze Lanzarote a tamní Ohňové hory
Trek skrze Lanzarote a tamní Ohňové hory


Výstup na Pointe de Pécé, žiletku s mnoha vrcholy
Výstup na Pointe de Pécé, žiletku s mnoha vrcholy


Svatojakubská pouť Portugalskem: Porto - Santiago
Svatojakubská pouť Portugalskem: Porto - Santiago


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Pico del Teide na Tenerife - nejvyšší vrchol Španělska a Kanárských ostrovů

Výstup na Pico del Teide na Tenerife - nejvyšší vrchol Španělska a Kanárských ostrovů

Výstup na nejvyšší horu Španělska a zároveň Kanárských ostrovů Pico del Teide přes horskou chatu Altavista je oblíbeným cílem trekařů. není divu - při svítání vrhá tato sopka nejdelší stín v Atlantiku.Tenerife, Španělsko

Název anglicky: Ascent of Pico del Teide - Tenerife

Základní trasa: silnice via Montaña Blanca - chata Altavista - Pico del Teide a zpět

Druh treku/túry: 2-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Pro výstup na vrchol je potřeba povolení, které je sice zdarma, ale správa národního parku vydává pouze 200 ks na den (údaj z ledna 2019). Dá se zařídit online: https://www.reservasparquesnacionales.es/real/parquesnac/usu/html/detalle-actividad-oapn.aspx?cen=2&act=1 (nebo zkuste zadat do googlu Pico del Teide permit) - pozor na malou kapacitu, rezervaci proveďte 2-3 měsíce předem. Technicky vzato ale nepotřebujete povolení, pokud se stihnete dostat mimo zakázanou zónu (nad horní stanici lanovky a vrchol Teide) do 9. hodiny ráno. Nabízí se tedy možnost přespání pod vrcholem - např. v chatě Altavista (3260 m) za 25 eur za noc.

Nejvyšší bod: 3718 m

Celkové převýšení: 1400 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.). Nepodceňte teplé oblečení včetně rukavic a čepice.

Postup vegetacíPostup vegetací

Sníh, překvapení?Sníh, překvapení?

Nádherné výhledyNádherné výhledy

Popis:

Již poněkolikáté vystupujeme v přístavu Los Cristianos. S velkými batohy a v bytelných trekových botách jsme tu skutečně raritou. Zatím jsme tady za deset dní našeho pobytu nepotkaly nikoho podobného. Všichni tu nocují v hotelech na pobřeží a vydávají se na jednodenní výlety. Známé letovisko Playa America u Los Cristianos je plné lidí, asfaltové silnice a budovy kumulují v ulicích teplo, už se těšíme na sníh na nejvyšším vrcholu Kanárských ostrovů.

K chatě Altavista

Autobusem se dopravujeme až do velkého kráteru – Parque Nacional del Teide – do výšky 2200 m. n. m. Vystupujeme jednu zastávku za lanovkou, která vozí turisty pod vrchol Teide. Naše cesta vede přes různobarevná pemzová pole k tzv. Teidským vejcům, velkým balvanům rozházeným po krajině, a odtud prudce stoupá k chatě Altavista (3260 m).

Nadmořská výška nám nedělá problém, jsme dobře aklimatizované z předchozího pobývání na horách La Palmy. Sledovat od bivaku západ slunce je úchvatnou podívanou. Hory po obvodu kráteru postupně střídají různé barvy, stíny se prodlužují a mění tvář okolní krajiny. Nezapomenutelné dojmy v nás zanechává stín Pico de Teide, který putuje po moři a zasahuje i zhruba sto kilometrů vzdálený ostrov Gran Canaria. Totéž lze za jasného počasí spatřit ze samotného vrcholu Teide i při východu slunce – stín hory se natahuje po moři na druhou stranu, západním směrem, a dotýká se břehů ostrova Gomera.

Refugio Altavista pod vrcholem Pico del Teide, Kanárské ostrovy, Španělsko.Refugio Altavista pod vrcholem Pico del Teide, Kanárské ostrovy, Španělsko.

Výstup na vrchol

Další ráno vstáváme okolo páté hodiny a pořádně se oblékáme, protože je zima a fouká silný studený vítr. Úplněk nám svítí na cestu, čelovky potřebujeme jen občas.

Od horní stanice lanovky je to už jen pár desítek výškových metrů, ale těch „nejvydatnějších". Navíc vzduch nejen řídne, ale začíná taky pěkně smrdět - spící sopka vypouští ze svého nitra sirné výpary. Potkáváme turisty, kteří se vracejí z vrcholu. My jsme na něm za pár minut a úplně sami si vychutnáváme nezapomenutelné panorama: na východě se z mraků klubou vrcholky ostrova Gran Canaria, na opačné straně La Palma a na jihu ostrovy La Gomera a El Hierro. Mraky odstupují od svahů Tenerife a je možné dohlédnout k pobřeží. V hotelových rezortech tam asi právě plážoví turisté zrovna baští svoji snídani. My si ještě chvíli užíváme svoji vrcholovou samotu na nejvyšší hoře Španělska, která se vypíná do výšky 3718 metrů.

Za pár minut sestupujeme k horní stanici lanovky, kde právě přijíždějí první turisté. Pobaveně sledujeme jejich „vybavení": sandály a krátká trička. Udělají pár fotek a zmrzlí jedou radši dolů. My pokračujeme naše putování na druhou sopku, Pico Viejo. Mnohokrát se otáčíme a pozorujeme vrchol Teide, který znovu a znovu přitahuje naši pozornost. Z Pica Vieja sestupujeme prašnou stezkou k silnici, kde chytáme autobus zpět do Los Cristianos. Naše vysokohorské putování pomalu končí, ale další krásy Tenerife nás ještě čekají.

PustinyPustiny

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Altavista - chata

Přístup na začátek: Veřejnou dopravou z Los Cristianos.

Orientační rozpis po dnech:

1. den: silnice via Montaña Blanca - chata Altavista

2. den: chata Altavista - vrchol Pico del Teide - silnice via Montaña Blanca

 

Mapa Pico del Teide na stránkách národního parku.

Další možnosti túr v okolí:

Trek ostrovem La Palma

Autor popisu: Jana Rutarová a Theodor Fiala - redakčně aktualizováno

 


11.02.2019, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ