HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek k ledovci Donjek
Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena.

Trek El Choro
Údajně je to hezčí výlet než k Machu Picchu, ale na konci chybí „jen\" incká stavba. Cesta pochází již z doby Inků a sloužila jako obchodní cesta pro místní. Do dneška je využívána, takže lze často spatřit lamí i oslí karavany

Výstup na vrchol Bliznica v Poloninách na Ukrajině
Výstup na vrchol Bliznica v Poloninách na Ukrajině


Výstup na Esence Tepe a Aygir Gölü
  Koncem jara kvete na svazích Esence Tepe spousta horských bylin, které jsou dodnes domorodci používány k léčebným účelům. Snad odtud je odvozen podivný název hory. Cizinci o horu Esence Tepezatím příliš nejeví zájem, přestože vypadá skutečně impozantně, je snadno dostupná a mnozí cestovatelé ji těsně míjejí.  

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Torre Blanca v Picos de Europe ve Španělsku

Výstup na Torre Blanca v Picos de Europe ve Španělsku

„Země na obzoru!“- pro námořníky vracejících se z dlouhých plaveb od amerických břehů úlevné a spasné zvolání kormidelníků. Tou zemí na obzoru byly ostré kontury vápencových obrů Kantabrijského pohoří, které si tak vysloužily jméno Picos de Europe – Evropské štíty. NejsouPicos de Europe, Španělsko

Název anglicky: Hiking Trail - Torre Blanca

Základní trasa: Fuente Dé - bivak Verónika - Torre Blanca - Caín

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 16 km

Vhodné měsíce: VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2500 m

Celkové převýšení: 1300 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Z vystupu na Torre BlancaZ vystupu na Torre Blanca

(Autor fotografií: Ivo Petr)

Popis:

Bílá věž a Božské hrdlo

Torre Blanca je výškou 2617 m jedním z nejvyšších turisticky dostupných vrcholů Picos de Europe. Přesto tak úplně zadarmo to není. Výstup není zcela jasně značen a tak se snadno můžeme v nepřehledném terénu plném propastí a roklin velmi snadno ztratit. Prvním krokem je opět výjezd lanovkou z Fuente Dé a dosažení bivaku Verónika. Jen obtížně schůdný „chodník“ pokračuje labyrintem skal a krasových trhlin do sedla Collada Blanca.

Zde opouští výstup hlavní trasu, klesající do kaňonu Cares a boční hranou s několika málo lezeckými partiemi dosahuje vrcholu. Díky poloze vrcholu takřka v srdci celého Centrálního masívu se odtud otevírají úžasné výhledy jak na samotné Picos, včetně hradby nejvyššího štítu Torre de Cerredo, tak na zvlněné, do nekonečna se táhnoucí hřebeny Kantabrijských hor. Cílem našeho dalšího, tentokrát dvoudenního přechodu hor však není pouze Bílá věž – Torre Blanca. Je jím především úchvatný kaňon Garganta del Cares. Než však do něj sestoupíme, čeká nás neskutečný záběr na klouby a kolena. Rovné dva vertikální kilometry nás dělí od soutěsky, která již v dávných dobách dostala přezdívku „Garganta Divino“, neboli Božské hrdlo. Velmi příkře spadající chodník končí v malé ospalé vesnici Caín, kde zcela zmoženi usínáme na trávě veřejného tábořiště.

Kaňon Cares, přestože není příliš známý, patří nepochybně k nejkrásnějším přírodním divům Evropy. Je dlouhý 12 km a jeho hloubka kolísá mezi 500 až 1000 m, blízký a prakticky bezprostředně sousedící masív Cerredo překonává dno kaňonu dokonce o více jak 2 km! Napříč soutěskou vede pečlivě vyvedená a ve skále odvážně vystřílená cesta, vybudována hydrografickou společností v souvislosti stavby vodního koryta, vedoucí zhruba v půli výšky stěn kaňonu. Procházka tímto zcela unikátním chodníkem je úžasným prostorovým zážitkem. Cesta překonává několik krátkých tunelů, ve dvou místech se dokonce pomocí mostů nad říčkou Cares dostáváme z jedné strany kaňonu na druhou.

Vhodná doba pro návštěvu: vybrat jakési universální doporučení pro návštěvu hor není snadné. Každopádně nejlepší podmínky zde vládnou v červenci a v srpnu. Ale ani podzim (září) není špatnou volbou. Jaro a především zima jsou poněkud drsnější variantou. Bouře a atlantické orkány jsou zde časté, hory jsou na dlouhé dny či dokonce týdny zahaleny v mracích.

Mapy: dobrou a přehlednou mapou pro celou oblast vydalo nakl. Alpina. Jedná se o praktické dvoubalení (Macizo Central y Oriental a Macizo Occidental) v měřítku 1:40 000 za vcelku lidovou cenu kolem 6 €.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Picos de Europe jsou pro české horaly velmi vzdáleným a obtížně dostupným pohořím. Při cestě z ČR musíme počítat minimálně s 3000 km v jednom směru. Nejkratší cesta vede klasicky přes Itálii do francouzského Narbonne. Odtud kvalitní dálnici A61 přes Toulousse dojedeme k Atlantiku (Biaritz). Španělskou dálnicí A8 přejedeme gigantické, takřka na sebe navazující městské aglomerace San Sebastián, Bilbao a Santander. V přímořském městě Onguera pak odbočuje vzhůru do hor silnice N621 s cílem v letovisku Fuente Dé nebo můžeme po komunikaci C6312 dojet pod hory od severu (Covadonga, Bulnes).

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Okruh pohořím Picos de Europe ve Španělsku

Autor popisu: Ivo Petr

 


04.01.2018, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz