HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek do kotle Fer-a-Cheval aneb Kamzičí roh, vodopády a „indické“ jezero
Trek do kotle Fer-a-Cheval aneb Kamzičí roh, vodopády a „indické“ jezero


Trek Tumlingtar – Mera Peak - Lukla
  Netradiční, téměř nechozený trek. Z nepálského podhůří se dostáváme po 14 dnech krajinou plnou folkloru do oblasti vysokých hor – do základního tábora pod Mera Peak 6 461 m.  

Výstup na Kahar a Naz
Čtyřtisícovky Kahar a Naz jsou součástí nevelkého hřebene, který se zvedá nad přehradou Karaj nedaleko Teheránu. Od centrální části Elborzu jej odděluje kaňon řeky Karaj, kterým stoupá silnice spojující hlavní město s pobřežím Kaspického moře.

Trek kolem nejvyšší hory Sibiře, která se nachází na Altaji
Trek kolem nejvyšší hory Sibiře, která se nachází na Altaji


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek přes Skotsko The West Highland Way

Trek přes Skotsko The West Highland Way

„The West Highland Way“ (WHW) je magnetem pěší turistiky již od svého otevření v roce 1980, kdy se stala první dálkovou trasou pro pěší ve Skotsku. Jejich 153 kilometrů je výzvou pro každého cestovatele - turistu.Skotsko, Skotsko

Název anglicky: Hiking trail over Scotland The West Highland Way

Základní trasa: Milngavie - Fort William

Druh treku/túry: 7-10 denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 7

Délka: 153 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1345 m

Celkové převýšení: 5000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

TrasaTrasa

Ďáblův chodníkĎáblův chodník

Značení trasyZnačení trasy

(Autor fotografií: Vladimíra Svitáková)

Popis:

Kudy bájná cesta vede

Trasa vede z Milngavie na okraji Glasgow až do Fort William, druhého největšího města skotské Vysočiny. Je dobré trasu jít tímto směrem, tj. z jihu na sever, protože tak začínáte své putování v lehčím terénu v nižší nadmořské výšce a postupně se dostáváte k obtížnějším úsekům v horách. Také si troufám říci, že druhá polovina cesty je zajímavější. Obavy z toho, že snad zabloudíte, mít nemusíte – trasa je po celé délce značena dřevěnými kůly (méně často tabulkami) s nápisem „West Highland Way“ či se znakem bodláku.

Většina trasy využívá dodnes dochované zbytky kamenné  stezky v horách, tzv. military road, bývalé vojenské silnice, kterou v celkové délce 385 km postavili v 18. století angličtí vojáci, aby tak získali přístup do skotských hor s cílem mít Skoty pod kontrolou a zabránit případným protianglických povstáním. Mistrovským kouskem asi 450 vojáků pod vedením generála Caulfeilda bylo v r. 1750 vybudování tzv. Ďáblova chodníku, kterým vyřešili strmý výstup z údolí Glencoe.

Kromě již zmíněné vojenské silnice využívá WHW samozřejmě i lesních cest, v krátkém úseku i trasu zrušené železnice, v přístupu k vesnicím je nezbytná část trasy vedena v omezené míře i po asfaltových cestách či silnicích.

Vydáváme se na cestu

Začátek trasy určitě nepřehlédnete – přímo v centru městečka Milngavie, kam se pohodlně dostanete z centra Glasgow vlakem, stojí obelisk, který oficiálně označuje začátek WHW. Start je velmi pozvolný, první kilometry procházíte lesoparkem, a v duchu si možná říkáte – tak tohle je ta WHW? První den je trasa nenáročná, ale nebojte, větších výzev se dočkáte vzápětí. Již druhý den otestuje vaši fyzickou kondici výstup na Conic Hill, budete však odměněni krásným výhledem na největší skotské jezero Loch Lomond.

Všechna nej WHW

Překvapivě, úsek u jezera Loch Lomond je nejtěžší částí celé trasy – zdoláváte zde strmý skalnatý terén v lese vysoko nad jezerem. Dobrá zpráva pro méně zdatné – nejobtížnější části tohoto úseku (za Inversnaid) je možné se vyhnout – stačí přejet lodí na druhý břeh jezera a autobusem do další osady (Inverarnan), kde se opět připojíte na WHW. Následuje dlouhý, nenáročný úsek údolím Glen Falloch až do Crianlarich, kde jsme došli přesně do poloviny. Úsek severně od Crianlarich není náročný, střídá se cesta lesem s údolími. Nejzajímavější částí cesty je patrně trasa z Bridge of Orchy přes Inveroran do údolí Glencoe – přecházíme zde rozsáhlé vřesoviště Rannoch Moor, jednu z „nejdivočejších“ přírodních oblastí na britské pevnině. Za nepříznivého počasí může být tento přechod náročný – v otevřeném terénu se není kde schovat a bývá tu dost větrno – ale pokud vám počasí přeje, určitě si tento úsek s okolními bažinatými jezírky a vysokými horami vychutnáte.

Na úpatí Ben Nevis, nejvyšší hory Spojeného království

Z Glencoe nás čeká obávaný výstup po Ďáblově schodišti a poté strmý sestup do Kinlochleven. Závěrečný úsek do cíle cesty ve Fort William je nejdelší – 23,5 km, ale není zdaleka nejnáročnější – pro úvodním prudkém stoupání následuje delší přechod údolím a poté lesnatý terén v Glen Nevis, pod úpatím nejvyšší britské hory Ben Nevis 1 344 m n.m.. Poslední kilometry zbývá už jen dojít po asfaltové cestě do Fort William, kde většina turistů nevynechá příležitost se na památku vyfotogratovat u sloupu, označujícího konec WHW.

Co je určitě dobré vědět

153 km dlouhou turistickou trasu je samozřejmě nutné si rozdělit do více částí, většina pěších turistů projde celou trasu za 7 – 8 dní. Možností, jak trasu smysluplně rozdělit, není příliš mnoho – mezi jednotlivými osadami obvykle procházíte dlouhé úseky, kde není žádná možnost občerstvení či ubytování, takže vždy volíte začátek a konec denní etapy tak, abyste zvládli dojít k další osadě, kde je možné získat nocleh. Možnosti ubytování při trase jsou různé – hotely, tradiční ubytovací hostince či ubytování v soukromí známé jako B+B, levnější variantou jsou hostely či campy. Nejméně zatíží váš rozpočet noc strávená v tzv. wigwamu, což je malá dřevěná chatka,vobvykle v areálu farmy.

Nutno však říci, že kapacita je u všech typů ubytování omezená a zejména v hlavní sezoně bývá problém sehnat nocleh bez předchozí rezervace(Kontakty na ubytování v jednotlivých lokalitách při trase a další užitečné adresy najdete v každoročně aktualizované brožurce „The Official WHW Pocket Companion“, která je k dostání zdarma v infocentrech Visit Scotland).

Než se vydáte v jednotlivých dnech na cestu, je třeba také pamatovat na to, že vás čeká cesta dlouhými úseky, kde není možnost zakoupení potravin či občerstvení, a proto je vhodné se v tomto směru vybavit vždy na začátku každé etapy. V obchodech, hospůdkách či hotelích při trase se vám obvykle dostane kromě možnosti občerstvení i zájmu a povzbuzení do dalších kilometrů, na určitých místech můžete požádat o razítka s motivem WHW, které je hezkých suvenýrem a dokladem, kam až jste došli.

Pokud přeje i počasí, a zrovna vás nepotkají dny, kdy nad Skotskem vládne „tekuté slunce“, jak Skotové humorně nazývají déšť, potom je pěší putování malebnou a zároveň i drsnou skotskou krajinou opravdovým zážitkem a balzámem pro duši. Skotsko je zkrátka zemí, kde si milovníci pěší turistiky přijdou na své.

Výhled na jezero Loch Lomond od Conic HillVýhled na jezero Loch Lomond od Conic Hill

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Do Milngavie se dostanete autem, autobusem či vlakem.

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Další dálkové trasy Skotska Turisté, kteří úspěšně absolovují WHW,  mohou mít zájem projít si i další dálkové turistické trasy ve Skotsku. Bezprostředně na WHW navazuje ve Fort William 117 km dlouhá „The Great Glen Way“, která dále vede mj. kolem břehů jezera Loch Ness až do Inverness. Střední Skotsko poznáte nejlépe, projdete-li 126 km dlouhou trasu „The Rob Roy Way“ a severovýchodním Skotskem vede  135 km dlouhá trasa „The Speyside Way“. Dvě nejnovější a zatím málo známé trasy  jsou „The Kintyre Way“ (140 km) a „The Cowal Way“ (92 km), které obě vedou  stejnojmennými poloostrovy ve středozápadním  Skotsku.

Autor popisu: Vladimíra Svitáková

 


08.03.2018,


Diskuse


Mirek
Mirek

Ahoj,

co si myslíte o tom absolvovat tuto trasu v únoru? Je to šílenství a nebo se to dá, pokud je člověk na nějaký ten diskomfort zvyklí?

17. 01. 2018, 21:25:41
Verča
Verča

Ahoj,

je možné přespávat ve stanu? Nebo je to v těchto místech zakázané? Díky :)

23. 01. 2018, 19:40:40
František
František

DObrý den,

chtěl bych se zeptat, jak tato cesta vychází cenově.

Díky

14. 03. 2018, 13:18:32
VT
VT

Ahoj! Také bych na uvedené otázky (od ledna do teď) chtěl znát odpovědi. Bohužel nikdo znalý treku to zde asi nenavštěvuje. Přidám se:Jak je cenově a časově nejvýhodnější dostat se do Glasgow a jak potom z Fort William zpět?

16. 03. 2018, 09:34:19
janjos
janjos

Část od Loch Lomon do Fort William jsme šli před dvěma roky, spali jsme vždy na divoko ve stanu - bez problémů, nejkrásnější část je Glencoe a super hřebenovka Aonach Eagach...doporučuju, pokračovali jsem na Skye, přesuny stopem.

16. 03. 2018, 21:09:15
Peter
Peter

Určite záleží od počasia, odhodlanosti znášať nepohodlie a nepodceniť výbavu (hlavne nepremokavé oblečenie). Určite rátajte aj s občasným snežením najmä v Glencoe a poslednej/prvej etape pod Ben Nevisom. Ja som WHW absolvoval začiatkom mája z Fort Williams - Milgnavie, teda zo severu na juh, väčšinou idú ľudia opačne. Cenovo to je prijateľná záležitosť. Určite ale záleži, či si jedlo berieš so sebou alebo sa stravuješ v puboch a reštauráciách po ceste. WHW je vcelku prirodzene rozdelená na etapy, pokiaľ vás netlačí čas mimoriadne príjemná až oddychová turistika by som povedal. V každej etape sú kempy (5-10 libier zvyčajne na osobu). Na trase sú aj dve (bothy), dá sa tam prespať  úplne bez problémov. Ak sa chcete vyhnúť aj tomuto dá sa spať aj úplne na divoko mimo kempov, ale v tom prípade by som bol vcelku opatrný a hľadal vhodné miesto dostatočne skoro pred zotmením, nie je to vždy jednoduché nájsť si vhodné miesto.  Z Glasgow som išiel vlakom do Fort William vlakom bus som nepozeral nakoľko cesta vlakom bola najrýchlejšia záležitosť (https://www.thetrainline.com). Busom by to mohlo byť lacnejšie ale časovo náročnejšie. Najviac som si užil Rannoch Moor, Glencoe a Ben Nevis - určit doporučujem výstup na Ben Nevis, ale v tomto období určite zvyšuje nároky na výstroj na koľko bude určite pod snehom. Veľa šťastia, ak máte ešte nejaké otázky, kľudne sa pýtajte hádam si nájdem čas odpísať na ne.

22. 03. 2018, 20:47:13
Petr
Petr

Tady je ještě jeden odkaz na článek s informacemi o WHW z loňského léta. Je to sice v AJ, ale snad i tak poslouží.

https://magicaltravelling.com/misty-scotland-430

10. 04. 2018, 14:40:14

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz