Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trekování kolem tibetského obra - hory Genyen
Trekování kolem tibetského obra - hory Genyen


Feratová túra hřebenem Padon
Feratová túra hřebenem Padon


Trek z Nagaru do Malany
Tajemná vesnice Malana je jednou z nejpopulárnějších trekových destinací v okolí známého horského střediska Manali. Leží pod vrcholem hřebene, který od sebe odděluje údolí řek Kulu a Parvatí.

Kaimai Mamaku lesní park - trek od severu na jih
Kaimai Mamaku Forest Park leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu, poblíž Bay of Plenty. Nejbližší velká města jsou Rotorua a Tauranga. Lesní park o rozloze 37,000 ha je žijícím muzeem přírodní i lidské historie.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço

Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço

Již samotný, krásně zvučný název ostrova Madeira je příslibem zeleně, bujné vegetace a nekonečného moře. To vše skutečně tento kousek země, ztracený v nekonečném Atlantiku skutečně nabízí. Ale ne tak zcela...Madeira, Portugalsko

Název anglicky: Hiking Trail Ponta de São Lourenço

Základní trasa: parkoviště Baia da Abra - Pico do Furado - parkoviště Baia da Abra

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 7 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 100 m

Celkové převýšení: 750 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Ivo Petr)

Popis:

Poloostrov Ponta de São Lourenço jakoby k Madeiře ani nepatřil. Pustý, skalnatý dráp zaťatý do širého oceánu je světem samým pro sebe. Je místem, kde si daly dostaveníčko snad všechny barvy spektra.

Pro každého, kdo přilétá na Madeiru, je poloostrov Sao Laurenco prvním kouskem ostrova, který spatří. A není to věru nijak povzbudivé přivítání. Letadlo, nalétávající odvážným manévrem na nedaleké letiště, míjí v malé výšce skalnaté vyprahlé útesy vymodelované studeným Atlantikem, větrem a sopečnou činností. Je však místem, které nesmí chybět v itineráři cest po ostrově.

Ostatně z madeirského letiště je to skutečně kousek a hned několik autobusů nás doveze až k samotnému výchozímu bodu k pěkné polodenní túře - parkovišti Baia da Abra. Jelikož se nacházíme na území přírodní rezervace, je pohyb návštěvníku vymezen jasně vyznačenou, místy zábradlím a dřevěnými rošty upravenou stezkou. Ta nejdříve klesá do plytkého nezajímavého údolí, ale již zanedlouho se můžeme plně věnovat  bizarní kráse poloostrova.

Hned první vyhlídka do půlkruhové zátoky vyrazí jistě každému dech. Atlantik zde mocnou silou naráží do strmých, barevně pruhovaných skal, kolorit místa doplňují solitérní zuby skalních ostrůvků. Především ostrá věž, připomínající gotickou katedrálu, je útvarem, který sotva kde jinde najde konkurenci. Nově upravená pěšina bezpečně přechází nejužším místem poloostrova a po krátkém výstupu dojde k domku farmy Casa do Sardinha. Zde značená pěšina končí a obloukem se vrací do výchozího místa. Pokud však nefouká příliš silný vítr a další cesta není uzavřena, lze vystoupit na nejvyšší bod poloostrova - 146 m vysoký kopec, ze kterého je překrásný výhled.

Po návratu k parkovišti můžeme spláchnout prach z cesty na jediné přírodní písečné pláži Madeiry - Prainha. Leží nedaleko odtud a poznáme ji podle obrovského parkoviště. Dolů na pláž vede jak silnice, tak upravená stezka. Milou tečkou za nenáročným dnem pak může být „kaktusový" výstup ke kapli, postavené na kopci nad pláží.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Z madeirského letiště autobusem do Baia da Abra (parkoviště)

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Přechod Madeiry ze západu na východ

Autor popisu: Ivo Petr


09.10.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ