HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Túra přes nejdivočejší partie Přímořských Alp aneb kopírování hranic
Túra přes nejdivočejší partie Přímořských Alp aneb kopírování hranic


Túra dolinou Rybiego Potoku v polské části Vysokých Tater
Túra dolinou Rybiego Potoku v polské části Vysokých Tater


Trek Roraima v oblasti stolových hor Venezuely
Trek Roraima v oblasti stolových hor Venezuely


Trek po ledovcích Kennicott, Gates a Root
Většina času se na tomto treku tráví na ledovcích. Ledovec Kennicott má přes 30 km na délku a asi 3 km na šířku. Jeho hlavním zdrojem je téměř pětitisícový vrchol Mt. Blackburn. Cestou po něm je možné obdivovat různé ledovcové útvary, modré potůčky a jezírka. Nejkrásnější je v místech, kde pozvolna přechází v ledopád (poblíž tzv. Packsaddle Island).

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Sněžnicový výstup na posvátnou horu Saana

Sněžnicový výstup na posvátnou horu Saana

Vydejte se v zimě na sněžnicích na Saanu - posvátnou horu finských Sámů a údajně také nejhezčí horu Finska.Skandinávské pohoří, Finsko

Název anglicky:

Základní trasa: Kilpisjärvi - Saana - Kilpisjärvi

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší tůra, Vhodné pro sněžnice

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 9 km

Vhodné měsíce: III, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1029 m

Celkové převýšení: 550 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

V případě zimního výstupu, popisovaném v tomto příspěvku, jsou podle sněhových podmínek většinou nezbytné buď sněžnice s hroty, mačky, anebo nesmeky. Trasu je možno absolvovat i na lyžích. Za dobrých podmínek je případně možno jít i pouze v pohorách, ale některé úseky jsou exponované a v případě tvrdého firnu může být výstup v nejstrmější části v podstatě nemožný, raději přibalte alespoň kvalitní nesmeky.

1_Výstup na Saanu1_Výstup na Saanu

2_Vysílač pod vrcholem2_Vysílač pod vrcholem

3_Saana - vrchol3_Saana - vrchol

(Autor fotografií: Barbora Sobotková, Vladimír Láznička)

Popis:

Saana je monumentální horou, patřící k nemnoha finským tisícovkám. Nepřehlédnutelně se tyčí nad vesnicí Kilpisjärvi, poblíž Finsko-Norské hranice. Ačkoliv je posvátnou horou původních místních obyvatel – Sámů, tak je zároveň přístupná pro turisty. Ostré strmé srázy jsou díky unikátním podmínkám chráněny jako přírodní rezervace.

Z malého parkoviště vzdáleného několik kilometrů od centra vesnice vyrážíme na sněžnicích březovým lesíkem. V zimě je cesta téměř neznatelná, takže volíme vlastní směr mezi břízkami, případně se snažíme držet staré stopy lyží nebo sněžnic, doufajíc, že chodec před námi znal správný směr. Výše se napojíme na stezku vedoucí dlouhým traverzem přímo z vesnice (je možno vyrazit přímo od Visitor Centra, většinou je v sezóně cesta prošláplá). Po ní za chvíli dojdeme k rozcestníku a odtud již pokračujeme strmě vzhůru. V létě jsou zde pro turisty připraveny dřevěné schody, v zimě jsou téměř zaváté, takže strmým svahem šplháme vedle nich. Toto je nejstrmější úsek celého výstupu, pokud je tvrdý firn, tak je tato část bez pomůcek (mačky, nesmeky, sněžnice s hroty, lyže s pásy), v podstatě neschůdná. Dále pokračujeme buď po hřebínku, nebo v závětří údolími, terén je členitější, než by člověk očekával. Vodítkem je vysílací věž, od které ještě kousek pokračujeme na samotný vrchol Saana. Výhled je odsud parádní, ale v zimě není mnohdy na kochání příliš času, teplota klesá nízko pod nulu (na vrcholku je i teploměr, tak se můžete přesvědčit :-) ), a silný vítr výrazně snižuje pocitovou teplotu. U o něco níže položené vysílací stanice se dá maximálně trošku schovat v závětří budovy, ale není zde žádná místnost pro turisty, takže v zimě a větru nezbývá, než pokračovat v sestupu. Ten může být i zábavný, dá se na mnoha místech vyřádit v navátém sněhu. Vracíme se stejnou trasou, ve strmé části je opět potřeba opatrnosti.

Možností startu k výstupu na Saanu je povícero, tato popisovaná je nejkratší. Ale je možno vyrazit přímo od Visitor Centra, nebo z některého východiště pro běžkaře, kolem Saany vede udržovaná běžkařská stopa. Samotný výstup je ovšem možný pouze z méně strmé severní (SV a SZ) strany.

4_Výhled na Kilpisjärvi4_Výhled na Kilpisjärvi

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Kilpisjärvi

Přístup na začátek: Výchozím místem popisovaného výstupu je malé parkoviště po pravé straně silnice, vzdálené několik kilometrů od centra vesnice Kilpisjärvi (směr Norsko).

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Množství skvělých lyžařských (případně i sněžnicových) tůr různé délky i náročnosti v okolí Kilpisjärvi.

Autor popisu: Barbora Sobotková, Vladimír Láznička

 


28.01.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ