HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na třítisícovku Grand Tournalin nedaleko Matterhornu

Výstup na třítisícovku Grand Tournalin nedaleko Matterhornu

Krásná osamělá túra vedoucí ve stínu populárního Monte Cervino nás zavede do krajiny drsných žulových stěn tyčících se nad rozlehlými zelenými alpskými loukami v blízkosti příjemného horského střediska Valtournenche.Walliské Alpy, Itálie

Název anglicky: Ascent of Grand Tournalin

Základní trasa: parkoviště Cheneil - Alpe Champsec - sedlo Tournalin - Grand Tournalin

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 14 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3379 m

Celkové převýšení: 1800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Náročné pasáže jsou zajištěnyNáročné pasáže jsou zajištěny

Popis:

Náročnost

Poměrně dosti těžká vysokohorská túra, především ve svém závěru /lezení až II. stupně UIAA/. Celkově dlouhé a náročné na převýšení /přes 1700m/. Problémy mohou nastat rovněž s orientací v úseku pod sedlem Col de Tournalin.

Údolí Valtournenche

To není jen dominantní Cervino nebo snadno dostupná „čtyřka“ Breithorn. To jsou zároveň dva rovnoběžně ležící skalnaté hřebeny. Zatímco v západním hřebeni, vybíhajícím od nádherné, ale těžce dostupné čtyřtisícovky Dent d´Herent /4171m/ leží mnoho vysokých a turisticky nepřístupných štítů /Pta. Margherita 3903m, Pta. Budden 3630m, Mont Blanc du Creton 3406m/, na východním hřebeni je situace pro horské turisty příznivější.

Mimo vrcholu Monte Roisetta /3334m, výstup možný od severního sedla Colletto, I. stupeň UIAA/ se zde vypíná nádherný skalnatý štít Grand Tournalin ověnčený navíc na západní straně malým ledovcem. Výstup sice není záležitostí pro salonní turisty, ale je to vrchol vděčný a jen zřídka navštěvovaný s nádherným kruhovým rozhledem.

Výstup

Z parkoviště se směřujte do osady Cheneil. Odtud následujte značku a zároveň pěšinku na Alpe Champsec (2331 m). Dále pokračujte v SV směru traverzujíc svah do údolíčka mezi Grand Tournalin a Petit Tournalin. Dorazíte do sedla Tournalin (3079 m). Na řadu přijde krásná hřebenová pasáž, kdy nejdříve překonáte jižní vrchol Grand Tournalin a poté vyšší severní.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Na parkoviště v Cheneil autem. Anebo busem do některé z přilehlých vesniček a potom cca 2 km po svých do Cheneil.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Pohodový trek pod nádherným Matterhornem

Autor popisu: Ivo Petr

 


29.01.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ