HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Monte Valandro v Brentských Dolomitech
Výstup na Monte Valandro v Brentských Dolomitech


Podzimní Vysoké Tatry - Rysy a Ostrva
Podzimní Vysoké Tatry - Rysy a Ostrva


Trek přes Ilgaz Dagi
  Hřebenem Ilgaz Dagi (též Ilgaz Daglari) kulminuje v západní část Pontských hor, což je pohoří, které lemuje na severu malé Asie po celé délce pobřeží Černého moře. Zatímco většina cizinců o existenci tohoto místa vůbec nemá tušení, mezi domorodci jde o poměrně známou destinaci, neboť zde leží jedno z mála lyžařských center v Turecku.  

Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm
Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Legendárním Hintergratem na Ortler

Legendárním Hintergratem na Ortler

Ortler (3905 m) je nádherná a veliká hora v italských Alpách. Po příjezdu do Suldy musíte opravdu zaklonit hlavu, abyste viděli její vrchol. Ortler je nejvyšší hora Tyrol a dřív i celého bývalého rakousko-uherského mocnářství.Alpy, Itálie

Název anglicky: Ascent of Ortler - Hintergrat route

Základní trasa: Solda - Hintergrat Hütte - Ortler

Druh treku/túry: 2-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 16 km

Vhodné měsíce: V, VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3905 m

Celkové převýšení: 2100 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: IV a těžší

Potřebné vybavení:

Lano min. 30 m, smyčky 120 cm, volné karabiny: šroubovací „HMS“ a „D“, alpské expresky, ledovcový šroub, sada prusíků, helma, cepín a mačky. Čelovka a lékárna bez debat.

Hintergrat hütteHintergrat hütte

Pohled od chaty směrem na Ortler a na HintegratPohled od chaty směrem na Ortler a na Hintegrat

Východ slunce při výstupu hřebenem Hintergrat na OrtlerVýchod slunce při výstupu hřebenem Hintergrat na Ortler

(Autor fotografií: Vojtěch Dvořák)

Popis:

Na vrchol Ortleru vede několik cest, z nichž nejznámější je asi normální výstupová trasa přes chatu Payerhütte. Mezi horolezecky zajímavější ale patří výstup přes hřeben Hintergrat (AD). Ale i sestup „normálkou“, který vás stejně nemine, je pořád lezením. Při špatném počasí je i orientačně náročný.

Jaký je ten superhřeben?

Hintergrat je malinko zvětralý, ale nebojte se, když budete našlapovat jako na vejcích, užijete si krásnou kombinovanou túru. Startuje se nekompromisně v 3:30 budíčkem na chatě Hintergrat Hütte. Nejtěžší úsek dosahuje obtížnosti IV, ale má pouhých 5 m a je tam nýt, skoba a kus řetězu na přichycení. Zbytek je lezení mixovým hřebenem, místy exponovaným. Obtížnost závisí i na sněhových podmínkách na hřebeni.

Jak tedy na něj?

Nastupuje se z chaty nejdřív po chodníčku s mužíky. Dál pokračujete suťoviskem. Cesta je zřetelná. Doporučuju si už tady pro jistotu nasadit helmu. Navazovaní není ještě potřeba. Suťovisko náhle končí a pod převiskem s malým bivakem se už většina lidí navazuje, protože odtud začíná lezení, podle podmínek po skále nebo po sněhu. Skála je poškrábaná mačkami a lezení s nimi tu není asi žádnou vzácností. Mixový terén navazuje na velké sněhové pole Oberes Knott. Po jeho přechodu a výstupu lehkým terénem se dostanete k jehle Signalkopf, kde je potřeba krátké slanění nebo stačí zajištěný sestup (rychlejší) a traverz přes asi tři nýty a nějaké hroty.

Nejtěžší úsek v koutku

Podle sněhových podmínek následuje hřebínek po sněhu nebo po rozrachtané skále až k nejtěžšímu místu výstupu – čtyřmetrovému, mnoha lezci ohlazenému otevřenému koutku se spárou (IV). Skoba, nýt a kus řetězu by vám měly pomoct vyškrábat se nahoru. Se stylem si nelamte hlavu. Dál pokračují pěkně vzdušné pasáže přes věžičky a kameny. Pro jištění stačí smyčky přes hroty.

Asi ve třetí čtvrtině výstupu následuje další sněhové pole, o hodně strmější než to první. Určitě bych tohle místo nepodceňoval. Budilo respekt. Ze sněhoviska pokračujeme zase do skály. Následuje několik lezeckých úseků obtížnosti asi III a mixový terén až na vrchol s nezbytným křížem. Díky bohu!

V případě startu z chaty v 4:30 můžete stát na vrcholu mezi 9. a 10. hodinou. Záleží na provozu na hřebeni, podmínkách a vašich schopnostech postupovat rychle.

Sestup z vrcholu „normálkou“ po ledovci může být náročný. Čekají vás pláně a trhliny. A ani skalní úseky nejsou zadarmo. Nepodceňujte orientaci!

Tady už začíná lezeníTady už začíná lezení

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Hintergrat Hütte

Přístup na začátek: Od městečka Solda

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Ortler normálkou

Autor popisu: Vojtěch Dvořák

 


14.02.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ