HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek skrze pohoří Serra Tramuntana po GR 221 na Mallorce

Trek skrze pohoří Serra Tramuntana po GR 221 na Mallorce

Hory a moře na slunečném ostrově.Serra Tramuntana., Španělsko

Název anglicky:

Základní trasa: Espotles-Valldemossa-Deia-Sóller-Lluc-Pollenca-Cap de Formentor.

Druh treku/túry: 7-10 denní

Obvyklý počet dní: 7

Délka: 120 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1445 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Klasické vybavení na horské túry.

Přístav v Sólleru.Přístav v Sólleru.

Valldemossa.Valldemossa.

Pohled z hor na Deiu.Pohled z hor na Deiu.

(Autor fotografií: Zdeněk Vopěnka)

Popis:

Po dvou hodinách letu přistáváme na ostrově. Naším cílem je přechod pohoří Serra Tramuntana na těžko po GR221. Autobusem dojedeme do centra Palmy, koupíme plynovou kartuši a za chvíli frčíme směr Esporles. Autobus nás vyplivne v centru městečka, kde doplníme vodu a po GR 221 míříme do hor.

Naším cílem pro první den je Valldemossa, ale protože jsme vyšli pozdě odpoledne, tak nocujeme v dubovém lese v horách asi hodinku nad městečkem. Noc je v pohodě, ráno nás budí ptačí zpěv a také mečení koz, které přišli přivítat cizince. Sejdeme do Valldemossy, městečka, kde trávil jednu zimu Fryderik Chopin s George Sandovou. Prohlédneme si historické centrum, kostel a park a znovu vyrážíme do hor.

Nejdříve vede cesta olivovými sady s krásným výhledem na městečko, ale pak začíná prudce stoupat. U chaty Cairats děláme občerstvovací zastávku a po další půlhodince jsme nad lesem na hřebenu. A tady začínají krásné výhledy. Tento úsek až k nejvyššímu vrcholu Es Caragolí (944 m) je opravdu krásný. Na vrcholu popovídáme s krajany, které během treku potkáme ještě několikrát, uděláme povinné fotky a začínáme strmě klesat do městečka Deia.

Tady projdeme centrum, doplníme vodu a zásoby a vydáváme se k pláži. Dnes bude zase nocování pod hvězdami. Ranní koupel v ještě studeném moři nás opravdu osvěží a tak můžeme pokračovat po GR 221 do Sólleru. Stezka není v těchto místech náročná a tak potkáváme spousty turistů.

Zátoka Figuera.Zátoka Figuera.

Cesta do města je lemována citrusovými sady, které jsou v plném květu a omamná vůně se šíří do všech stran. Projdeme si historické centrum včetně katedrály sv. Bartoloměje a míříme do přístavu. Cestou nás míjí známý turistický vláček Pomerančový expres jezdící z hlavního města Palma de Mallorca. Z přístavu se vydáváme k majáku na Cap Gros, kde hodláme v horské chatě de Muleta přenocovat. Protože nemáme rezervaci, spoléháme na to, že nebude plno. Vyšlo to...

Takže si při západu slunce můžeme na terase vychutnat láhev dobrého španělského červeného vína. Společnost nám dělá místní kočka. Ráno vyrážíme zpět do hor a protože na dnešek naplánovaná túra je hodně dlouhá, tak chceme část absolvovat stopem. Když už ztrácíme víru, zastavuje nám německý pár jedoucí k jezeru Cúber. To je přesně to, co potřebujeme. Odtud pokračujeme k dalšímu jezeru Gorg Blau a dále až do Llucu. Cestou na vyhlídce potkáváme partu mladých Češek, tak chvilku poklábosíme a pokračujeme až ke klášteru. Po jeho prohlídce zjištujeme, že na zastávce stojí autobus do Pollency, který jezdí pouze dvakrát denně a tak následuje blesková shoda a už sedíme uvnitř.

Nejvyšší hora Mallorky Puig Major.Nejvyšší hora Mallorky Puig Major.

V Pollence vystupujeme a jdeme zkusit štěstí do další horské chaty Pont Roma. Opět máme štěstí....

Druhý den ráno si jdeme prohlédnout město a pak se vydáváme do Port Pollenca. Odpoledne trávíme na pláži, jdeme se i vykoupat. Voda není nejteplejší, ale krásně osvěží. Navečer míříme posledním autobusem na Cap Formentor. Spát budeme na pláži pod hvězdami. Večer trávíme povídáním s mladými Ukrajinci, kteří studují v Česku. Nabízejí nám nový pohled na naši vlast. Moc jim u nás líbí, podle nich tady vše funguje a naši lidé nemají důvod být nespokojeni. Oni pocházejí totiž o oblasti, kde se nedávno válčilo a kterou okupují Rusové.

Na další den jsme si naplánovali túru po Formentoru se zastávkou v krásné zátoce Cala Figuera. Odpoledne se vracíme zpět a podvečer si užíváme na vyhlídce Colomer. Tady si užijeme poslední noc pod hvězdami. A druhý den sjedeme zpět do přístavu a pokračujeme autobusem do hlavního města ostrova. Tady si prohlédneme historické centrum s katedrálou La Seu, projdeme se po nábřeží a odjíždíme na okraj Palmy do Can Pastilla, kde máme na poslední noc rezervovaný hotel. Ještě nás čeká večeře, kterou jsme si slíbili, když v pořádku přejdeme hory.

Je to typické španělské jídlo - paella s plody moře. Na Mallorce jsme strávili příjemný týden a odteď máme tento ostrov spojen nejen s koupáním a plážemi, ale především s  krásnými horami a příjemnými starobylými městečky s přátelskými obyvateli.

Citrusový sad.Citrusový sad.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Nesli jsme stan, ale přespávali jsme pod širákem, vyjma dvou nocí, které jsme strávili na horských chatách. Večeře a snídaně jsou možné na chatách. Potraviny lze dokoupit ve všech městečkých. Voda je po cestě jen občas.

Přístup na začátek: Esporles.

Orientační rozpis po dnech:

Viz popis výše.

Autor popisu: Zdeněk Vopěnka

 


22.11.2018,


Diskuse


Paja
Paja

Jen doplnim, ze tahle varianta je jen cast GR 221, ktera se tahne podel celeho zapadniho pobrezi ostrova. Viz Mallorca GR 221 - Ruta de pedra en sec

28. 05. 2018, 08:42:02

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz