HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Punta Serauta
Výstup na Punta Serauta


Přechod pohoří Prenj v Bosně a Hercegovině
Přechod pohoří Prenj v Bosně a Hercegovině


Trek údolími Karavshin a Laylak
  Oblastem Karavshin a Laylak se také říká Asijská Patagonie, protože se zde nachází množství granitových vrcholů a stěn, jejichž parametry jsou srovnatelné s mnohem známějšími horami v jižním Chile.  

Túra z Jenneru na Schneibstein a k jezírku Seeleinsee
Túra z Jenneru na Schneibstein a k jezírku Seeleinsee


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mallorca: přechod pohoří Serra Tramuntana po GR 221

Mallorca: přechod pohoří Serra Tramuntana po GR 221

Hory a moře na slunečném ostrově, tak se dá charakterizovat dálková trasa GR 221 (nebo také Ruta de Pedra en Sec) na Mallorce. Asi osmidenní trek o délce 120 km kopíruje severní pobřeží Mallorky skrz pohoří Serra Tramuntana od San Elm do Pollency.Serra Tramuntana, Španělsko

Název anglicky: GR 221 Mallorca - Ruta de Pedra en Sec

Základní trasa: Sant Elm/s´Arraco - Costa des Frare - Moleta de s'Esclop - Estellencs - Banyalbufar - Espotles - Valldemossa - Deia - Sóller - Lluc - Pollenca - Cap de Formentor

Druh treku/túry: 7-10 denní

Obvyklý počet dní: 8

Délka: 120 km

Vhodné měsíce: IV, V, VI, IX, X, XI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Kempování na divoko oficiálně není povolené. Pokud už bivakujete, dejte proto pozor, ať nepřespáváte poblíž usedlostí.

Nejvyšší bod: 1445 m

Celkové převýšení: 5000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístav v Sólleru.Přístav v Sólleru.

Valldemossa.Valldemossa.

Pohled z hor na Deiu.Pohled z hor na Deiu.

(Autor fotografií: Zdeněk Vopěnka)

Popis:

Celou severní část ostrova zaujímá téměř 90 km dlouhé vápencové pohoří Serra de Tramuntana, které bylo  zařazeno na seznam přírodních památek UNESCO. Pohoří je protkáno desítkami kilometrů stezek, vedou od pomerančových a mandloňových sadů v údolích až po nejvyšší vrcholky. Nečekejte takové velikány jako v Alpách nebo Pyrenejích, hory se však zvedají přímo z moře a formují impozantní přírodní kulisy lemované divokým pobřežím.

Celá trasa GR 221 začíná v Sant Elm na západě ostrova Mallorca a sleduje severozápadní pobřeží ostrova v délce asi 120 km, během nichž stoupá a klesá asi 5000 výškových metrů, až do města Pollenca. Putující však s oblibou propojí oba břehy Středozemního moře a dojdou až k strážní věži za Port de Pollenca.

Vzhůru do hor!

Po dvou hodinách letu přistáváme na ostrově. Naším cílem je přechod pohoří Serra Tramuntana na těžko po GR 221 v úseku Esporles - Pollenca. Autobusem dojedeme do centra Palmy, koupíme plynovou kartuši a za chvíli frčíme směr Esporles. Autobus nás vyplivne v centru městečka, kde doplníme vodu a po GR 221 míříme do hor.

Naším cílem pro první den je Valldemossa, ale protože jsme vyšli pozdě odpoledne, tak nocujeme v dubovém lese v horách asi hodinku nad městečkem. Noc je v pohodě, ráno nás budí ptačí zpěv a také mečení koz, které přišli přivítat cizince. Sejdeme do Valldemossy, městečka, kde trávil jednu zimu Fryderik Chopin s George Sandovou. Prohlédneme si historické centrum, kostel a park a znovu vyrážíme do hor.

Nejdříve vede cesta olivovými sady s krásným výhledem na městečko, ale pak začíná prudce stoupat. U chaty Cairats děláme občerstvovací zastávku a po další půlhodince jsme nad lesem na hřebenu. A tady začínají krásné výhledy. Tento úsek až k nejvyššímu vrcholu Es Caragolí (944 m) je opravdu úchvatný. Na vrcholu popovídáme s krajany, které během treku potkáme ještě několikrát, uděláme povinné fotky a začínáme strmě klesat do městečka Deia.

Tady projdeme centrum, doplníme vodu a zásoby a vydáváme se k pláži. Dnes bude zase nocování pod hvězdami. Ranní koupel v ještě studeném moři nás opravdu osvěží a tak můžeme pokračovat po GR 221 do Sólleru. Stezka není v těchto místech náročná, a tak potkáváme spousty turistů.

Zátoka Figuera.Zátoka Figuera.

Cesta do města je lemována citrusovými sady, které jsou v plném květu a omamná vůně se šíří do všech stran. Projdeme si historické centrum včetně katedrály sv. Bartoloměje a míříme do přístavu. Cestou nás míjí známý turistický vláček Pomerančový expres jezdící z hlavního města Palma de Mallorca. Z přístavu se vydáváme k majáku na Cap Gros, kde hodláme v horské chatě de Muleta přenocovat. Protože nemáme rezervaci, spoléháme na to, že nebude plno. Vyšlo to...

Zbytek trasy spíše rekreačně

Takže si při západu slunce můžeme na terase vychutnat láhev dobrého španělského červeného vína. Společnost nám dělá místní kočka. Ráno vyrážíme zpět do hor a protože na dnešek naplánovaná túra je hodně dlouhá, tak chceme část absolvovat stopem. Když už ztrácíme víru, zastavuje nám německý pár jedoucí k jezeru Cúber. To je přesně to, co potřebujeme. Odtud pokračujeme k dalšímu jezeru Gorg Blau a dále až do Llucu. Cestou na vyhlídce potkáváme partu mladých Češek, tak chvilku poklábosíme a pokračujeme až ke klášteru. Po jeho prohlídce zjištujeme, že na zastávce stojí autobus do Pollency, který jezdí pouze dvakrát denně, a tak následuje blesková shoda a už sedíme uvnitř.

Nejvyšší hora Mallorky Puig Major.Nejvyšší hora Mallorky Puig Major.

V Pollence vystupujeme a jdeme zkusit štěstí do další horské chaty Pont Roma. Opět máme štěstí....

Druhý den ráno si jdeme prohlédnout město a pak se vydáváme do Port Pollenca. Odpoledne trávíme na pláži, jdeme se i vykoupat. Voda není nejteplejší, ale krásně osvěží. Navečer míříme posledním autobusem na Cap Formentor. Spát budeme na pláži pod hvězdami. Večer trávíme povídáním s mladými Ukrajinci, kteří studují v Česku. Nabízejí nám nový pohled na naši vlast. Moc jim u nás líbí, podle nich tady vše funguje a naši lidé nemají důvod být nespokojeni. Oni pocházejí totiž o oblasti, kde se nedávno válčilo a kterou okupují Rusové.

Na další den jsme si naplánovali túru po Formentoru se zastávkou v krásné zátoce Cala Figuera. Odpoledne se vracíme zpět a podvečer si užíváme na vyhlídce Colomer. Tady si užijeme poslední noc pod hvězdami. A druhý den sjedeme zpět do přístavu a pokračujeme autobusem do hlavního města ostrova. Tady si prohlédneme historické centrum s katedrálou La Seu, projdeme se po nábřeží a odjíždíme na okraj Palmy do Can Pastilla, kde máme na poslední noc rezervovaný hotel. Ještě nás čeká večeře, kterou jsme si slíbili, když v pořádku přejdeme hory.

Je to typické španělské jídlo - paella s plody moře. Na Mallorce jsme strávili příjemný týden a odteď máme tento ostrov spojen nejen s koupáním a plážemi, ale především s  krásnými horami a příjemnými starobylými městečky s přátelskými obyvateli.

Citrusový sad.Citrusový sad.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Nesli jsme stan, ale přespávali jsme pod širákem, vyjma dvou nocí, které jsme strávili na horských chatách. Večeře a snídaně jsou možné na chatách. Potraviny lze dokoupit ve všech městečkách. Voda je po cestě jen občas.

Přístup na začátek: Na začátek i konec treku se snadno dopravíte místní dopravou, vyhledávat se dá tady: https://www.tib.org/en/web/ctm/

Orientační rozpis po dnech:

Rozpis celého přechodu GR 221:

1. den: Sant Elm - Estellencs: 24 km, +1300/-1300 v. m

2. den: Estellencs - Esporles: 14 km, +700/-700 v. m

3. den: Esporles - Valldemossa: 9 km, +600/-400 v. m

4. den: Valldemossa - Deia: 13 km, +700/-900 v. m

5. den: Deia - Sóller: 10 km, +400/-600 v. m  - možná odbočka k Rifugio Muleta na pobřeží (4 km v jednom směru)

6. den: Sóller - jezero a chata Cúber: 11 km, +1000m/-400 v. m

7. den: Cúber - Lluc: 16 km, +700/-960 v. m

8. den: Lluc - Pollenca: 18 km, +300/-750 v. m

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Mulhacén - nejvyšší horu pevninského Španělska v pohoří Sierra Nevada.

Autor popisu: Zdeněk Vopěnka

 


22.11.2018,


Diskuse


Paja
Paja

Jen doplnim, ze tahle varianta je jen cast GR 221, ktera se tahne podel celeho zapadniho pobrezi ostrova. Viz Mallorca GR 221 - Ruta de pedra en sec

28. 05. 2018, 08:42:02

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz