HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Reunion GR 1: okruh kolem Piton des Neiges přes Cirque Salazie, Cilaos a Mafate

Reunion GR 1: okruh kolem Piton des Neiges přes Cirque Salazie, Cilaos a Mafate

Pětidenní putování kolem nejvyšší hory Reunionu, Piton des Neiges (3070 m), po trojici impozantních zborcených kalder Cirque Salazie, Cilaos a Mafate.Reunion - Cirques, Reunion

Název anglicky: Reunion GR1

Základní trasa: Hell-Bourg, Gite Belouve, Gite Caverne Dufour, Cilaos, Taïbit Pass, Marla, La Nouvelle, Col des Boeufs, Grand-Îlet, Hell-Bourg

Druh treku/túry: 4-6 denní

Obvyklý počet dní: 5

Délka: 56 km

Vhodné měsíce: III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Pozor na období cyklonů - listopad až duben! Je potřeba sledovat aktuální informace.

Nejvyšší bod: 2490 m

Celkové převýšení: 4000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Pevné trekové boty, hůlky, další běžné trekové vybavení.

 


 

 

Cesta tamarindovým lesem z chaty Belouve na Caverne Dufour, GR1, Reunion.Cesta tamarindovým lesem z chaty Belouve na Caverne Dufour, GR1, Reunion.

Výhled na Cilaos při cestě z chaty Caverne Dufour.Výhled na Cilaos při cestě z chaty Caverne Dufour.

Vesnice Marla, Cirque Mafate, Reunion.Vesnice Marla, Cirque Mafate, Reunion.

 

Prohlédněte si celou fotogalerii...

 


(Autor fotografií: Natálie Kohoutková)

Popis:

Krajina na Reunionu je neuvěřitelně krásná – zelené strmé srázy se tyčí prudce vzhůru, ze skalnatých stěn tu padají bílé stuhy vodopádů, výhledy z hran kalder (zvané remparts) berou dech. Členitý terén, poměrně velké převýšení a celkem teplé klima činí trek mírně náročnějším.

Trek prochází trojicí zborcených sopečných kalder (kráterů) nazývaných Cirques. Jsou na sebe nalepené jako trojlístek a od sebe je dělí vždy skalnatá hradba, která přesahuje dva tisíce metrů. V místě, kde se všechny tři kaldery potkávají, se tyčí nejvyšší bod ostrova Piton des Neiges (3070 m), na který se vyplatí udělat odbočku na východ slunce. Všechny tři kaldery jsou nádherné a jedinečné.

Při průchodu nejdivočejší z kalder, Cirque Mafate, je možné trasu o den prodloužit přes vesnici Roche Plate. Do Mafate nevedou žádné silnice, vesničky jsou tu zásobované vrtulníkem a místní tu žijí naprosto jiným životním tempem.

Panoramata Cirque Mafate, ReunionPanoramata Cirque Mafate, Reunion

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Chaty: Po trase je dostatek dobře spravovaných chat, tzv. gite, takže se dá trek absolvovat nalehko. Většinou se spí ve společných noclehárnách na palandách, polštář a deku dostanete, není od věci vlastní vložka do spacáku. Cena za osobu se pohybuje podle sezony 17 – 19 euro, možné je objednat si (nejlépe předem) večeři za 16 – 19 euro nebo snídani 6 – 7 euro. Rezervovat je dobré předem na http://gites-de-france-reunion.com.

Pokud chcete na Piton den Neiges, včas si zarezervujte spaní na Gite de la Caverne Dufour – není tam moc kde postavit stan a o nocleh je tu velký zájem. Pár kamenných ohrádek na stany jsme ale viděli kousek pod vrcholem u cesty (alternativa pro dobrodruhy).

Stan: oficiálních kempů je na Reunionu málo, ale s přespáním u odlehlých odpočivadel nebyl problém. Někde je povolený bivak (tedy postavit stan se západem slunce a sbalit ho s východem slunce) – např. u chaty Gite de Bebour Belouve. V kaldeře Mafate jsou tolerované kempoviště ve vesnicích: Marla (zdarma), Roche Platte (8 eur osoba), pár pěkných míst je také v okolí vodopádu Trois Roches (mimo tuto trasu). Pozor, kvůli dost členitému a zarostlému terénu není snadné najít místo na stan úplně všude, je dobré dopředu trochu plánovat a také rozvrhnout hospodaření s vodou. Jeden kemp se nachází ve vesnici Ilet á Vidot.

 

Jídlo se dá dokoupit v Hell Bourgu, Cilaos a také ve vesnicích Marla a La Nouvelle.

Přístup na začátek: autobusy jezdí pravidelně několikrát denně do Hell-Bourgu a Grand-Ilet (Cirque Salazie) nebo Cilaos (Cirque Cilaos). Autem se dá dojet do sedla Col des Boeufs a zaparkovat tam.

Přístup z konce: Auto/bus - je to okruh.

Orientační rozpis po dnech:

Orientační rozpis:

  1. Den: Hell-Bourg (900 m) – chata Bebour Belouve (1500 m) – Cap Anglais – chata Caverne Dufour (2460 m): 8 h, 12 km, ↑ 1800 v. m, ↓300 v. m
  2. Den: Caverne Dufour – východ slunce na Piton des Neiges (3070 m): 4 h tam i zpátky ↑↓570 v. m – Cilaos (1200 m): celkem 7 h, 13 km, ↑ 600 v. m, ↓2000 v. m
  3. Den: Cilaos – Col de Taibit (2050 m) – Marla (1600 m): 6 h, 11 km, ↑ 1000 v. m, ↓600 v. m
  4. Den: Marla – La Nouvelle (1500 m) – Col des Boeufs/Col de Fourche (2000 m) – Grand Ilet/Le Beliere (1200 m): 8 h, 15 km, ↑ 500 v. m, ↓800 v. m
  5. Den: Grand Ilet – Le Grand Sable (1000 m) – Ilet á Vidot – Hell Bourg: 5 h, 10 km, ↑ 500 v. m, ↓600 v. m

Je potřeba plánovat podle toho, zda jdete se stanem nebo budete ubytovaní v chatách (gite).

 

Mapa treku GR1 Reunion.Mapa treku GR1 Reunion.

Další možnosti túr v okolí:

Reunion se dá projít od severu na jih po GR2.

Pěkný okruh se dá podniknout po kaldeře Mafate po GR 3, případně jejích variacích.

Populární je jednodenní výstup na aktivní sopku Piton de la Fournaise od chaty Gite du Volcano.

Autor popisu: Natálie Kohoutková

 


05.10.2018, Natálie Kohoutková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz