HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Z Itálie na vrchol Evropy - Monte Bianco neboli Mont Blanc
Z Itálie na vrchol Evropy - Monte Bianco neboli Mont Blanc


Trek na planině Yazilikaya a údolí Frýgů
Trek na planině Yazilikaya a údolí Frýgů


Trek přes Ilgaz Dagi
  Hřebenem Ilgaz Dagi (též Ilgaz Daglari) kulminuje v západní část Pontských hor, což je pohoří, které lemuje na severu malé Asie po celé délce pobřeží Černého moře. Zatímco většina cizinců o existenci tohoto místa vůbec nemá tušení, mezi domorodci jde o poměrně známou destinaci, neboť zde leží jedno z mála lyžařských center v Turecku.  

Hřebenovka v Elborzu (Yakhchal, Sarmarhoo, Kaman)
Hřebenovka v Elborzu  (Yakhchal, Sarmarhoo, Kaman)


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Castor (4226 m) ze švýcarského Zermattu přes Rif. Lambronecca

Výstup na Castor (4226 m) ze švýcarského Zermattu přes Rif. Lambronecca

Velkolepá ledovcová túra na čtyřtisícovku Castor na švýcarsko-italské hranici startuje z Zermattu. Poctivá VHT túra se odmění výhledy na Walliské Alpy.Walliské Alpy, Švýcarsko a Itálie

Název anglicky: Ascent of Castor

Základní trasa: Zermatt - Klein Matterhorn - Rif. Lambronecca - Castor a zpět

Druh treku/túry: 2-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4226 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Lano, cepín, mačky, sedák, základní sada karabin a 1x 120 cm šitá smyčka, ledovcové šrouby 2–3 ks. Mapa, buzola a navigace. Lékárnička vždy. Čelovka. Může se hodit také jedna treková hole s velkým talířkem pro pochod po rozměklém ledovci.

Výstup na Castor ze severní strany.Výstup na Castor ze severní strany.

Výstup na Castor je poctivá VHT túra.Výstup na Castor je poctivá VHT túra.

Exponovaný vrcholový hřebínek. Výstup na Castor.Exponovaný vrcholový hřebínek. Výstup na Castor.

(Autor fotografií: Vojtěch Dvořák)

Popis:

Castor a Pollux na švýcarsko-italské hranici bývají označováni jako Dvojčata, protože spolu sousedí. Avšak každý je z jiného těsta – Castor tvoří břidlice a Pollux je ze serpentinitu (pozn. redakce: a výstup více skalní). Dvojici kopců se stejnými jmény nalezete i v americkém Wyomingu. Tak bacha, než zadáte do vyhledávače tato dvojčata a vyrazíte přes oceán. Popíšeme si však výstup pouze na jedno z alpských dvojčat, tedy na Castora. I když výstup na oba vrcholy můžete spojit nebo zřetězit během velkého traverzu alpských čtyřtisícovek, tzv. Spagetti Runde.

Start z Zermattu a aklimatizace

Váš výstup pravděpodobně začne v horské vesničce Zermatt, která je krásná, ale vy z ní budete po první fascinaci chtít zmizet do hor. Nejrychleji naberete výšku lanovkou z Zermattu na vrchol Klein Matterhorn (3883 m). Odtamtud se dá aklimatizačně vyrazit na Breithorn (4164 m) a pak teprve na chatu Rif. Lambronecca (3420 m), která je na italské straně. Překonat musíte ledovec a doporučuji jít řádně navázaní. K chatě se jde velkým obloukem směrem k Polluxu a teprve pod jeho úpatím se stočíte směrem k ní.

Časný start

Druhý den po brzké snídani vás čeká pochod po ledovci. První odpočinek si udělejte pod úpatím Castoru pod sedlem Zwillingsjoch. Dál vás čeká strmější sněhový nebo firnový svah. Pohyb na mačkách by měl být jistý a v ruce byste měli svírat cepín. V závěrečné části je několik výstupových variant. Buď si vyberete podle fronty, nebo podle sklonu či stavu, ve kterém jednotlivé výšvihy na vrcholek jsou.

Tři varianty na vrchol

Levá varianta vás dostane na severní hřeben, po kterém traverzujete až na vrchol. Hřeben je opravdu vzdušný. Myslím si, že zaskočí nebo nadchne i zkušeného alpinistu.

Výstup středem vás dostane přímo na stejný hřeben, avšak přímo do exponovaného místa. Překonání opět může vyžadovat lezení na předních hrotech a pro zajištění minimálně jeden ledovcový šroub na první stanoviště, a pak i jako postupové, podle toho, jak se cítíte. Na hřebeni doberete kolegy pravděpodobně přes cepín. V sezóně se připravte na malou zácpu a případně i na skupinky lezců na vrcholu.

Poslední variantou je výstup z pravé strany přes západní hřeben, který vás dovede přímo na vrchol. Sestup je též nutné zajistit.

V případě hezkého počasí vás vrchol Castoru odmění krásnými výhledy na další vrcholy nad 4000 metrů. V případě, že jste se rozhodli pro velký traverz, budete dále pokračovat pravděpodobně na chatu Ref. Quintino Sella au Félik (3585 m).

Exponovaný vrcholový hřebínek. Výstup na Castor.Exponovaný vrcholový hřebínek. Výstup na Castor.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Rif. Lambronecca (3420 m)

info@rifugio-lambronecca.comPřístup na začátek: Do Zermattu nejlépe autem, pohodlně se sem dostanete i vlakem.

Orientační rozpis po dnech:

1. den: Zermatt - Klein Matterhorn - Rif. Lambronecca

2. den: Rif. Lambronecca - Castor a lanovkou zpět

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na čtvrtý nejvyšší vrchol Alp - Lyskamm.

Autor popisu: Vojtěch Dvořák

 


06.03.2019,


Diskuse


Jose Bělaška
Jose Bělaška

Pětidenní walliské dobrodružství aneb Spaghetti tour s výstupem na Castor s popisem i fotkama na wwww.fotocestovatel.cz/wallis-tour

11. 03. 2019, 20:31:59

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz