HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek přes Altaj – doliny Karagem, Dželo, Atbaži a Taldura

Trek přes Altaj – doliny Karagem, Dželo, Atbaži a Taldura

 

Trek probíhá méně známými oblastmi Altaje. Začátek treku prochází poměrně suchou stepní oblastí, která je v kontrastu s hustým modřínovým lesem na začátku doliny Atbaži.

 Altaj, Rusko

Název anglicky: Altai – Karagem, Jello, Atbashi and Taldura Valleys

Základní trasa: vesnice Beltir – řeka Taldura – dolina Dželo – sedlo Erenburga (1A) – dolina Karagem – dolina Atbaži – průsmyk Peremetnyj (1B) – dolina Taldura – vesnice Beltir

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 8

Délka: 120 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Ne

Nejvyšší bod: 3099 m

Celkové převýšení: 3500 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, mačky a cepín, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, GPS

(Autor fotografií: Daniel Narwa)

Popis:

Trek probíhá méně známými oblastmi Altaje. Začátek treku prochází poměrně suchou stepní oblastí, která je v kontrastu s hustým modřínovým lesem na začátku doliny Atbaži. V dolině Dželo jsou krásné vodopády pod jezerem Dželo a také o jeden a půl kilometru výš proti proudu na začátku kaňonu vytvořeného levým přítokem řeky Dželo.

Zcela ojedinělá je krajina kolem průsmyku Erenburga – z vyhlídkového vrcholu (asi 300 výškových metrů na sever od průsmyku) je vidět údolí plné červeně a oranžově zbarvených skal. Na západ od průsmyku se pak nachází jezero připomínající sopečný kráter.

Opravdovou perlou jsou četná jezírka v dolině Atbaži, ve kterých se zrcadlí okolní zaledněné štíty. Průsmyk Peremetnyj je ledovcového charakteru a vyžaduje mačky a cepín. Hlavním problémem může být trhlina těsně pod vrcholem, jejíž přechod může být bez řádného jištění riskantní. Pokud se přechod nezdaří, je možné se vrátit do Beltiru přes sedlo Karagem.

V celé oblasti je jen minimum turistů. Nějaké jídlo je možné koupit v Beltiru nebo v dolině Taldura.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Přístup na začátek: Z Gornoaltajsku se dá najmout auto (cesta trvá asi 5 hodin). Aspoň jednou za den jezdí z Gornoaltajska do vesnice Aktaš autobus. Odtud pak najmout auto do Beltiru.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Je například možné pokračovat údolím Karagem a dojít ke krásnému jezeru Kamrju (pravý přítok Karagemu) – dva až tři dny od ústí doliny Atbaži tam a zpátky. Další možností je přejít sedlo Kupol a přes dolinu Aktru dojít do Kuraje.

Autor popisu: Daniel Narwa


06.02.2012, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ