Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek v Aladaglar – údolí Emli – výstup na Kaldi

Trek v Aladaglar – údolí Emli – výstup na Kaldi

 

Údolí Elmi je skutečnou branou do pohoří Aladaglar, kde lze začít mnoho atraktivních trekových tras i náročných horolezeckých výstupů.

 Taurus, Turecko

Název anglicky: Aladaglar – Emli Valley – Mt. Kaldi ascent

Základní trasa: Cukurbag – Alaca – Parmakkaya - Kaldi

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Ne. Aladagalr je však národním parkem, kam se platí vstupné v přepočtu několik málo Eur.

Nejvyšší bod: 3734 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Nezbytný je vlastní stan. Hodit se mohou trekové hůlky.

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Údolí Elmi je skutečnou branou do pohoří Aladaglar, kde lze začít mnoho atraktivních trekových tras i náročných horolezeckých výstupů. Není tak populární jako sousední oblast Yedigöler, neboť se zde nenachází ani jedno jezero. Příroda tady však vymodelovala skutečně úchvatné skalní formace, které při západu slunce dostávají neskutečně rudou barvu. Navíc zde rostou i stromy (jalovce, borovice), které jinak nalezneme jen na opačné východní straně hor.

Cesta do Emli Vadisi začíná ve vesničce Çukurbag, kde stojí i nevelký hotýlek pro milovníky hor. Odtud se nejprve stoupá k tábořišti Sari Mehmetler (Sari Mehmedin Yurdu), v jehož okolí dodnes občas stojí i tradiční stany pastevců.Odtud je možné následující den jen tak nalehko vyrazit na jih (doleva) do boční soutěsky Kuçük Mangirci Vadisi, kudy vede cesta na pastviny Alaca Yayla (2400 m). Tam bývá každé léto velká koncentrace polokočovných Joruků z okolí. Následně lze i vystoupit na hřeben těsně pod vrcholem Alaca (3588 m, na některých mapách pod názvem Lorut). Výše položené skály jsou již jen pro horolezce.

Po návratu zbude ještě snad čas a síly přesunout stany o pár kilometrů výše na tábořiště Akşam Pinari. V přilehlé soutěsce trčí dvě stě metrů vysoká skalní jehla Parmakkaya (2125 m), jejíž název znamená doslova „Kamenný prst“. Jedná se tak trochu o zmenšené vydání známé Trango Tower v Pákistánu a často tu jsou k vidění horolezci v akci. Následující den vede kolem tohoto unikátního útvaru cesta do sedla Avci Veli Geçidi, odkud se lze pokusit o poměrně náročný výstup na impozantní masiv Kaldi (3736 m, podle jiných zdrojů jen 3688 m).V sedle je třeba odbočit vlevo.

Méně zdatní turisté se patrně spokojí s dobytím předvrcholu, jež měří (3425 m). Z tábořiště Akşam Pinari trvá výstup asi 7 hodin. Snadnější alternativou mohou být vrcholy Lahit Kaya (3100 m - 5 hod. z Akşam Pinari) nebo Güzeller (3461 m - 6 hod. z Akşam Pinari). Pro výstup na zmíněné dva vrcholy se hodí i tábořiště Sugalan Keler, které leží na konci Siyirma Vadisi, co ž je vlastně horní konec údolí Emli. Výpravu lze zkrátit zhruba o jeden den, pokud se do tábořiště Sari Mehmetler necháte vyvézt traktorem nebo terénním autem. Pohoří Aladaglar je nejkrásnější na konci června. Později jsou hory dost vyprahlé a výrazně ubývá zdrojů vody.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nezbytný je vlastní stan. Několik vesnických krámků je ve vesničce Cukurbag. Na zbytek trasy je třeba vzít zásoby.Vodu lze doplnit jen na několika místech v horách, pramen je např. u všech tradičních tábořišť.

Přístup na začátek: Çukurbag je snadno dostupný dolmuşem z městečka Nigde nebo Čamardi.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Çukurbag - Sari Mehmetler
  2. Kuçük Mangirci Vadisi - Alaca - Akşam Pinari
  3. Parmakkaya - Avci Veli Geçidi - Kaldi
  4. sestup z Akşam Pinari do vesnice Çukurbag

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Je možné přejít hory od západu na východ. Cesta vede z tábora Akşam Pinari do Siyirma Vadisi, odkud lze pokračovat buď přes sedlo pod horou Güzeller nebo přes sedlo pod vrcholem Gürtepe. Obě varianty vedou na planinu Aciman Yaylasi a následně končí v obci Karsanti.

Autor popisu: Zdeněk Micka


10.02.2012, Redakce


Diskuse


Údolím Kuçük Mangirci se lze dostat až pod Alacu (čteno Aladžu mimochodem), která se z této strany dá i vylézt a není to příliš obtížné, ale je pak opravdu nutné se vrátit celou cestu dolů a pak dál pokračovat údolím Emli. Hřeben mezi těmito údolími je neprostupný. Když se podíváte na mapu přiloženou k článku a cestu vybarvenou červeně, tak to projít lze, ale nečekejte cesty (občas se leda objeví mužík. Z údolí Emli je to do Yedigoller dva dny, výstup je to dost náročný (vybavení ale netřeba, zato si vemte hůlky) fyzicky i na orientaci. Počítejte s tím, že přespíte v údolí Kokorot, pokud vycházíte z Aksam Pinari, výstup do sedla není moc jedonduchý a v červenci tam místy zbývalo dost sněhu. Ale ne tak moc, aby to chtělo mačky. Přes hřeben do Yedigoller jsme pak šli, kduy se dalo, ale optimální cestu jsme nenašli. Celé se to drolí a je to dost strmé (ale s hůlkami to jde). Každopádně ty dva dny nepotkáte ani živáčka.
17. 10. 2013, 23:09:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ