HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Saal Barf a Sefid Ab

Trek kolem Íránských čtyřtisícovek. Kochat se můžete pohledy na Shah Elborz, Saal Barf, Sefid Ab, Siah Darreh i Sefid Kootool hezky v řadě jedna vedle druhé.Elborz, Írán

Název anglicky: Saal Barf and Sefid Ab ascent (Shah Alborz Range)

Základní trasa: Shahrak - Hasanjoon - tábořiště - Saal Barf - Sefid Ab - tábořiště - Hasanjoon - Shahrak

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 36 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 4065 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti:

Potřebné vybavení:

Stan, spacák, karimatka, větrovka. Hodit se mohou rukavice a čepice

Popis:

Shah Elborz (Král Elborzu) patří k nejvyšším hřebenům pohoří Elborz a jak je v kraji zvykem dostal název podle nejvyššího vrcholu. Leží na severozápad od Teheránu a odděluje od sebe údolí Alamut (1800 m) a Taleghan. Jednotlivé čtyřtisícovky jsou seřazeny vedle sebe na ose od východu k západu v následujícím pořadí Shah Elborz (4125 m, některé zdroje uvádějí  4250 m), Saal Barf (4065 m), Sefid Ab (4042 m), Siah Darreh (4022 m), Sefid Kootool (4089 m).

Na většinu vrcholů vedou poměrně snadné cesty od jihu z údolí Taleghan. Severní úbočí jsou prudší a firnoviska zde roztávají mnohem později. Údolí Alamut není proto vhodným výchozím bodem pro turistické výstupy na Shah Elborz.

Místní milovníci horských túr nejčastěji míří do východní části hřebene. Klasická výstupová trasa začíná v městečku Shahrak (Shahrake Taleghan) respektive v několik kilometrů vzdálené vesničce Hasanjoon (Hasan Joon, 1980 m). Odtud se pokračuje po dobře patrné stezce na poměrně frekventované tábořiště ve výšce asi 3250 m (o něco výše leží pastevecký tábor Goosfand Sara, 3400 m, kde můžete nakoupit „bio" sýr).

To je výchozím bodem jednak pro populární vrchol Shah Elborz tak pro sousední Saal Barf a Sefid Ab. Poslední dvě jmenované kóty lze zdolat najednou, neboť je spojuje snadno schůdný hřeben. Po dosažení vrcholu Saal Barf stačí jen přejít 3980 metrů vysoké sedlo a octnete se na skalním výčnělku zvaném Sefid Ab. Celkem měří tato „hřebenovka" sotva jeden a půl kilometru.

Opačným směrem - tedy na Shah Elborz - odtud (z vrcholu Saal Barf) ovšem projít nelze. Skaliska na západní straně vrcholu Shah Elborz je velmi obtížné zdolat. Snadná výstupová trasa sem vede rovněž z vesničky Hasanjoon není však totožná se stezkou na Saal Barf.

V Íránu lze sehnat celkem dobrou barevnou mapu oblasti se základními popisky v AJ. Ptejte se v obchodech se sportovní a horolezeckou výstrojí, které najdete v každém velkoměstě. Pro zde popisovaný výstup není však mapa nutností. Vydáte-li se sem v pátek nebo v soboru (íránský víkend) potkáte spoustu místních turistů, kteří vám rádi poradí a pomohou.

Dle informací z íránských zdrojů je to z vesnice Hasanjoon na vrchol Sefid Ab asi 18 km.

Výstup na hlavní vrchol Shah Elborz nabízejí i některé íránské cestovky. Klikněte např. na www.iranmountainzone.ir

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nutný je vlastní stan a zásoby potravin na celou trasu.

Přístup na začátek: Do městečka Shahrak se dostanete nejsnadněji taxíkem z města Karaj, které leží hned za předměstím Teheránu. Jezdí sem i minibusy, ale budete se na ně jen těžko doptávat. Minibus využijte spíše pro cestu zpět. Z Shahraku je to do vesničky Hasanjoon jen pár kilometrů. Pokud spěcháte, jeďte taxíkem až sem.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Shahrak - Hasanjoon -  tábor
  2. výstup na Saal Barf a Sefid Ab
  3. sestup přes  vesnici Hasanjoon do Shahraku

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

  • Z tábořiště nad vesnicí Hasanjoon lze snadno zdolat jižní cestou vrchol Shah Elborz.
  • Vydáte-li se z vesnice na západ můžete zdolat další vrcholy hřebene nebo přes sedlo (3200 m) mezi vrcholy Sefid Kootool (Sefid Gho-toor) a Kalleh Sang přejít do údolí Alamut.
  • Z vrcholu Sefid Ab můžete pokračovat dále na západ. Přes sedlo vysoké 3910 dorazíte na vrchol Siah Darreh (4022 m).

Autor popisu: Zdeněk Micka


11.01.2012, Redakce


Diskuse


Pavel
Pavel

Proc nejde stahnot GPS soubor?

28. 05. 2018, 21:46:48

Omlouvám se, ale data již nejsou k dispozici.

29. 05. 2018, 12:38:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz