HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mírně náročný sestup do Colonia Suiza v NP Nahuel Huapi

Mírně náročný sestup do Colonia Suiza v NP Nahuel Huapi

PN Nahuel Huapi připomíná vzhledem štíty nedalekých vápencových Alp. V tomto krásném pohoří u města San Carlos de Bariloche je mnoho fotogenických lagun a dá se tu podniknout kombinace několik trekových tras.Severní Patagonské Andy (Oblast jezer) - PN Nahuel Huapi, Argentina

Název anglicky: Nahuel Huapi Traverse - descent to Colonia Suiza

Základní trasa: Villa Catedral – Refugio Frey - Refugio San Martin - Refugio Segre (Italia) - Colonia Suiza

Druh treku/túry: 4-6 denní

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 42 km

Vhodné měsíce: XII, XI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2120 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení do hor, spacák pro spaní na chatách, kompas, výškoměr či GPS, můžou se hodit mačky na sněhová pole

(Autor fotografií: Martina Křenová a František Červinka)

Popis:

PN Nahuel Huapi připomíná vzhledem štíty nedalekých vápencových Alp. V tomto krásném pohoří u města San Carlos de Bariloche je mnoho fotogenických lagun a dá se tu podniknout kombinace několik trekových tras. Kromě populárního malého okruhu (Circuito Chico) jsou to i přechody celého pohoří.

Zkrácený přechod se sestupem do osady Colonia Suiza začíná v lyžařském středisku Villa Catedral, kam jezdí několikrát denně autobus. Zpevněná cesta, měnící se později v úzký chodník, vede z velkého parkoviště a pokračuje k jihu, přičemž traverzuje svah nad jezerem Gutiérrez. Cestou se překračuje několik menších koryt, dokud nás pěšina nedovede k velké strži, u které je rozcestník s ukazatelem na Refugio Frey. Cesta sem zabere 2 hodiny chůze. Jasná stezka lesem nás dovede kolem malé neobhospodařované chatky Refugio Piedritas "Petriček" až k laguně Tonchek, na jejímž břehu najdeme chatu Refugio Frey (1 700 m).

Po noclehu na chatě se další den pokračuje kolem laguny Tonchek na protilehlý svah a stoupá se po výrazné pěšině až na jeho zlom, kde se skrývá laguna Schmoll a dále do sedla kolem velké písčité plochy s příznačným názvem "Cancha de Fútbol" (Fotbalové hřiště - 2 000 m). Následuje prudší sestup do údolí, kde je dobré se držet v okraji lesa, kde se dá místy najít zřetelná pěšina a vyhnout se tak podmáčené louce. Pokračuje se k výšvihu v závěru údolí podél bublajícího potoka, až do sedla Brecha Negra (1 950m), odkud se nám otevře pohled k laguně Jacob. Samotná chata San Martin (Jakob) je schovaná mezi stromy, kousek od břehu. Při sestupu je nutné překročit potok, správné místo bývá označeno praporky. Zde se stráví druhá noc.

Na okruhu Circuito Chico se již sestupuje třetí den do údolí, my však pokračujeme k laguně Témpanos, ležící pod jižní stěnou vrcholu Pico Refugio. Právě touto stěnou pokračuje skalnatá stezka, s lehčími lezeckými úseky, až do sedla pod vrcholem Pico Refugio. Tato část může být za sněhu, či namrzlé skále, velmi nebezpečná a není možnost bezpečného sestupu bez lana a jištění. Taktéž bych nedoporučil jedincům trpícím závratí. Mírný sestup a traverz nás dovede do dalšího sedélka v hřebeni a poté postupně stoupajícím traverzem západní stranou hřebene na vrchol Cerro Navidad se skvělými výhledy (2 120m). Rozlehlý vrcholový hřeben nás povede k širokému kamennému kuloáru, kde se mohou vyskytovat firnová pole. Pokračujeme divokou stezkou kolem potoka, která je velmi zarostlá vegetací až k dřevěné lávce. Zde odbočíme doleva a stoupáme pěšinou cik-cak k laguně Negra a chatě Refugio Segre (Italia - 1 630m). Tento den je časově, i fyzicky, nejnáročnější a doba trasy je závislá na mnoha faktorech.

Poslední den sestup stejnou cestou od chaty k dřevěné lávce a poté po jasně viditelné cestě, nad potokem Goye, stále údolím až na silnici u osady Colonia Suiza. Přímo u cesty je autobusová zastávka. Celkový sestup od chaty cca. 5 hodin.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Ubytování viz text, jídlo s sebou.

Přístup na začátek: lyžařské středisko Villa Catedral - pravidelná autobusová doprava ze San Carlos de Bariloche

Přístup z konce: Colonia Suiza - méně častá autobusová doprava do S. C. de Bariloche

Orientační rozpis po dnech:

  1. Villa Catedral - Refugio Frey
  2. Refugio Frey - Refugio San Martin (Jakob)
  3. Refugio San Martin (Jakob) - Refugio Segre (Italia)
  4. Refugio Segre (Italia) - Colonia Suiza

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

pokračování treku od laguny Negra k Refugiu López a sestupem k Puente López, což znamená prodloužení treku o jeden den

Autor popisu: František Červinka (www.cestydonebe.com)Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ