HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek ke Sněžnému jezeru po ledovcích Biafo a Hispar s možností výstupu na Workman Peak
Trek ke Sněžnému jezeru po ledovcích Biafo a Hispar s možností výstupu na Workman Peak


Výstup na alpský vrchol Uri Rotstock ve Švýcarsku
Výstup na alpský vrchol Uri Rotstock ve Švýcarsku


Ledovcová túra přes Grossvenediger (3666 m)
Ledovcová túra přes Grossvenediger (3666 m)


Greenstone a Caples trek
Údolí Greenstone a Caples jsou navzájem propojeny sub-alpinským sedlem McKellar Saddle. Údolí Greenstone je široká, otevřená planina s travnatými porosty a bukovými lesy. Oproti tomu, údolí Caples je úzké, s říčními terasami, porostlé převážně lesem s menšími travnatými planinami.

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek od jezera Ovan do pohoří Elborz

Trek od jezera Ovan do pohoří Elborz

Pohoří Elborz nabízí bezpočet trekových tras, které zatím využívají převážně domácí turisté. Velmi oblíbenou oblastí je zejména legendární údolí assassínů, které začíná u městečka Mo’allem Kalayeh a táhne se až k známému hradu Alamut. K přírodním zajímavostem tohoto nádherného kraje patří vedle mnoha bizarních skal také malebnéjezírko Ovan (Evan).Elborz, Írán

Název anglicky: From Ovan Lake to Elborz Mountain Range

Základní trasa: Evan – průsmyk Kashchal – Mich – Marineh – Lapasar – Javaher Deh

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 60 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Ne

Nejvyšší bod: 3850 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Postačí běžná výstroj pro vysokohorskou turistiku. Nutný je vlastní stan. Hodí se trekové hůlky.

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Pohoří Elborz nabízí bezpočet trekových tras, které zatím využívají převážně domácí turisté. Velmi oblíbenou oblastí je zejména legendární údolí assassínů, které začíná u městečka Mo’allem Kalayeh a táhne se až k známému hradu Alamut. K přírodním zajímavostem tohoto nádherného kraje patří vedle mnoha bizarních skal také malebné jezírko Ovan (Evan). Právě odtud vede jedna z tradičních cest z vnitrozemí ke Kaspiku.

Trasa překonává několik vysoko položených sedel a míjí řadu rázovitých vesniček. Zpestřit si ji lze výstupem na některý z horských velikánů. Snadno zdolatelným vrcholem je například Samamus Kuh (3850m). První den se od jezera Ovan stoupá kolem hory Kashchal do stejnojmenného průsmyku. Cílem je vesnička Mich. Další etapa vede po horské cestě, která je větší část roku nesjízdná i pro terénní automobily. Trasa protíná vesničky Marineh, Kit a Zero.

Další zastávkou je v srdci hor ztracená osada Lapasar, odkud lze následujícího dne zaútočit na vrchol Samamus. Svahy na opačné straně hor překvapí bujnou zelení a hustými lesy. Orientace je v tomto terénu podstatně svízelnější. Počasí se zde navíc vyznačuje značnou nestabilností a časté jsou zde deště. Trek lze ukončit podle potřeby v té z vesnic, kde se podaří sehnat dopravu do města Ramsar nebo jinam. Jedním z míst, kde máte velkou šanci uspět, je Javah Deh (Gevah Deh). Tato obec bývá, na rozdíl od ostatních výše zmíněných vesnic, vyznačena i na běžných mapách v měřítku 1:2 000 000. Ideální dobou pro realizaci treku je konec jara. Na podzim bývá jižní část Elborzu značně vyprahlá a fádní.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nezbytný je vlastní stan. Ve vesnicích lze doplnit jen základní potraviny.

Přístup na začátek: K jezeru Ovan a stejnojmenné vesnici lze dojet z městečka Mo’allem Kalayeh taxíkem a občas i mikrobusem. Zmíněné městečko má několikrát denně spojení mikrobusem s městem Kazvín. Nejsnáze se k jezeru Ovan dostanete v pátek, kdy sem vyráží na piknik mnoho Íránců z okolních měst. Jedná se o oblíbené výletní místo.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Jezero Ovan - průsmyk Khashchal - Mich
  2. Mich - Marineh - Kit - Zero
  3. Zero - Lapasar
  4. výstup na Samamus - Javaher Deh

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek lze začínat u ruin assassínského hradu Lamiasar nebo u známějšího Alamutu, který leží ještě dále na východ. V takovém případě je potřeba si na celou akci vyhradit asi o dva až tři dny více.

Autor popisu: Zdeněk Micka


04.03.2011, Redakce


Diskuse


Robert
Robert

Dobrý den, nemáte náhodou gps mapu tohoto treku? Nebo podrobnější popis? Chtěli bychom ho jít a hledáme přensou cestu kudy.

S pozdravem

20. 06. 2017, 12:05:34

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ