HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pobřežní trek Abel Tasman

Pobřežní trek Abel Tasman

Národní park Abel Tasman je vyhlášen svými zlatými plážemi, nádhernými útesy, průzračnou mořskou vodou, skrytými zátokami a také světoznámým trekem Abel Tasman Coast Track, který je jednou z novozélandských Great Walks.NP Abel Tasman, oblast Golden Bay, Nový Zéland

Název anglicky: Abel Tasman Coast Track

Základní trasa: Marahau - Anchorage Bay - Bark Bay – Awaroa – Totaranui - Wainui

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 52 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne (ale celoročně zde platí povinná rezervace ubytování)

Nejvyšší bod: 200 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava

Popis:

Abel Tasman Coast Track prochází národním parkem Abel Tasman, který leží na severním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Byl založen roku 1942 a je nejmenším novozélandským národním parkem. Je vyhlášen svými zlatými plážemi, nádhernými útesy, průzračnou mořskou vodou, skrytými zátokami a také světoznámým trekem Abel Tasman Coast Track, který je jednou z novozélandských Great Walks. Coast Track je jedním z nejpopulárnějších treků v zemi, nabízí skvělé výhledy z útesů, prochází typickou buší, klesá až na úroveň mořské hladiny na písčité pláže.

Les i pobřeží jsou plné života, ze stromů převažují black beech (Nothofagus solandri, sušší místa blíže k moři), hard beech (Nothofagus truncata, vlhčí stanoviště dále ve vnitrozemí), kanuku najdeme na místech exponovaných větru, manuka roste na půdě degradované vypalováním. Nejběžnějšími ptačími obyvateli lesa jsou medosavka novozélandská (belbird), pávík popelavý (fantail), holub maorský (new zealand pigeon) a tui zpěvný, poblíž pláží, mokřadů a říčních ústí můžeme pozorovat slípku modrou ( pukeko).

Okolí ústí řek obývá velké množství brodivých ptáků, poblíž pobřeží lze často spatřit potápějící se tereje, kormorány a rybáky. Vzácněji lze zahlédnout i modré tučňáky (blue penguins) a lachtany (fur seals). Ve řekách a tocích národního parku se také nachází velké množství ryb, průzkumem bylo zjištěno 14 domácích druhů, včetně několika ohrožených. Čtyři úseky stezky prochází přílivovým pásmem, dvě z těchto míst je možné obejít delší variantou po souši, ale zbylé dvě jsou překonatelné pouze za odlivu - Awaroa Inlet: 2 hodiny na obě strany od maximálního odlivu, Onetahuti Beach je možno překročit v rozmezí cca do 4 hodin před a po odlivu. Opatrnost je nutná zvláště při překračování Awaroa Inlet, příliv nastupuje rychle a přechod se stává nebezpečným.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

ubytování v chatách nebo na tábořištích udržovanými DOC (Department of Conservation), na obojí je povinná rezervace a zakoupení Great Walk Ticket předem. Jídlo vlastní, případně možnost občerstvení v některé ze soukromých chat.

Přístup na začátek: v Marahau i Wainui jsou parkoviště přístupná po silničkách navazujících na hlavní silnici Nelson – Takaka (SH 60). Vzdálenost Marahau – Nelson je cca 70 km. K dopravě je také možné využít služeb vodních taxi.

Přístup z konce: viz. přístup na začátek

Orientační rozpis po dnech:

  1. Marahau – Bark Bay
  2. Bark Bay - Totaranui
  3. Totaranui - Wainui

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

několik kratších, značených odboček na vyhlídky, k vodopádům, zátokám, jezírkům … Trek je možné zkrátit – přístupové cesty a parkoviště v Awaroa a Totaranui. Velmi oblíbená je též kombinace treku a plavby na mořském kajaku. Variantou je Inland Track vedoucí vnitrozemím, možnost kombinace obou treků.

Autor popisu: Barbora Sobotková


28.12.2011, Redakce


Diskuse


Pri kliknuti na fotky z Abel Tasman naskakuje, svete div se, Jizni Korea.
03. 01. 2012, 23:29:42
Ahoj, děkujeme za upozornění. Web se zajíždí, pracujeme na vychytání chyb.
05. 01. 2012, 16:36:42

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ