Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na čtyřku Fiescherhorn v Bernských Alpách
Výstup na čtyřku Fiescherhorn v Bernských Alpách


Výstup z Německa na Grosser Osser neboli Velký Ostrý na Šumavě
Výstup z Německa na Grosser Osser neboli Velký Ostrý na Šumavě


Výstup na Kazbek
Výstup na Kazbek


Mangapurua/Kaiwhakauka trek
Řeka Wanganui River se při své cestě z hor do Tasmanova moře vine mnohými údolími. V nižších oblastech je obklopena hustými lesy – a zde protéká srdcem národního parku Whanganui National Park (založen 1986).

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pobřežní trek - Mys Reinga na Novém Zélandu

Pobřežní trek - Mys Reinga na Novém Zélandu

 

Cape Reinga a Te Paki Stream leží na úzkém poloostrově Aupori, na nejsevernějším výběžku Severního ostrova Nového Zélandu. Pro maorské obyvatele je toto místo spirituálně velmi významné, protože právě tady po smrti všechny duše putují ke stromu pohutukawa na mysu Reinga a odtud po kořenech sestupují do podsvětí pod mořskou hladinou.Aupouri Peninsula, Nový Zéland

Název anglicky: Cape Reinga Coastal Walkway

Základní trasa: Kapowairua (Spirits Bay) – Pandora - Tapotupotu Bay - Cape Reinga - Twilight Beach - Te Paki Stream

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 53 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 300 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava

Popis:

Cape Reinga a Te Paki Stream leží na úzkém poloostrově Aupori, na nejsevernějším výběžku Severního ostrova Nového Zélandu. V blízkosti samotného mysu se ve zpěněných hřebíncích střetávají vody Tasmanova moře s Pacifikem. Pro maorské obyvatele je toto místo spirituálně velmi významné, protože právě tady po smrti všechny duše putují ke stromu pohutukawa na mysu Reinga a odtud po kořenech sestupují do podsvětí pod mořskou hladinou (reinga). Znovu se vynořují na Ohaua, nejvyšším bodu Three Kings Islands, aby se naposledy rozloučily před návratem do země jejich předků, Hawaiiki-A-Nui.

Krajina tohoto severního výběžku Nového Zélandu je velmi rozmanitá, najdeme zde kopcovitý terén, strmé pobřežní útesy, neustále se měnící duny, pláže a rozsáhlé mokřady s mnoha endemickými druhy rostlin a živočichů. Každoročně se zde shromažďuje velké množství tažných ptáků, spolu s ústřičníkem proměnlivým (variable oystercatcher), kulíkem novozélandským (New Zealand dotterel) a rybákem velkozobým (Caspian tern).

Ptačími obyvateli mokřadů a dun jsou například potápka novozélandská (New Zealand dabchick), Bowdleria punctata (New Zealand fernbird), polák tmavý (New Zealand scaup), bukač australský (Australasian bittern) a chřástal temný (spotless crake). Pobřežní trek prochází rozličnou, unikátní a mnohde i zcela liduprázdnou krajinou, klidnější východní pobřeží je poměrně dobře chráněné a vhodné pro vodní sporty a koupání. Exponované západní pobřeží, kde se vytvořily pozoruhodné dunové formace, je mnohem drsnější. Trek je možné ho nastoupit i ukončit v různých místech podél trasy. V létě je jistější si s sebou nést více vody, některé zdroje pitné vody mohou být vyschlé.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

spaní v kempech udržovanými DOC (Department of Conservation), stanování ve volné přírodě povoleno (“Freedom/leave no trace” camping) Jídlo vlastní.

Přístup na začátek: po State Highway číslo 1 na sever, asi 60 km od Kaitaia, k nástupnímu místu Kapowairua vede silnička odbočující z Waitiki Landing na Te Hapua Road a poté Spirits Bay Road.

Přístup z konce: Te Paki Stream je rovněž dostupný po State Highway č.1

Orientační rozpis po dnech:

  1. Kapowairua Campground - Taputaputa Campground
  2. Taputaputa Bay - Twilight Beach
  3. Twilight Beach - Te Paki Stream

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

z Te Paki Stream je možno dále pokračovat po 90-Mile Beach do: Bluff: 19 km, Hukatere: 51 km, Waipapakauri: 69 km, Ahipara: 83 km

Autor popisu: Babora Sobotková


07.05.2017, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz