HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek ke Kančendženze – severní a východní BC
  Kančendženga je známá jako „Královna hor“je to třetí nejvyšší vrchol na této planetě (8586 m) a její okolí se může pochlubit různými ekologickými zónami, od subtropického podnebí po ledovou divočinu.  

Výstup na Sněžku z Polska
Výstup na Sněžku z Polska


Přechod pohoří Tunkinské Golce na hranicích Mongolska a Ruska
Přechod pohoří Tunkinské Golce na hranicích Mongolska a Ruska


Několikadenní výstup na vyhaslou čtyřtisícovou sopku Süphan v Turecku
Několikadenní výstup na vyhaslou čtyřtisícovou sopku Süphan v Turecku


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pohoří Munzur (Mercan) – výstup na vrchol Akbaba

Pohoří Munzur (Mercan) – výstup na vrchol Akbaba

 

Pohoří Munzur (Mercan) patří k málo známým a těžko dostupným částem Turecka, takže se jen skutečně málokdo může pochlubit zdoláním jeho nejvyššího vrcholu, kterým je Akbaba Tepe (3462 m).

 Munzur (Mercan) Daglari, Antitaurus, Turecko

Název anglicky: Munzur (Mercan) Mountains – Mt. Akbaba ascent

Základní trasa: Kiliçkaya – Hayvantaşi - Ak Baba - Yagca - železniční most

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Není potřeba, ale kvůli poloze regionu na okraji neklidného Kurdistánu hrozí problémy ze strany policie a armády, která má sklon zahraničním turistům z bezpečnostních důvodů túry do tohoto pohoří zakazovat. Je dobré proto co nejrychleji zmizet v horách a setkání s policií a jandarmou se vždy pokud to jde raději vyhnout.V posledních letech napětí v oblasti polevuje a do pohoří Munzur úspěšně proniká stále více cizinců.

Nejvyšší bod: 3462 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Postačí běžná turistická výstroj pro letní výpravu do hor. Nezbytný je vlastní stan a kvalitní pohorky.

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Pohoří Munzur (Mercan) patří k málo známým a těžko dostupným částem Turecka, takže se jen skutečně málokdo může pochlubit zdoláním jeho nejvyššího vrcholu, kterým je Akbaba Tepe (3462 m).

Výstup na tuto majestátní horu je přitom poměrně snadný. Stačí vyjet z města Erzincan (1120 m) do některé z vesnic na severním úpatí hory a pak následovat pokynů všudypřítomných kurdských pastevců. Největším úskalím je vůbec se dostat do hor, neboť hlídky jandarma (turecké četnictvo), nemají moc pro zahraniční turisty pochopení a mohou vám v treku zabránit s odkazem na vaši vlastní bezpečnost (někdy se spokojí jen s registrací). Důvodem je vleklý konflikt s kurdskými separatisty, kteří o sobě ve východním Turecku dodnes čas od času dají vědět. V posledních letech se naštěstí situace v tomto směru poněkud zlepšuje. Zatímco v minulosti bylo pohoří Munzur frontovou linií, kam neměli cizinci přístup, dnes lze již najít na netu řadu zpráv o úspěšném zdolání vrcholu Akbaba Tepe i okolních hor. Zdá se, že minimálně severní strana pohoří Munzur, kde leží i Akbaba Tepe, se brzy stane běžnou turistickou destinací.

Klasická výstupová cesta začíná ve vesničce Kiliçkaya, která leží pod půvabnou stejnojmennou horou asi 25 km od města Erzincan. Odtud vystoupáme do některého z mnoha pasteveckých táborů, jež jsou rozsety po horských pastvinách nad vesnicí. Hned následující den lze vystoupit na vrchol Akbaba Tepe. Nenáročná východní trasa vede kolem místa zvaného Hayvantaşi. Další den horu obejdeme po jižním úpatí, projdeme přes několik dolin a nízkých sedel směrem na západ, kde narazíme na výrazné údolí s bystřinou, která se vlévá o asi deset kilometrů nížeji do horního Eufratu (turecky Karasu). Sledujeme údolí a dle intuice sejdeme přes vesničky Yagca nebo Sariyazi až k železniční trati lemující levý břeh řeky. Tu přejdeme po nedalekém železničním mostě. Na opačném břehu Eufratu vede již silnice, kde lze stopnout mikrobus do Erzincanu. Opodál stojí také železniční zastávka Dumanli, ale vlaky mají velmi dlouhé intervaly. Během léta je popisovaná túra docela snadným podnikem. Skutečným dobrodružstvím je výstup na Akbaba Tepe v květnu, kdy od 2500 m ještě leží slabá vrstva sněhu. Nutné je teplé oblečení, neboť v noci klesá teplota k nule. Mačky však nejsou třeba.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nezbytný je vlastní stan. Od pastevců v horách lze dostat jen sýr, jogurt a chlebové placky. Vodu je možné cestou doplňovat z přírodních zdrojů.

Přístup na začátek: Do vesnice Kiliçkaya zajíždí nejméně jednou denně dolmuş z města Erzincan.

Přístup z konce: Na konci treku, hned za mostem, leží železniční zastávka Dumanli a silnice, kde lze stopnout mikrobus.

Orientační rozpis po dnech:

 

  1. Kiliçkaya – yayla (letní pastviny) pod vrcholem Akbaba
  2. výstup na vrchol Akbaba směrem od Hayvantaşi
  3. sestup přes vesnici Yagca k železničnímu mostu

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Východně od vesnice Kiliçkaya leží u obce Çaglayan soustava vodopádů Girvelik. Jedná se o snadno dostupné výletní místo, kde lze eventuelně trek i začít, pokud si jej chcete prodloužit o jeden až dva dny.

Autor popisu: Zdeněk Micka


21.05.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz