HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek východní částí Cordillera Huayhuash
Trek probíhá pod východními svahy druhého nejvyššího pohoří Peru - Cordillery Huayhuash. Dramatický sestup z vrcholuSiula Grande se stal námětem k filmu „Pád do ticha“ (Touching the Void). Po cestě se prochází kolem několika nádherných jezer, ve kterých se zrcadlí zaledněné štíty včetně nejvyššího vrcholu Nevado Yerupaja (6635m).

Kangchenjunga – náročný trek bez turistů
Kangchenjunga – náročný trek bez turistů


Výstup na Cima Brenta cestou Via delle Bocchette
Výstup na Cima Brenta cestou Via delle Bocchette


Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc
Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Přechod Geghamských hor

Přechod Geghamských hor

Geghamské hory tvoří řetěz sopek lemující jako hradba západní břeh jezera Sevan.Arménská vysočina, Arménie

Název anglicky: Geghama Mountain Range

Základní trasa: Sevaberd – jezero Akna Lich – Aždahak – jezero Vank – klášter Geghard

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 5

Délka: 60 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3597 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

I v létě přibalte teplé oblečení. Nezbytný je kvalitní stan, který odolá i často se vyskytujícímu krupobití. Mohou se hodit trekové hůlky.

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Geghamské hory tvoří řetěz sopek lemující jako hradba západní břeh jezera Sevan. Jde vlastně o rozlehlou náhorní plošinu, která je posetá jezírky a krátery pravidelného tvaru. Terén to není nijak náročný, ale nesmírně malebný. Začátkem léta zdobí hory nekonečný koberec kvetoucích bylin a na slunci se třpytící zbytky sněhu i ledu.V září bývá již krajina zcela vyprahlá a pustá. Ale o to více zas vyniknou různobarevné skály, tufy a kupy červené škváry.

Zatímco náhorní plošina převyšuje značně své okolí, z ní se zvedající sopečné kužele měří od úpatí k vrcholu jen okolo tří set metrů. Výstup na většinu z nich není proto časově ani fyzicky příliš náročný. Některé z vyhaslých vulkánů mají ve svém vrcholovém kráteru malé jezírko.K nim patří i nejvyšší sopka tohoto pohoří a třetí nejvyšší hora Arménie: Aždahak (3597 m). Klasická túra do Geghamského pohoří začíná na západním úbočí hor v zapadlé vesničce Sevaberd. Odtud lze za jeden den vystoupat k jezeru Akna Lich (Bílé jezero). Jít je možné cestou vyjetou terénními auty nebo po paralelním svahu, což je zajímavější, neboť zde stojí četné pastevecké tábory kurdských Jezídů.

Druhý den vystoupíme na Gechmachan (3319 m), odkud je krásný výhled do srdce hor, na jezero Akna Lich (3031 m) a také na spoustu menších ples. Za dobrého počasí lze v dálce zahlédnout i hladinu Sevanu. Zbytek dne zabere přesun pod Aždahak (též: Ajdahak, Azhdahak). Po výstupu na tuto nádhernou horu pokračujeme následující den na jih kolem rudě zbarveného hřebene Kamir Sar avrcholu Paytasar (Paitasar).

Cestou leží několik přírodních galerií se záhadnými prehistorickými obrazci na kamenech. Dále cesta klesá k jezírku Vank (2200 m), které je umělého původu a jeho založení spadá do starověku. Nad ním se tyčí dvě mohutné kamenné stély. Jedná se o tzv. višhapy nebo-li dračí kameny. Takovýchto posvátných kamenů stálo kdysi v této oblasti více, proto se jí také někdy říká Dračí hory. Sestup od jezera Vank ke klášteru Geghard zabere celý den. V dolní části cesty lze však při troše štěstí stopnout nějaký náklaďák svážející sýr nebo ovce na jatka.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

V Sevaberdu lze za úplatek přespat ve škole. Na zbytek treku je nezbytný vlastní stan.Je třeba nést zásoby na celou cestu. Pastevci jsou sice velmi pohostinní, ale mohou nabídnout jen chlebové placky lavaš, macun (jogurtový nápoj) a sýr.

Přístup na začátek: Do Sevaberdu sporadicky zajíždí mašrutka, ale patrně se tam nedostanete jinak než-li pronajatým taxi.

Přístup z konce: Geghard je frekventovanou turistickou destinací odkud lze snadno odjet veřejnou dopravou.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Sevaberd – jezero Akna
  2. výstup na Gechmachan
  3. výstup na Aždahak
  4. Paytasar – jezírko Vank
  5. klášter Geghard

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

O jezera Vank lze pokračovat kolem pramenů řeky Azat k jihu a pak sestoupit do přírodní rezervace Khosrov, kde leží ruiny pevnosti Kakavaberd a další zajímavosti. Trek se tím prodlouží asi o 1 – 2 dny a končí v Garni. Další možností je od jezera Vank vystoupit přilehlým údolím k vrcholu Velký Spitakasar (3555 m) a poté sejít z hor k některé osadě u jezera Sevan na opačné straně hor, tj. přejít pohoří Geghama ze západu na východ. Tuto trasu je možné ještě prodloužit a od hory Velký Spitakasar pokračovat k jihovýchodu na Malý Spitakasar (3443m) a další den k vulkánu Armazan (2829 m), na jehož vrcholu je také malé kráterové jezírko.Túru pak zakončíme v Martuni nebo u silnice v Selimském průsmyku.

Autor popisu: Zdeněk Micka


03.11.2010, Redakce


Diskuse


Bára
Bára
Prosím o radu, dá se jít trek ze Sevaberdu, k Akna lake a do Geghardu za tři dny?
02. 07. 2015, 16:48:22
My to zvládli i s výstupem na Aždahak za tři dny pohodový chůze na těžko. V extrémním případě by se to dalo zvládnout i za dva dny. První den Sevaberd - Akna lič - pod Aždahak a druhej den Aždahak - Vank lič - klášter Geghard. Pozor, nekončete ve vsi Geghard, ale u kláštera.
09. 07. 2015, 07:44:12
Zdravím, Váš trek se nám celkem líbí. Jen jsem se chtěl zeptat, zda jste měli nějakou mapu, případně kde se se dají sehnat mapy, podle kterých můžeme v Arménii chodit po horách... diky
21. 07. 2015, 15:58:31
XTA
XTA

Letos jsme byli v Armenii, nádhera, žádné mapy (akturální trekové) neexistují, jediné podklady jsou Staré sovětské mapy, které lze volně stáhnout na webu. A dále doporučuji zadat si pár vztyčných bodů do GPS.

16. 10. 2015, 23:01:07

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz