HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Marocký trek mezi hašišovými poli z Chefchaouenu přes Rif ke Středozemnímu moři
Marocký trek mezi hašišovými poli z Chefchaouenu přes Rif ke Středozemnímu moři


Výstup na Kizlar Sivrisi
Výstup na Kizlar Sivrisi


Zimní pochod nebo přejezd po hřebenech Jeseníků
Zimní pochod nebo přejezd po hřebenech Jeseníků


Trek mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar
  Stále populárnější, nepříliš obtížný trek, který protíná vysoko položenou oblast Rupshu mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar. Vybírají si jej i rodiny s dětmi, doprovázené průvodci a koňmi.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Přechod údolí Uraman

Pokud chcete spatřit „divoký Kurdistán“, jak jej popsal Karel May, tak právě tady máte dobrou příležitost. Tento horský kraj okouzlí každého na první pohled svou drsnou krásou.Zágros, Írán

Název anglicky: Trekking in Uraman Valley

Základní trasa: Hajij - vodopád - Belbar - Selen - Uraman Takht - Darki - kaňon Kalji

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 30 km

Vhodné měsíce: XI, X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Hodí se vlastní stan, neboť ubytování v soukromí lze sehnat prakticky jen ve vesničce Uraman Takht.

Popis:

Zapadlé údolí Uraman (též Howraman nebo Oraman) je patrně poslední baštou kurdských tradic.Vesničky vypadají v této části Íránu úplně stejně jako v předchozích staletí (kámen, dřevo, hlína), silnice jsou zde špatné nebo žádné, vymoženosti moderní doby zatím nijak nenarušují rytmus života místních obyvatel, kteří dodnes neodložili své kroje ani zvyky.Pokud chcete spatřit „divoký Kurdistán“, jak jej popsal Karel May, tak právě tady máte dobrou příležitost. Tento horský kraj okouzlí každého na první pohled svou drsnou krásou.

Nezapomenutelná jsou také setkání s velmi přátelskými domorodci, jenž svým vzezřením občas připomínají bandu loupežníků z pohádky o Alibabovi. Kromě centrální vesničky Uraman Takht leží v údolí ještě několik dalších kamenných osad, starobylých svatyní a přírodních zajímavostí. Některá místa jsou spojena vyjetou štěrkovou silničkou, k jiným vede pouze úzká kozí stezka. Pozoruhodné cíle leží i v horách mimo hlavní údolí. Z průzkumem Uramanu lze proto začít prakticky kdekoli a obcházet jednotlivé vesničky podle libosti.

Pevný itinerář není ani pro návštěvu tohoto regionu úplně ideální, časový rozvrh je spíše vhodné upravit podle aktuální situace. Jen tak je možné využít všech pozvání od domorodců i právě probíhajících folklorních akcí. Vždyť člověku se nepoštěstí každý den vidět tradiční kurdskou svatbu, pohřeb nebo náboženskou oslavu. Íránské cestovní kanceláře obvykle vysazují své klienty u vesnice Hajij, kde se nachází působivý vodopád (persky: „abšar“). Odtud trek pokračuje přes několik menších vesnic (Belbar, Selen atd.) do obce Uraman Takht.

Dalším zajímavým cílem je stranou ležící svatyně Pir Shaliar, ke které se každoročně koná významná muslimská pouť. Túra poté pokračuje přes vesnici Darki do působivého kaňonu Kalji a končí ve stejnojmenné vesnici. Ideální dobou k návštěvě Uramanu je konec jara. Pokud by jste se chtěli zúčastnit velké náboženské slavnosti u svatyně Pir Shaliar, tak přijeďte začátkem února (45 zimní den).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Ve vesničce Uraman Takht nabízí několik rodin ubytování v soukromí. Na ostatních místech je většinou nutný vlastní stan. Ve vesnicích lze dokoupit jen základní potraviny.

Přístup na začátek: Najmutým autem z (do) Marrivanu.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Hajij - vodopád - Belbar - Selen
  2. Uraman Takht - Pir Shaliar - Darki
  3. kaňon Kalji - vesnice Kalji

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Možno přejít přes hřeben do blízkosti hory Kuh Shahu a pokusit se o její zdolání. Běžná výstupová trasa však vede na tento vrchol z výše položeného Palanganu. Viz. "Trek přes Kuh Shahu"

Autor popisu: Zdeněk Micka


09.04.2012, Redakce


Diskuse


Vláďa
Vláďa

Musím bohužel konstatovat, že text v popisu treku už neplatí. V údolí jsou před dokončením dvě velké přehrady (podzim 2016) a tato stavba zásadně změnila nejen vzhled krajiny a přírodu, ale taky život lidí. Mají zde fungl novou asfaltku, údolí je teď zcela průjezdné a přístupné z jihu z města Paweh i ze severu z Marivanu. Ve vesnicích už prakticky nenajdete původní dům, všechno jsou to novostavby, často 3 i 4 patrové, v Uramanu Takht vyrostl velký hotel. Hory v okolí jsou sice stále krásné, údolí je ale jedno velké staveniště.

Dolní přehrada stojí už pod vsí Hajij a voda vzdutí dosahuje až k domům ve vsi. Samotné Uramanské údolí je zatopené až k vesnici Silen. Rozhodně tedy nečekejte nějaký zapomenutý kout světa, Kurdové tady žijí 21. stíoletí jako my...

09. 11. 2016, 08:44:41

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz