HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek Banaue rýžovými terasami filipínských Kordiller

Trek Banaue rýžovými terasami filipínských Kordiller

 

Trek se nachází v oblasti okolo městečka Banaue, v pohoří Cordillera Central, v severní části ostrova Luzon, jednoho z ostrova Filipín. Území okolo městečka Banaue je známé nejen zachovalými rýžovými terasami, ale také svými obyvateli - dřívějšími lovci lebek kmene Ifugao.filipínské Kordillery (Cordillera Central), Filipíny

Název anglicky: Rice Terraces of the Philippine Cordilleras

Základní trasa: Batad – Campulo – Pula – Banaue

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1720 m

Celkové převýšení: 2000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Bežné trekové vybavení – lehké kalhoty, triko a pevná obuv. Pláštěnka pro případ deště. Jídlo na doplnění energie po cestě. Dobré nést zásoby vody. Stan ani spacák nejsou třeba. Hodí se čelovka – v horách není elektřina.

Popis:

Tento trek se nachází v oblasti okolo městečka Banaue, v pohoří Cordillera Central, v severní části ostrova Luzon. Oblast leží vysoko v horách, v nadmořských výškých okolo 1500m.n.m.

Území okolo městečka Banaue je známé nejen zachovalými rýžovými terasami, ale také svými obyvateli - dřívějšími lovci lebek kmene Ifugao. Samotný trek vede skrz řídce osídlenou oblast hor v okolí Banaue. Na více než 30km dlouhé trase prochází přes několik horských sedel, 3 domorodé vesnice, hustou džungli a rýžové terasy s překrásnými výhledy a nabízí tak jeden z nejsilnějších zážitků při návštěve Filipín.

Cestu je nejlepší začít v samotném městečku Banaue, kam se dá dostat pohodlně autobusem z Manily. V městečku lze zakoupit základní zásoby potravin a vody na cestu a ponechat nepotřebné věci v některém z mnoha levných hotelů (doporučuji hotel Wonder Lodge pro svoji přátelskou a velmi ochotnou majitelku; v průvodci LP je značený jako Las Vegas Hotel). Z Banaue se lze vydat pěšky nebo místní dopravou na začátek treku, který se nachází na křižovatce cest pod horským sedlem "Batad Saddle".

Cesta nejprve stoupá 4 kilometry po (na místní poměry) hezké cestě až do samotného sedla, odkud je již možné spatřit v údolí první cíl cesty - vesnici Batad. Některé jeepney z Banaue vyjíždí až do sedla a tak je zde možné naposledy za rozumnou cenu nakoupit vychlazené nápoje a osvěžit se na cestu do údolí. V sedle se také dost často vyskytuje několik průvodců, kteří nabízí své cesty na cestu do Batadu. Platit za průvodce v této části cesty je zcela zbytečné - ze sedla vedou 2 vyšlapané cestičky džunglí přímo do vesnice - jedna za "stánky s občerstvením" a druhá v pravém "rohu" sedla.

Samotný sestup trvá cca. 1 hod. a zavede nás na okraj amfiteátru s vyhlídkou na centrum vesnice Batad pod námi. Zde se také nachází možnost ubytovat se v několika levných hotýlcích (já však doporučují sejít do centra vesničky v údolí a ubytovat se v domě paní Cristiny C. Amehny - až na samém konci vesnice - dům je značený. Oproti neosobním ubytovnám zde naleznete rodinnou atmosféru a milou paní domácí. Cena po smlouvání přibližně 100PHP/os.). Ve vesnici je vhodné strávit první noc a načerpat síly na další náročný den. Na další etapu je také vhodné najmout si místního průvodce (pokud spíte u p. Cristiny je možné využít jejích průvodcovských služeb do Campula, resp. Puly), případně se ptát na každém kroku na správnou cestu - na rýžových políčcích je velmi jednoduché zabloudit!

Další den pokračuje cesta z okraje amfiteátru od místní školy po malé cestičce dolů do vesnice. Odtud dále stoupá do sedla nad řekou, odkud je možné udělat cca. 1 hodinovou odbočku k vodopádu Tappia. Cesta do vesnice Campulo však pokračuje ze sedla přímo do prudkého kopce po hraně až téměř na samotný vrchol, kde se otevírají překrásné výhledy na vesnici Batad. Cesta do další vesnice trvá 2-3 hodiny a převážně vede vysoko nad řekou napříč rýžovými terasami a hustou džunglí. Z Campula do Puly pak cesta vede opět podél řeky, převážně džunglí, přes dva provazové mosty a trvá přibližně 3 hodiny. Campulo je opět malá vesnička, která však nenabízí tolik možností ubytování jako v sousedním Batadu nebo Pule.

Třetí den putování vede z Puly na silnici nad městečkěm Banaue. Na start 3. etapy je nejlepší poptat se místních obyvatel a dále již jít bez průvodce. Většina cesty stoupá do prudkého kopce a po mnoha schodech. Z nejvyššího bodu treku následně džunglí klesá a pak zase mírně stoupá, až po cca. 5 hodinách pochodu končí u silnice vedoucí do Banaue. Odtud je možné zavolat si dopředu domluvenou dopravu zpět do města (drahé), pokusit se stopnout některý z projíždějících jeepneyů z Bontocu (relativně levné, ale ne moc často jezdící) nebo jít 2 hodiny pěšky a užívat si dalších krásných výhledů na rýžové terasy v okolí Banaue

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

  1. Banaue: možnost ubytování v jednoduchých hotýlcích (např. Wonder Lodge 300PHP/d. tel. 09068133822). Obchody pro nákup potravin a zásob vody na cestu
  2. Trek: možnost ubytování ve skromných hotýlcích nebo u místních obyvatel (cena kolem 100PHP/os.), kteří i nabízí jednoduchá, ale chutná jídla. Na treku není možné dokoupit zásoby jídla na cestu. Ceny vody jsou až 3x vyšší než v Banaue, proto je lepší nakoupit tam nebo vodu cestou desinfikovat.

Přístup na začátek: autobus z Manily (společnosti Autobus a Florida, 2 denně, 11 hodin jízdy) do Banaue. Z Banaue tricycle (cca. 250PHP) nebo jeepney (cca. 100PHP/os.) na začátek treku. Možné jít i pěšky na začátek treku – 18km po místní „silnci“.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Banaue – Batad Junction – Batad
  2. Batad – Tappia Falls – Campulo – Pula
  3. Pula – Banaue

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Vodopády Tappia blízko Batadu.

Z vesnice Campulo je možné zkrátit trasu a vydat se na „silnici“ mezi Banaue a začátkem treku (3 hodiny), odkud je možné stopnout jeepney/autobus zpět do Banaue. Z vesnice Pula je možný výstup na nejvyšší horu v regionu – Mt. Amuyao (2702m).

Autor popisu: Martin Hájek


21.11.2016, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz