HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek k ledovci Donjek

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena.Kluane Range, Národní park Kluane, Kanada

Název anglicky: Donjek Route

Základní trasa: Alaska Highway (Duke River) – Burwash Uplands – Burwash Creek – Hoge Pass – Hoge Creek – Donjek River – Bighorn Creek – Chert Creek – Atlas Pass – Duke River – Cache Lake – Copper Joe Creek – Alaska Highway

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 7

Délka: 100 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Ano – povinná registrace v informačním centru (buď v Sheep Mountain Visitor Reception Centre, případně v Kluane Visitor Reception Centre v Haines Junction) a zaplacení poplatku za kempování ve volné přírodě (backcountry permit) – 10 CAD na osobu a noc. Dále je doporučováno použití speciálních plastových nádob, které jsou odolné vůči mědvědům, v nichž musí být umístěno po celou dobu treku veškeré jídlo (tzv. bear resistant food canisters). Jejich zapůjčení je možné v uvedených informačních centrech.

Nejvyšší bod: 2164 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografické mapy oblasti, kompas, medvědům odolné přepravky na jídlo (viz povolení)

Popis:

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena. Aktivity, jako je turistika, se tak převážně provozují pouze na severovýchodním okraji parku. Donjek Route patří mezi nejnáročnější vícedenní treky, které lze v Kluane podniknout. Je to dáno hlavně jeho délkou a obtížně schůdným horským terénem.

První dny vedou přes subalpínské louky a přes průsmyk Hoge Pass, z nějž sestoupíte do údolí řeky Donjek River a ke stejnojmennému ledovci (Donjek Glacier). Následuje přechod průsmyku Atlas Pass k řece Duke River a návrat zpět k Alaska Highway podél Copper Joe Creek. Trasa vede nedotčenou divočinou převážně podél řek a potoků, částečně též po starých těžařských cestách, zvířecích stezkách a terénem bez jakékoliv zřetelné cesty.

Zejména přechody obou průsmyků jsou orientačně velmi náročné a potenciálně nebezpečné. Je proto předpokládána předchozí zkušenost s orientací a pohybem v podobných podmínkách. Je nutné počítat s četným broděním vodních toků, stejně tak jako s faktem, že se budete pohybovat v oblasti s výskytem medvědů, čemuž je nutné uzpůsobit své chování a dodržovat určité zásady zejména při kempování. Podrobné informace k předcházení problémovým setkáním s medvědy získáte v informačních centrech, případně na internetových stránkách správy kanadských národních parků a rezervací (http://www.pc.gc.ca).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Ubytování ve vlastních stanech. Zásoby jídla na celý trek je nutné vzít s sebou. Trek vyžaduje naprostou soběstačnost a nezávislost. Doporučuje se uchovávat jídlo a další aromatické látky (např. deodoranty, zubní pasta) ve speciálních kanystrech, odolných vůči medvědům. Potraviny zásadně nepatří do stanu. Vařte a jídlo na noc umístěte alespoň 100 metrů od stanu ve směru po větru.

Přístup na začátek: Trek začíná v místě, kde se řeka Duke River kříží se silnicí Alaska Highway, zhruba 9 km severozápadně od Burwash Landing.

Přístup z konce: Trek končí v místě, kde se Copper Joe Creek kříží s Alaska Highway, zhruba 20 km od začátku treku.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Duke River – Burwash Uplands
  2. Burwash Uplands – Burwash Creek
  3. Burwash Creek – Donjek River
  4. Donjek River – Chert Creek
  5. Chert Creek – Duke River
  6. Duke River – Cache Lake
  7. Cache Lake – Copper Joe Creek

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Vzhledem k náročnosti přechodu průsmyku Altas Pass může být hlavně při zhoršeném počasí výhodnější návrat od ledovce Donjek stejnou cestou přes průsmyk Hoge Pass.

Autor popisu: Milan Holý


31.05.2011, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz