Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek kaňonem Colca

Trek kaňonem Colca

Kaňon Colca leží poblíž peruánské Arequipy a je jedním z nejhlubších na světě. Hnízdí v něm andští kondoři, kteří se pravidelně každé ráno nechávají oteplujícími se vzdušnými proudy vynášet ode dna až na skály vysoko nad ním.Andy, Peru

Název anglicky: Colca Canyon Trek

Základní trasa: Cruz del Condor – Cosñirhua – Paclla – Cabanaconde

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: za vstup do kaňonu se platí turistický poplatek 22,5 sol, vybírají ho při nástupu do autobusu v Chivay (rok 2005)

Nejvyšší bod: 3200 m

Celkové převýšení: 1700 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

voda, běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení a spacák do nízkých teplot, stan, jídlo; mačky ani cepín nejsou třeba

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

Popis:

Kaňon Colca leží poblíž peruánské Arequipy a je jedním z nejhlubších na světě. Hnízdí v něm andští kondoři, kteří se pravidelně každé ráno nechávají oteplujícími se vzdušnými proudy vynášet ode dna až na skály vysoko nad ním.

Tuto vzácnou podívanou v sezóně trochu ruší velké množství přihlížejících turistů u nejpopulárnějšího místa zvaného Cruz del Condor. Naprostá většina z nich však, hnána napjatým programem svých agentur, odjíždí ještě před desátou hodinou, takže přichází o vyvrcholení, při kterém ptáci krouží těsně nad hranou kaňonu a tedy nejblíž k pozorovatelům. Na trek ke dnu kaňonu se potom vydává jen malá část přihlížejících.

Ke Cruz del Condor je dobré přijet večer, přenocovat poblíž a ráno tak moci pozorovat kondory prakticky rovnou ze stanu. Potom pokračujte po silnici směrem ke Cabanaconde, u vodní nádrže zahněte mezi pole a najděte cestičku dolů do kaňonu. Ušetříte si tak zacházku až do Cabanaconde. Stezka je strmá, málo používaná a nevzbuzuje v některých úsecích velkou jistotu, ale po nějaké době se napojuje na hlavní trasu do kaňonu. Ta je širší, ale s větším provozem.

Končí na dně u mostu přes dravou Colcu. Po sestupu o 1200 m se znatelně otepluje. Výstupem zhruba do poloviny výšky protilehlé stěny kaňonu se potom dá pokračovat až k vesnici Paclla, kde se dá opět sejít dolů k řece Colca, do které poblíž zavěšeného mostu prýští horký gejzír. Mixuje vodu akorát na koupání, na druhou stranu ji znehodnocuje pro pití.

Nahoru do vesnice Cabanaconde, odkud jezdí autobus zpět do Arequipy, zbývá 1200 výškových metrů. Samozřejmě není radno podcenit fyzičku, nezbytnou aklimatizaci ani počasí. To však bývá v letních měsících (zde vlastně zimních, jsme na jižní polokouli), kdy je v této oblasti období sucha, překvapivě stabilní na to, v jaké se pohybujeme nadmořské výšce.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Ve všech vesnicích na cestě je možné sehnat jídlo i ubytování, pokud je volno. Přesto není problém vzít i zásoby jídla, oproti většině jiných treků zde totiž zásoby ponesete dolů, tam je zpracujete a nahoru se půjde nalehko. Co víc si přát, ne? S vodou to v kaňonu není dobré, vyplatí se vzít jí s sebou hodně.

Přístup na začátek: z Arequipy autobusem do Chivay, odtamtud autobusem od kaňonu na místo zvané Cruz del Condor

Orientační rozpis po dnech:

  1. Cruz del Condor
  2. Cruz del Condor – dno kaňonu
  3. dno kaňonu – Cosñirhua – Paclla – gejzír v řece Colca
  4. gejzír – Cabanaconde

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

kaňon je celkem asi 100 km dlouhý a poblíž jsou i dvě sopky Coropuna (6425 m) a Ampato (6310 m); popsaný trek se dá také o den zkrátit, zhruba v půli cesty je ještě jeden most, přes který se dá vrátit a vystoupat vzhůru do Cabanaconde

Autor popisu: Petr Kašík


07.10.2010, Redakce


Diskuse


k tomu gejzíru treba prísť za svetla. My sme tam prišli už po tme a gejzír sme nenašli a tak sme spali pri moste. Až ráno sme ho zbadali :) Inak voda z colcy sa dá nabrať aj pri gejzíre. Je trochu vajcovka ale aspoň má minerály :) (Samozrejme dali sme do nej radšej dezinfekciu)
04. 10. 2011, 18:51:29

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz