HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Kahar a Naz

Čtyřtisícovky Kahar a Naz jsou součástí nevelkého hřebene, který se zvedá nad přehradou Karaj nedaleko Teheránu. Od centrální části Elborzu jej odděluje kaňon řeky Karaj, kterým stoupá silnice spojující hlavní město s pobřežím Kaspického moře.Elborz, Írán

Název anglicky: Trekking to Kahar and Naz

Základní trasa: vesnice Kalvan – Kahar Bozorg – Kahar Koochak – Naz – vesnice Gateh Deh

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 30 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 4108 m

Obtížnost:

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Stan a vhodná obuv. Hodit se mohou trekové hůlky.

Popis:

Čtyřtisícovky Kahar a Naz jsou součástí nevelkého hřebene, který se zvedá nad přehradou Karaj nedaleko Teheránu. Od centrální části Elborzu jej odděluje kaňon řeky Karaj, kterým stoupá silnice spojující hlavní město s pobřežím Kaspického moře. Severně od odtud se za údolím Shah Rood (Talegan) zvedá masiv Tacht Suleyman, jehož dominantou je 4850 metrů vysoký Alam Kuh. Jedná se o populární destinaci, kam míří během íránských víkendů (pátek a sobota) mnoho milovníků hor. Důvodem je snadná dostupnost, nenáročný terén a pěkné výhledy do okolí.

Nezanedbatelnou výhodou je také stabilní počasí, neboť jde o vnitrozemskou část Elborzu, kam nezasahuje oblačnost typická pro horstva podél kaspického pobřeží. Nejvyšší horou hřebene je Naz (4108 m). Mnohem výraznějším dojmem však působí vrcholy Kahar Bozorg (4015 m) a Kahar Koochak (3916 m), tj. Velký a Malý Kahar. Mezi těmito kótami se nachází ještě bezejmenný výčnělek o výšce 4050 metrů, který bývá často zaměňován z přilehlým vrcholem Naz, můžeme jej tedy označit jako Naz II. Klasická výstupová cesta vede z jihu od vesnice Kalvan (2200 m). Zde po příjezdu dokoupíme zásoby a vystoupáme po dobře patrné stezce k malému útulku Kahar Shelter (3200 m), v jehož blízkosti leží několik míst vhodných pro táboření.

Další den pokračujeme na vrchol hřebene a vzápětí zdoláme Kahar Bozorg. Následuje sestup do sedla a výstup na Kahar Kuchak. Snadno stihneme i výstup na vrchol Naz a Naz II, ale pokud dojde ke zhoršení počasí, vyplatí se odložit tyto dvě akce až na příští den.Výhled do okolí bývá nejlepší v ranních hodinách. Stan lze postavit v sedle mezi vrcholy Kahar Kuchak a Naz II, případně jinde v závětří za nějakou skalou. Třetí den dokončíme přechod hřebene a spustíme se na sever do vesnice Gateh Deh (2300 m). Po severním svahu nevede žádná stezka, neboť tato trasa bývá jen zřídka využívána. Sestup však není náročný a orientace je snadná.

Do vesnice patrně dorazíte kolem oběda a budete tak mít dostatek času sehnat dopravu do Teheránu nebo jinam. Za zmínku stojí, že samotný vrchol Naz není vidět ani z vesnice Kalvan ani od vesnice Gateh Deh. Zato je z obou míst pěkný pohled na vrchol, který jsem si dovolil pojmenovat Naz II. Skutečný Naz spatříte až po dosažení hřebene, nebo při pohledu ze vzdálených částí Elborzu, např. z vrcholu Hezar Chal. Hřebenovka přes vrcholy Kahar a Naz je snadným podnikem. Na trase nejsou žádné problémové úseky a nocleh na hřebeni (3750 m ?) nevyžaduje předchozí aklimatizaci.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Cestou na vrchol Kahar Bozorg je malý útulek. Popisovaný trek nelze však přesto realizovat bez vlastního stanu. Nutností jsou zásoby jídla na celou trasu.

Přístup na začátek: Do vesnice Kalvan se nejsnadněji dostanete taxíkem od přehrady Karaj nebo z města Karaj. Vede sem odbočka z dálnice Teherán- Čálus: směr vesnice Sira. Brát taxi přímo z Teheránu je zbytečným luxusem.

Přístup z konce: Z Gateh Deh dojedete taxíkem na silnici Teherán-Čálus, kde snadno stopnete autobus v obou směrech. Při troše štěstí seženete přímo ve vesnici i minibus.

Orientační rozpis po dnech:

  1. vesnice Kalvan – tábořiště Kahar Shelter
  2. Kahar Bozorg – Kahar Koochak - Naz
  3. sestup do vesnice Gateh Deh

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Kahar a Naz nelze spojit s trekem na další atraktivní čtyřtisícovky. K dispozici nejsou ani žádná jezera nebo jiné přírodní zajímavosti. V těsném sousedství se nacházejí jen nižší vrcholy a zemědělsky využívaná údolí. Směrem na východ pokračuje hřeben řadou bezmála čtyřtisícových vrcholů (Seeb Chal a Haft Khan atd.), které mohou být zajímavým cílem hlavně koncem jara a začátkem léta.

Autor popisu: Zdeněk Micka


30.06.2009, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ