HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz

Turkestanskij chrebet je mohutný horský hřeben na severu Tádžikistánu, táhnoucí se od města Panjakent (Pendžikent) na západě, východním směrem až do JZ Kyrgyzstánu. Jižní úpatí hřebene tvoří hluboký kaňon významné řeky Zarevšan, která odvádí vodu z ledovců v předhůří Pamíru až do uzbeckých pouští, kde se po necelých 900km své pouti ztrácí.Turkestánský hřbet, Tádžikistán

Název anglicky:

Základní trasa: vesnice Rarz – sedlo Rarz – sedlo Tezana – silnice směr město Šachristán

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 50 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: není potřeba

Nejvyšší bod: 4100 m

Celkové převýšení: 3000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Hůlky, sandály na brodění

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo RarzTrek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo RarzTrek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz 1Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz 1

Popis:

Turkestanskij chrebet je mohutný horský hřeben na severu Tádžikistánu, táhnoucí se od města Panjakent (Pendžikent) na západě, východním směrem až do JZ Kyrgyzstánu. Jižní úpatí hřebene tvoří hluboký kaňon významné řeky Zarevšan, která odvádí vodu z ledovců v předhůří Pamíru až do uzbeckých pouští, kde se po necelých 900km své pouti ztrácí... Severní svahy Turkestánského hřebene klesají pozvolněji, až do vyprahlých rovin.

Čtyřdenní trek začíná od silnice ve velké vesnici Rarz, nedaleko města Ajni. První kilometry severním směrem vedou po široké stezce, kolem potoka pracují místní zemědělci na svých malých políčkách. Dolina se postupně zužuje, mizí poslední stromy, a jen výjimečně narazíme na pastevce se stádem krav. Jak se potok zakusuje stále ostřeji, pěšina občas mizí na jeho břehu a na několika místech je nutné potok přebrodit. Ve výšce okolo 3 350 mnm se potok rozděluje na dva.

Zde je vhodné přespat 2. noc, je tu poslední zdroj vody a poslední rovné závětrné místo pod hřebenem. Třetí den nastoupíme na hřebínek mezi dvěma potoky a po něm pohodlně dojdeme až na hlavní hřeben do výšky okolo 4 100 mnm. Odtud je možno fakultativně vystoupit na zasněžené vrcholy (4 200 – 4 484 mnm) na hlavním hřebeni východním nebo západním směrem – pak je ale potřeba počítat s časem navíc a trochu vyšší náročností. Po hlavním hřebenu pokračujeme asi 1km k Z, na dohled sedlu Rarz, do kterého ani nemusíme sejít, a do kotle za sedlem sestoupíme sutí.

V malebném kotli je opět voda a travnaté plácky, takže ideální pro 3. noc. Čtvrtý den sestupujeme k severu zeleným údolím podél potoka, až dojdeme na výrazný soutok s dalším potokem zleva. Tento levý přítok překonáme a vydáme se po proudu. Po 1km dojdeme na rozlehlou pastvinu ve výšce 2 300 mnm (pozor na psy!), kde odbočíme vlevo a stoupáme pěšinou mezi křovisky do sedla Tezana (2 785 mnm). Nahoře teče čistá voda. Ze sedla klesáme na SZ a pod sebou vidíme širokou cestu – po ní pak dojdeme 3km až k velké asfaltové silnici. 2km po silnici směr sever (směr město Šachristán) je čajovna vhodná k přespání. Odtud můžeme pokračovat stopem.

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz 2Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz 2

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Zásoby je možné v omezeném sortimentu nakoupit v Rarzu. Po prvním celodenním treku jedno velké stádo, a 1 den před civilizací (silnicí) další. Je možné posedět a posvačit mléčné produkty s chlebem.

Přístup na začátek: Letecky do Taškentu (Uzbekistán) a pak taxi/bus přes Samarqand, dále maršrutka/taxi přes Pendžikent do Rarzu. Nebo z druhé strany: Taškent a pak taxi přes města Khodjend (Chužand) a Šachristán. Co se týče mapy: staré sovětské 1:100 000, dají se najít a stáhnout

Orientační rozpis po dnech:

Autor popisu: Jakub Homola

 


12.04.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz