ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek okolo Annapuren

Trek okolo Annapuren

 

Trek okolo Annapuren začíná v zeleném údolí řeky Marsyangdi, s bohatou vegetací a mnoha vodopády a rýžovými políčky. Se stoupající nadmořskou výškou ubývá vegetace, krajina se mění přes borovicové lesy na chudé pastviny až po kamení se sněhem.Annapurna Himal, Nepál

Název anglicky: Annapurna Circuit

Základní trasa: Khudi – Manang – Thorung La – Jomsom – Tatopani

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 15

Délka: 200 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IV, III

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ano 2000 Rs (cca 700 Kč)

Nejvyšší bod: 5416 m

Celkové převýšení: 4576 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky a cepín nejsou třeba

(Autor fotografií: Aleš Stupka, Veronika Stroupková)

Popis:

Nebudu psát úplně podrobně co a jak na treku, protože v průvodcích je to vcelku dobře popsáno. Budu se snažit napsat pár vlastních postřehů, trochu o treku a cestě, co by se mohlo hodit. Pokud by někoho zajímalo něco co jsem zde nenapsal, napište rád vám odpovím a doplním sem.

Jak na trek?

Můžete letět, jet autobusem nebo autem. Záleží jakou variantu treku zvolíte a kolik máte peněz. Trek se dá jít z Beni nebo Birethanti. Já mohu popsat trasu z Besi Sahar přes Chame, Manang, Thorung La, Jomsom, Tatopani, Gorepani a Naya Pul až do Pokhary. Tento směr je nejčastější variantou všech trekařů. Většinou je potřeba permit, v roce 2006 stál 30 dolarů, v 2010 už 50.
Ale abych začal jak na ten trek. My zvolili variantu turistického autobusu společnosti Green Line, který vyráží  kousek od Thamelu na křižovatce u královského paláce. Společnost nás dopravila za 12 dolarů, včetně oběda, do Dumre. To je vesnice napůl cesty mezi KTM a Pokharou. Odtud jezdí autobusy do Besi Sahar a dnes již o kousek dále. Bývá jich tu hodně, budou vám nabízet Jeep a nakonec vás stejně naloží do malého minibusu. Nenechte se hned zlanařit a smlouvejte, pojedete možná za poloviční cenu. Z KTM jsme vyjížděli v cca 7 a kolem 15 jsme byli už v Besi Sahar. Samozřejmě máte možnost jet i běžným autobusem, což je levnější a určitě zajímavější (někdy dramatičtější), ale až dojedete do Dumre, tak vám držím palce, aby jste narovnali nohy:-)

V Besi Sahar je dobré vyrazit rovnou na trek (nebo se ještě kousek popovést), pokud tedy dorazíte v rozumnou dobu a máte aspoň 2 hoďky do západu slunce (zapadá kolem 17-18 hod). Pokud ne, zůstaňte v Besi. Hned v Besi vás čeká první kontrolní bod, kde se musíte zapsat a pak už proti proudu řeky směrem k první vesnici Khudi, kde se hned na začátku nachází lodže. Nebudu popisovat přesný postup od vesnice k vesnici, toto se dá relativně nastudovat v průvodci. Cesta se mezi vesnicemi se rok od roku mění díky sesuvům. Nemáte však kde zabloudit, moc možností  kudy jít není a když tak vám rád každý poradí. Když se však někoho budete ptát, tak pokládejte otázku "Kam vede tato cesta?", může se vám stát, že když se zeptáte "Vede ta cesta do Manangu?" odpoví vám rádi ano a ve finále polezete někam do kopců. Nemyslí to špatně, jen chtějí přátelsky vyhovět a nebo vám vůbec nerozumí.

První část treku

První část treku procházíte v teplém a vlhčejším podnebí. Všude bujná bohatá vegetace, zemědělské osady a spousta rýžových polí. Cesta je určitě zajímavá, ale trošičku deprimující, vystoupáte 500m a 400m hned slezete, to stále do kola. Po třech dnech, kdy tento způsob vesměs končí, si zvyknete.

Pokud si chcete trek udělat ještě více zajímavější, chcete se vyhnout turistům a více se přiblížit životu domorodcům, pak to udělejte jako my. Naplánujte si cestu ne do hlavních vesnic, které jsou uvedené v průvodci a kde spí většina trekařů, ale běžte o vesnici dále nebo zůstaňte vesnici před. Všude jsou nějaké lodže a má to svoje osobité kouzlo.
Pro inspiraci, my šli Besi - Khudi - Gharmu před mostem u Syange - Tal - (kvůli sesuvům půdy) Timang - Bratang - Humde - Manang - aklimatizační výlet nad Bragu k Ice Lake - Letdar - High camp nad Thorung Phedi - sedlo Thorung La - Muktinath - Jomson - Larjung - Tapla - Ghara - Gorapani - Poon Hill - Naya Pul (Birethanti) - bus Pokhara.

Na konci první třetiny treku se všichni sejdou v aklimatizačním místě v Manangu ve výšce 3440m. Zde určitě jeden den zůstaňte a dobře se aklimatizujte. Odsud uvidíte Annapurnu II (směrem odkud jste přišli), Annapurnu III a IV, Gangapurnu. Je zde několik možností na pěkný výlet. Např. na Ice lake, když se kousek vrátíte a vystoupáte nad Braga (zde můžete navštívit klášter, ve kterém jsou uloženy jedny z nejstarších manter zachráněných z Tibetu), kde se vám objeví malé údolí, kterým dojdete až k jezeru. Dále se tu nabízí výstup ke klášteru ve výšce 4 tis. m. nebo lehčí krátký výlet na vyhlídku k ledovci pod Gangapurnou. Pokud máte aspoň 1 den navíc, udělejte si výlet k jezeru Tilicho, podle vyprávění a fotek co jsme mohli vidět, je to tam úžasné. My jsme čas neměli. Akorát pozor cesta na Tilicho není v některých úsecích moc jasná. Dávejte si zde pozor na počasí, aby jste cestu z výletu nehledali v mlze. Určitě se dobře aklimatizujte, horská nemoc je prevít a i když let vrtulníkem je zajímavý, tak v Himalájích to není nic o co by člověk stál. Navíc pokud nemáte peníze nebo dobré pojištění, nepřiletí.

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny


 

Sedlo Thorung La

Po aklimatizačním dnu vás čekají už jen dva až tři dny do sedla Thorung La. V této části už je to příjemné převážně stoupání, máte krásný výhled na úžasná panoramata.
Jakmile budete den před Thorung Phedi (poslední vesnice před sedlem) a pokud se vám pošlape dobře a nebudete mýt problémy, doporučuji vyrazit směr Thorung Phedi časněji, dát si tam malou přestávku a pokračovat až do high campu, který je cca 1,5 hod nad Thorug Phedi. A proč? Protože tak získáte pro výstup do sedla 350 výškových metrů k dobru. Ráno si můžete min. o hodinu více přispat.
Pokud dorazíte do Thorung Phedi pozdě, zjistěte si u místních, kolik šlo nahoru výprav. Podle aktuálních informací tam stále přistavují, ale i tak se vám může stát, že tam nebude místo ani v jídelně na zemi. A hlavně pozor, pokud se tam vyhoupnete a bude vám zle, raději se vraťte do Thorung Phedi, ráno už byste do sedla vyrazit nemuseli.

Z Thorung Phedi nebo z high campu vyražte za tmy kolem 4 nebo 5 hodiny ranní s ostatními skupinami, aby jste byli v sedle brzo a měli pak dostatek času na dlouhý namáhavý sestup. Myslete na to, že ráno a dopoledne bývá počasí vcelku stabilní. Navíc vrcholky za ranního rozbřesku jsou nejkrásnější. V sedle je malý Tee House na dobrý čaj.

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Muktinathu

Z Thorung La vás čeká 6-8 hod dlouhý a namáhavý sestup do Muktinathu. Pokud neleží moc sněhu, může se Vám to podařit rychleji a můžete pokračovat až do Kagbeni. Pokud mohu doporučit zůstaňte ale v Muktinathu, navštivte poutní místo se svatyní Jwala Mai, kde údajně hoří věčný oheň. Pokud budete mít hezké počasí, pak ráno pochopíte proč zůstat. Dhaulagiri za ranního rozbřesku, to je úchvatný pohled.

Jharkot - Kagbeni - Jomson - Topani

Do Kagbeni se dostanete přes krásnou vesničku Jharkot. Za ní pokračujte rovně po hraně svahu, směr do leva je do Jomsonu. Určitě Kagbeni navštivte, je to malá vesnička s úzkými uličkami, spoustou zákoutí a malou gompou. Specialitou je místní Yak Donald s logem velmi připomínajícím jeden nejmenovaný fast food řetězců. Dokonce si můžete dát hamburger z Yaka. Je to taková oáza v poušti.

Do Jomsonu se dostanete korytem-údolím řeky Kali Gandaki. Není kam zabloudit, my se drželi po levé straně a za cca 2,5 hod jsme dorazili do Jomsonu. Jen pozor v údolí pořádně fouká a práší. Nejdříve dorazíte do starého Jomsonu tím projdete do nového Jomsonu, kde je spousta hotelů na luxusní úrovni a letiště. Odtud můžete už letět zpět do KTM, Pokhary, dnes se dá i autobusem, na náklaďáku nebo další dny pokračovat dále po svých.

My jsme šli dál nejhlubším údolím světa, které je úplně jiné než, kterým jste přicházeli na začátku. Z Jomsonu máte cca 2 dny cesty do Tatopani. Čekají vás vesnice Marpha se zajímavým klášterem, dále Tukuche a Ghasa, všechno to jsou větší a velmi působivé vesnice. Údolím je opět zajímavé domorodým životem, zemědělstvím a zajímavou kulturu, navíc u vesnice Kalopani, pokud bude hezké počasí, uvidíte poprvé špičku Annapurny I. Ve srovnání obou údolí, první se nám líbilo o něco více.

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

V Tatopani si můžete dát horké lázně i když zkušení to, kvůli nemocím, nedoporučují. Odtud můžete do Beni a autobusem do Pokhari. Pokud máte sílu vyražte do Ghorepani a na Poon Hill. Pokud dorazíte do Tatopani kolem oběda nebo chvilku po, pak je dobré jít dále a vystoupat si pár výškových metrů do vesnice Ghana nebo Sikha, protože z Tatopani do Ghorepani je cca 1700 metrů výškových – pořádné stoupání. Trochu si ho zkrátíte, sice ve vesnici Ghana a Sikha je tak po jedné lodži, ale o to je to zajímavější a zase trochu jiní domorodci.

Ghorepani - Naya Pul

Ghorepani je úplně nahoře v sedle, je tu spousta slušných lodží. Zde zůstaňte do druhého dne a brzo ráno, hodinu před úsvitem se vydejte na horu Poon Hill, která je na jihozápad cca 1hod stoupání. Z místní rozhledny je, za dobrého počasí, nádherný výhled na Dhaulagiri, Annapurnu I. Machhapuchhre, Annapurna South atd. Stojí to za to. Po pár snímcích na kopci vás čeká dlouhé klesání se snad 10 tis. schody za vesnicí Ulleri.

Pokud nejdete ještě do base campu k Annapurně, dorazíte do vesnice Bhiretante. Tam se po pár baráčkách, nachází doprava most přes který je to už kousek do Naya Pul respektive k silnici odkud jezdí autobusy a taxi do Pokhary. Jak budete přicházet do Naya dejte se svahem přímo nahoru na silnici.

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Trek kolem AnnapurnyTrek kolem Annapurny

Naya Pul – vzít si taxi nebo bus? Pokud máte hodně peněz nebo jste dorazili pozdě navečer, pak buď přespat a nebo si vzít taxi, což je cca 300x dražší než bus. Nevím přesně jak bus jezdí, mi dorazili po 15 hod odpoledne a domorodci nám doporučili počkat, že pojede. Taxikáři tvrdili, že sice jezdí, ale že neví jestli dnes ještě pojede. Vyplatilo se 15 minut počkat, bus přijel a za 60 rupek nás vzal do Pokhary. Odveze vás na „nádraží“ v Pokhaře a odtud musíte taxikem nebo pěšky do hotelové čtvrti k jezeru, kde bez problémů naleznete ubytování.

Pokhara

Pokhara – je menší poklidné město se zajímavými místy k návštěvě. Pokud mohu doporučit nechte si tu jeden den klidu než se vypravíte do „džungle“ KTM. Je zde krásné jezero Phewa, Pagoda míru postavená Japonci, královský palác a kousek odtud jsou jeskyně. Jinak po dlouhém treku, každý uvítá příjemný oběd či večeři. Mohu doporučit restauraci Bambus, po smažené rýži a nudlích, vynikající posezení a nabídka steaků.

Do KTM můžete letadlem nebo autobusem, obě místa odjezdu jsou kousek od sebe a jsou blízko Pokharského „Thamelu“. Bus je samozřejmě levnější a z nádraží jezdí několik společností do KTM. Můžete si den předem sami zařídit v jejich kancelářích jízdenky nebo vám je ochotně zajistí hoteliér. Opět jsme využili Green line, za 12 dolarů včetně oběda jsme byli pohodlně za cca 8 hodin v KTM u Kathmandu Mall, což je cca 20 minut chůze od Thamelu.

Pokud můžete, dopřejte si na trek dostatek času. Nejen pro jistotu, kdyby jste měli problém, ale hlavně na treku je spousta zajímavých míst,  které stojí za to navštívit. Máte větší šanci poznat místní život a kulturu.Úplně nejlepší, když vám zbude pár dní i na KTM a okolí. Nepál nejsou jen vysoké hory a Chitwan.


Hodně lidí nám pokládá otázku co je lepší Annapurna nebo Everest trek. Oba mají něco do sebe. Annapurna je rozmanitá na přírodu a život v Nepálu. Everest je zase zajímavý nejvyššími vrcholky, ledovci a treky ve vyšších partiích. K Everestu jdou mraky lidí a nad Namche Bazar to je jak na Václaváku, pak se to za Tenboche trochu rozptýlí. U Annapurny to není tak strašné, protože se dá spát ve více místech, kde trekaři, podle průvodce, nespí. My doporučujeme oba a pak dalších x krásných treků a míst v Nepálu.

Osobní stránky autora: www.nepal.estranky.cz

Trek kolem Annapurny

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

ve vesnických lodžích, není potřeba mít s sebou stan, ani jídlo

Přístup na začátek: Khudi (vesnice) jeep a dále pěšky

Orientační rozpis po dnech:

 1. Kathmandu – Ngadi (pěšky část Khudi – Ngadi)
 2. Ngadi – Jagat
 3. Jagat – Dharapani
 4. Dharapani – Chamé
 5. Chamé – Lower Pisang
 6. Lower Pisang - Manang
 7. Manang
 8. Manang – Yak-Kharka
 9. Yak-Kharka – Thorung Phedi
 10. Thorung Phedi – Ranipauwa
 11. Ranipauwa – Kagbeni
 12. Kagbeni – Tukuche
 13. Tukuche – Ghasa
 14. Ghasa – Tatopani
 15. Tatopani – Pokhara (pěšky Tatopani – Baishari)

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Z Khudi jen do Jomsomu, odkud lze odletět do Pokhary/Kathmandu nebo jít opačným směrem - z Beni/z Naya Pul do Jomsomu a odtamtud letět do Pokhary/Kathmandu

Autor popisu: Aleš Stupka, Veronika Stroupková


01.02.2010, Redakce


Diskuse


Don
Don
Ahoj , máte někdo zkušenost s cestou v protisměru? Jaké jsou největší rozdíly aŤ kladné nebo záporné? Díky
16. 02. 2010, 21:04:13
Ahoj, byl jsem tam loni a šel jsem po směru. Moc bych to v protisměru nedoporučoval. Nebo spíš vůbec. Ve k klasckém směru je cesta za sedlem (od Jomsonu) sjízdná pro jeepy a busy a je celkem nepříjemný po ní jít. Je tam docela dost provoz a cesta je úzká a hodně prašná. Co jsem se ptal místních, tak je takhle propojená jen posledních pár let. Takže v průvodcích z roku 2005 najdeš, že se cesta buduje. Pokud bys dojel busem do Jomsonu a pak šel pěšky, tak v podstatě nebudeš mít aklimatizaci. V klasickém směru je aklimatizace daleko lepší. Pokud se rozhodneš jít tento trek (monžná bych doporučil i nějakej jinej, míň profláklej, třeba Mustang nebo tak něco), tak určitě z Besisaharu. Do sedla se dostaneš asi za 10 dní. Cestu busem z Jomsonu docela doporučuji. Je to fakt zážitek. Už jsem pár zemí projel (Indie, Venezuela, Bolívie, Peru...), ale takhe jsem se v busu nikdy nebál. Kvalita tý cesty je opravdu hrozná. Každou chvíli se jede v suťovištích. Občas jede autobus tak nahnutý, že mám pocit, že to nemůže ustát. My jsme dokonce zůstali stát autobusem v řece, kterou jsme přejížděli a pak nás museli vytahovat. Občas jsme skákali v autobuse metr vysoko. Byl jsem z toho pěkně dotlučenej. Jinak rychlost autobusu je taková, že když bys do něj dal batoh a na nohy si dal sportovní boty, a utíkal, tak ti neujede. A jak jsem psal, část tý cesty (za sedlem) jsme šli pěšky, a není to nic moc. To si radši udělej výlet na Tilicho, jestli máš na ten trek vymezených 14 dní.
23. 02. 2010, 15:07:44
Šel jsem celý trek v protisměru. Aklimatizace není ideální, ale dá se to zvládnout, pokud přespíte v Muktinathu (3700 m n.m.) a pak 2 noci v nejvyšší lodgi ve výšce 4100 m n.m. Den před sedlem vystupte aspoň do 5000 m a zpět. Raději ale nejděte sami, nejlépe si najměte na přechod nosiče, který se bude vracet přes sedlo další den zpět (někteří lidé si najímají nosiče jen na nejvyšší část treku do Muktinathu). Pokud nemáte čas jít z Jomsomu na jih, což je jinak stále pěkný trek, často daleko od silnice po druhém břehu řeky a s minimem turistů, navíc s krásnými výhledy na Dhaulagiri a další vysoké hory, doporučuju jet v terénním autě (pokud nechcete letět). Je to jen o málo dražší než autobus, možná stejné. Budete asi sedět 4 na zadní sedačce nebo na podélných lavicích v kufru, kde se práší, místní jezdí i na střeše, ale je to stále lepší než autobus. Já jel jen ten nejhorší úsek Tatopani - Ghasa, kde možná lidi musí z autobusů někdy i vystoupit a tlačit ho. Nejhezčí úsek z celého treku je odbočka na jezero Tilicho, úsek od poslední lodge na sedlo v 5000 m n.m. Tam je celoročně sníh (může se do něj i dost bořit), zatímco na Thorung La jsem v půlce dubna do sněhu ani nemusel šlápnout (bylo tam jen pár sněhových polí). 2. nejhezčí byl při východu slunce výhled z Poon Hill porostlým začátkem dubna rozkvetlými rododendrony.
01. 11. 2013, 12:56:10
Jinak ještě bych upřesnil tu aklimatizaci. Kdybys to šel v opačným směru, tak poslední dědina (je tam spíš jen pár stavení a nějaká restauračka, kde dělají strašně dobrý tibetian bread se sýrem, kterej chutná jak langoše... my jsme si k tomu ještě nechali dát česnek... bylo to fakt moc dobrý)... tak ta poslední dědina je minimálně 1500m pod sedlem - jestli si dobře pamatuji. V opačném směru by to bylo opravdu jen pro někoho, kdo ví, že nebude mít problém z výškovou nemocí. Je to daleko prudší než na opačný straně a podstatně vyšší převýšení... A ještě ti pravděpodobně bude chybět ta předchozí aklimatizace (pokud pojedeš busem).
23. 02. 2010, 15:14:10
Ina
Ina
Zdravím, přečetla jsem si Vaše poznámky z cest a HODNĚ jsem Vám záviděla. Nevzal byste mne na nějakou další cestu. Ráda bych na jaře do Himalají.Díky za mejlík. Ina
03. 01. 2011, 15:25:33
Miloš
Miloš
Mám v pláne sólo trek Nayapul-Ghorepani-Poonhill-Ghandruk-Nayapul.Na fóre Lonely Planet sa spomína,že je potrebný nejaký TIMS permit a permit pre Annapurna conservation area.Ak je to pravda,viete niekto čo to je?
12. 09. 2010, 13:13:05
Pája
Pája
Ahoj, chystáme se na trek kolem Annapuren v květnu. Máte někdo zkušenost s tímto obdobím? A jak to vypadá s místními "průvodci", které je povinnost si najmout, jsou v pohodě? Moc děkuji.
01. 03. 2010, 09:31:15
Jitka
Jitka
Okolo Annapuren žádná taková povinnost najmout si průvodce není.
01. 03. 2010, 10:29:50
Jarda
Jarda
Ahoj, nevíte někdo kolik asi stojí letenka z Jomsomu do Pokhary - příp. Kathmandu? Nemáte někdo zprávy z Thorang La ? je tohle sedlo v půlce dubna průchodné? Díky
26. 03. 2010, 15:53:57
Ahoj Jardo, cena letenky z Jomsonu je různá, ale počítej tak kolem 80 dolarů. Dá se sehnat i levněji, ale i dráž. Sedlo by mělo být v půlce dubna bezproblémů průchodné, pokud nepřijde nějaká sněhová bouře, pak je lepší počkat až to expedice prošlápnou. Když budeš potřebovat nějaké další informace napiš, rádi ti předáme informace. www.nepal.estranky.cz
30. 03. 2010, 16:08:27
Jaky jste meli rozpocet na tomto treku, da se to cele zvladnout za 30.000,- Kč i s letenkou? Ty ceny cestovnich kancelari mi prijdou jako zly vtip.
06. 09. 2010, 09:21:19
Jarka
Jarka
Za 30000 i s letenkou se to dá zvládnout, ale skromě, autobusy, bez letadla mezi Katmandu a Jomsonem a jen s velmi drobnými dárky domů.
10. 08. 2011, 13:19:45
Vašek Chystáme se už od 2.10.2010 kolem Annapuren. Stále nemám potvrzenou informaci, že již není třeba treking permit. Potvrzoval mi to nejasně i konzul. Víte to někdo?
23. 09. 2010, 16:03:58
Ahoj. Chtěl bych jít s několika kamarády,trek kolem Annapuren.Letecky do Kathmandu,busem někam k začátku treku,a pak samotný trek.Zkušenosti jsou z dálnice k Bc.Everestu.Jak na tom je tento trek ,ohledně vytíženosti . ps:jaká by byla nejvhodnější doba Díky
16. 10. 2012, 18:58:44
TRek okolo Annapuren pristi rok na podzim, prida se nekdo?
23. 10. 2012, 16:36:17

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz