HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Přechod přes pohoří Altinparmak, jehož hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů

Přechod přes pohoří Altinparmak, jehož hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů

Hřeben Altinparmak se vypíná v sousedství populárního masívu Kaçkar a zpravidla je považován za východní část tohoto pohoří. Všechny jeho hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů. K nejvyšším kótám patří Didvake (3495 m) a Bulut (3562 m).Pontské Alpy, Kaçkar, Turecko

Název anglicky: Trekking in Altinparmak Mountain Range

Základní trasa: Barhal – Naznara – jezero Karagöl – sedlo Kirmizi Gedik – Avusor - Ayder

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 50 km

Vhodné měsíce: VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3100 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Nezbytný je kvalitní a hlavně zcela nepromokavý stan. Hodí se pláštěnka „pončo“ a trekové hůlky.

Přechod přes AltinparmakPřechod přes Altinparmak

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Hřeben Altinparmak se vypíná v sousedství populárního masívu Kaçkar a zpravidla je považován za východní část tohoto pohoří. Všechny jeho hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů. K nejvyšším kótám patří Didvake (3495 m) a Bulut (3562 m). Nad morénami bývalých ledovců se zde na několika místech nachází malebná jezírka. Většina schůdných sedel leží ve výšce okolo 3000 metrů. Údolí jsou travnatá, v dolních částech rostou souvislé porosty bíle kvetoucích rododendronů.

Túru přes Altinparmak je optimální začít z vnitrozemí, tj. z jižní strany. Hlavní výhoda spočívá v nižším převýšení. Výchozím bodem může být například snadno dosažitelný Barhal (Balhibar). Odtud stoupá tradiční pastevecká stezka údolím na sever k letnímu tábořišti Naznara yayla a pak ještě výše místu Amaneskit yayla. Dalším významným bodem na trase je jezero Karagöl, odkud lze překonat hlavní hřeben přes tři tisíce metrů vysokým sedlem mezi vrcholy Didvake a Nebistagur. Traverzem pak sestoupíme k tábořišti Pişenkaya yayla. Následující den projdeme kolem jezírka Liber Gölu a vystoupáme do průsmyku Kirmizi Gedik, což je poslední náročný úsek trasy. Závěrečný den treku je vyhrazen k dlouhému sestupu do lázeňského letoviska Ayder.

Cesta míjí osady Dobaya a Taşlik a její druhá polovina vede hustým jedlovým lesem. Trek si lze hned na začátku zpestřit návštěvou několika bezejmenných ples, která leží v severní části Altinparmaku. U tábořiště Naznara yayla odbočíme na sever do průsmyku Altinparmak pod vrcholem Marsiş (3300 m). Následně obejdeme jezera a vrátíme se na jižní stranu hřebene přes sedlo Büyük Kapi (Velká brána). Octneme se tedy zpět na původně popisované trase a to poblíž tábořiště Amaneskit yayla a jezírka Karagöl. Túra se tak prodlouží o jeden den.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Několik penzionů a hotelů se nachází až v Ayderu na konci trasy.Jídlo je nutné mít vlastní, pitnou vodu lze všude snadno doplnit z přírodních zdrojů.

Přístup na začátek: Do Barhalu jezdí nejméně jednou denně dolmuş z Yusufeli.

Přístup z konce: Lázeňské letovisko Ayder má dobré spojení s Pazarem a dalšími městy na černomořském pobřeží.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Barhal – Naznara yayla – Amaneskit yayla
  2. jezero Karagöl – sedlo Nebisatgur – Pişenkaya yayla
  3. jezero Libler Gölü – průsmyk Kirmizi Gedik – Avusor yayla
  4. Dobaya – Taşlik – Ayder

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek je možné ukončit nikoli na černomořské straně hor v Ayderu, ale také v osadě Yaylalar (Hevek), odkud je spojení do vnitrozemí. Stačí jen u jezera Libler Gölü zahnout na jih a místo přes průsmyk Kirmizi Gedik pokračovat do sedla Körahmet geçidi.

Autor popisu: Zdeněk Micka

 


17.05.2018, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz