HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek přes hřeben Shekar Leghas

Horská skupina Shekar Leghas leží severně od hřebene Dokhaharan a vulkánu Damávand. Při treku tak budete mít krásný výhled na stále zasněžešný Damávand.Elborz, Írán

Název anglicky: Trekking in Shekar Leghas Mountain Range

Základní trasa: vesnice Nomar – údolí Paniri – Shekar Leghas – Varzan Khortab – vesnice Hatar

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 4278 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Nezbytný je vlastní stan a zásoby potravin na celý trek. Při strmém sestupu do Hataru oceníte trekové hůlky

Popis:

Horská skupina Shekar Leghas leží severně od hřebene Dokhaharan a vulkánu Damávand. Stejnojmenný hlavní vrchol dosahuje výšky 4278 metrů, což z něj činní výraznou dominantu této části pohoří Elborz. Součástí masivu jsou ještě další dvě čtyřtisícovky. Na západní straně vrcholového hřebene je to Sarkooleh (4188 m) a na jižní Kooleh (4074 m). K výrazným vedlejším vrcholům patří Velký a Malý Názer (3888 m) a Varzan Khortab (3629 m).Zmiňuji se o nich především proto, že lze výstup na tyto hory při treku přes Shekar Leghas snadno zahrnout do programu. Na rozdíl od sousedního rozeklaného hřebene Dokhaharan připomínají vrcholy skupiny Shekar Leghas strohé kamenné pyramidy. Skály na upatí hor mají místy narůžovělý odstín, ve vrcholových partiích převládá fádní šedá.

Sníh zde roztává velmi brzy, takže již začátkem léta jsou hory zcela holé a značně vyschlé. To však neplatí pro většinu jižněji ležících hřebenů, na které je odtud proto krásný pohled. Během treku je z mnoha míst také dobře vidět na stále zasněžený Damávand. Výchozím bodem túry je vesnička Nomar (2150 m). Odtud postupujeme údolím Paniri přímo západním směrem, takže mineme sedlo Lehra, kudy vede cesta pod hřeben Dokhaharan (viz samostatný Trek). V soutěsce mezi horskou hradbou Shekar Leghas dvojvrcholem Názer leží u malého potůčku několik příhodných míst pro táboření. Další den vystoupáme východním svahem na hřeben a zdoláme hlavní vrchol. Následně začneme sestup po západním úbočí hory.

Výrazným orientačním bodem je vrchol Varzan Khortab, kolem kterého projdeme třetí den při sestupu do vesnice Hatar. Realizovat trek v opačném směru z Hataru do Nomaru se nedoporučuje. Trasa vedoucí z Hataru přes Varzan Khotab na vrchol Shekar Leghas je velmi strmá a dlouhá. Hodí se proto více k sestupu.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

V Nomaru i Hataru se lze při troše štěstí ubytovat u místních, ale nelze na to spoléhat. V horách nestojí žádné útulky. Potřeba je vlastní stan. Vezměte zásoby jídla na celý trek. Koncem léta mohou být problémy s doplňováním vody z přírodních zdrojů.

Přístup na začátek: Do vesnice Nomar dojede taxíkem z některého městečka v okolí hory Damávand, kam se snadno dostanete veřejnou dopravou z Teheránu. Ideálním místem je například Baijan nebo Kohrud na frekventované trase Teherán – Amol.

Přístup z konce: Z vesnice Hatar pokračujte (taxi, autostop) do městečka Baladeh, odkud se lze dostat do Teheránu veřejnou dopravou.

Orientační rozpis po dnech:

  1. vesnice Nomar – údolí Paniri
  2. výstup na hřeben Shekar Leghas
  3. sestup kolem vrcholu Varzan Khortab do vesnice Hatar

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Na hřeben Shekar Leghas se lze dostat i ze severu z vesnice Takor. Nic bližšího o této trase nevím, ale podle mapy se zdá, že není o moc delší nežli cesta z Nomaru nebo Hataru. Trek přes hřeben Shekar Leghas lze snadno spojit s výstupem na vrcholy ve skupině Dokhaharan. Stačí při cestě z Nomaru odbočit k jihu do sedla Lehla (tj. nestoupat údolím Paniri přímona západ k Shekar Leghas) a pokračovat k Shekar Leghas, až po zdolání zvolených cílů v Dokhaharanu. Trek se tak prodlouží o jeden nebo dva dny.

Autor popisu: Zdeněk Micka


23.11.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ