HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek přes hřeben Vardenis

Trek přes hřeben Vardenis

Hřeben Vardenis se zvedá jako gigantická hradba na jižní straně jezera Sevan. Od Gegehamských hor na západě odděluje toto turisty zatím málo navštěvované pohoří Selimský průsmyk, který byl od dávných branou do jižní Arménie a významnou obchodní stezkou, čehož je dokladem památka známá jakoSelimský Karavanseráj.Arménská vysočina, Arménie

Název anglicky: Vardenis Mountain Range

Základní trasa: Artsvanist (Arcvanist) - Vardenis – Tsakhats Kar – Smbataberd - Shatin

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 40 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3521 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Stan a spacák. Výstroj pro trek do lehkého terénu. Nepromokavá bunda nebo pláštěnka pončo. Na svazích obrácených k jezeru Sevan bývá velmi proměnlivé a deštivé počasí.

Popis:

Hřeben Vardenis se zvedá jako gigantická hradba na jižní straně jezera Sevan. Od Gegehamských hor na západě odděluje toto turisty zatím málo navštěvované pohoří Selimský průsmyk, který byl od dávných branou do jižní Arménie a významnou obchodní stezkou, čehož je dokladem památka známá jako Selimský Karavanseráj. Název celé této horské formace je odvozen od vrcholu Vardenis (3521 m), který se tyčí již poblíž hranic s Ázerbajdžánem. Další výraznou kótou je masiv Karkatar (3392 m), na který lze nejsnadněji vystoupit ze Selimského průsmyku Na Vardenis se obykle leze ze severu, tj. od jezera Sevan. Jedna z cest do hor začíná u pobřežní vesničky Artsvanist, kde stojí za prohlídku ruiny urartského sídliště Teyšeba.

Nejprve se jde podle stejnojmenné bystřiny, později po mírných svazích. Následující den je to na vrchol již kousek. Bývá odtud pěkný výhled na safírově modré jezero Sevan a sousední vrchol Sanbuchtasar (3454 m), který už se nachází v hraničním pásmu. Dalším cílem je kostelík Tsakhats Kar pod jižním úbočí hory. Je-li dost času a sil, lze se tam dostat i oklikou přes horu Karkatar. Kostelík Tsakhats Kar zdobí zajímavý reliéf se zvířecím motivem. Na dohled od této památky se nachází pobořená středověká pevnost Smbataberd..Obě tato historická místa jsou zasazena do nádherné krajiny. Po břehu nedaleké říčky Yeghegis vede cesta přes vesničku Artabuynk do obce Shatin, která leží u hlavní silnice, jež klesá ze Selimského průsmyku do jižní Arménie. Tady lze trek ukončit a snadno sehnat dopravu do blízkého města Yeghegnadzor.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nezbytný vlastní stan a zásoby jídla na celou trasu.pitnou vodu lze snadno dolňovat z přírodních zdrohů.

Přístup na začátek: Do obce Artsvanist se mašrutkou dostanete asi nejsnadněji z Martuni, ale možná budete muset nakonec použít taxi.

Přístup z konce: Z vesničky Shatin na konci treku lze do města Yeghegnadzor dojet mašrutkou nebo stopem.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Artsvanist - základní tábor
  2. Vardenis - Tsakhats Kar
  3. Smbataberd - Shatin

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek lze snadno prodloužit o jeden den a skončit až ve městě Yeghegnadzor. Stačí neodbočovat u vesničky Artabuynk do Sahtinu, ale zamířit na jih přes hory kolem kostelíků Zorats a Spitakavor. Cestou leží i rozvaliny pevnosti Boloraberd. Další možností je přejít Selimský průsmyk a pokračovat do Geghamských hor.

Autor popisu: Zdeněk Micka


06.02.2010, Redakce


Diskuse


jan
jan
trek je na mape jinde nez je zde ukazano
10. 02. 2013, 13:32:40
díky, drobně jsem to upravil - byly tam souřadnice nejbližšího většího města, teď jsem to posunul na místo, kde popsaný trek opravdu začíná.
10. 02. 2013, 14:32:51

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ