HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Přechod přes sedlo Harper Pass

Stezka propojující oblast Arthur's Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží.Jižní Alpy, Arthur’s Pass a Lake Sumner Forest Park, Nový Zéland

Název anglicky: Harper Pass route

Základní trasa: parkoviště u SH 73Aicken - Kiwi Hut - Locke Stream Hut - Harper Pass - Hurunui No.3 Hut - Hurunui Hut - Kiwi Saddle - Hope Kiwi Lodge - Hope Shelter - Windy Point

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 50 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 963 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava

Popis:

Stezka propojující oblast Arthur's Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží. Trek vede podél řek a jezera Sumner Lake, překračuje sedlo Harper Pass.

Náročnější západní část není příliš značena (klasifikace treku jako „route“) a mnohokrát překračuje nepřemostěné řeky. V případě silnějších nebo déletrvajících dešťů se stává překročení řek nemožným a je nutno čekat na opadnutí vody. Pokusy o překročení rozvodněných řek si vyžádají každoročně několik obětí na životech. Oproti historické tradici je doporučováno jít trek směrem západ-východ, protože hned na začátku je několik nejdůležitějších brodů, které je nutno překonat za dobrého počasí (nízkého stavu vody). V případě rozvodnění těchto toků je lepší neriskovat a trek odložit na dobu po opadnutí vody.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Přespání možné v chatách a bivacích udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí (bivaky a chaty zařazené v kategorii „basic“ jsou zdarma). Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní.

Přístup na začátek: Trek začíná z parkoviště Aicken carpark na silnici SH 73, 5 km západně od města Otira. Je nutné přebrodit řeku Otira.

Přístup z konce: Konec treku je u přístřeku a parkoviště Windy Point na silnici SH 7 (vedoucí přes Lewis Pass), mezi místy Boyle Village a Hope Bridge.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Aicken - Locke Stream Hut
  2. Locke Stream Hut - Hurunui Hut
  3. Hurunui Hut - Hope- Kiwi Hut
  4. Hope- Kiwi Hut - Windy Point

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

1–2 denní alternativní trek k jezeru Lake Karapataka (odbočka je u Pfeifer Creek, mezi parkoviště a Kiwi hut). U jezera jsou dobré možnosti pro kempování.

Autor popisu: Barbora Sobotková


19.11.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ