HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek v rezervaci Paracas

Trek v rezervaci Paracas

Celá rezervace je pouští, krajina ovšem není fádní, nádherné skalní a písečné útvary, solné inkrustace, různobarevné duny, pouštní živočichové (ještěrky, liška), na pobřeží pak strmé útesy i pláže (písečné nebo oblázkové, se vším co moře vyvrhlo, od nádherných lastur přes odpadky až po těla uhynulých lachtanů a želv).poušť, Peru

Název anglicky: Trekking in Paracas National Reserve

Základní trasa: vstup do rezervace – museo Paracas – La Catedral – Las Lagunillas – La Mina - El Arquillo – Mirador de Lobos – a zpět

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 50 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne, platí se vstupné do rezervace (2010 5 SOL/os.)

Nejvyšší bod: 250 m

Celkové převýšení: 100 m

Obtížnost:

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, ochrana proti slunci, spacák (v zimě teplejší), stan, dalekohled – může se hodit.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Zuzana Kodrová)

Popis:

Celá rezervace je pouští, krajina ovšem není fádní, nádherné skalní a písečné útvary, solné inkrustace, různobarevné duny, pouštní živočichové (ještěrky, liška), na pobřeží pak strmé útesy i pláže (písečné nebo oblázkové, se vším co moře vyvrhlo, od nádherných lastur přes odpadky až po těla uhynulých lachtanů a želv).

Z vyvýšených míst výhled na zátoky i otevřené moře. Skvělé místo k pozorování ptáků (kondor krocanovitý, kormoráni, pelikáni, racci, alky a prý i plameňáci) i mořských živočichů (lachtani, vydra mořská, krabi). Rezervace je zajímavá i archeologicky (preincké kultury), na severním pobřeží poloostrova útvar El Candelabro vytvořený obdobnou technikou jako obrazce v Nazca (celý si ho však vychutnáte jen z moře). Rezervace je pod ochranou UNESCO jako „Natural World Heritage Site“.

1.den: Kousek za muzeem (Museo Paracas) se cesta rozdvojuje, vpravo vede asfaltová silnice směrem k El Candelabro, vlevo písečná k Las Lagunillas a La Catedral. Po asi 2 km se cesta opět rozděluje, vlevo vede k La Catedral. Skalní útvar „La Catedral“ na pobřeží jižně od poloostrova se zbortil při zemětřesení a následné tsunami v roce 2007 (zdaleka ne ve všech průvodcích tento fakt uvádějí). Pobřeží je ale i tak moc hezké. Od La Catedral pokračujeme zpět po pobřeží (mimo cestu), obejdeme zátoku do Las Lagunillas. Cesta celkem cca 20 km. Přespání v okolí nebo na pláži La Mina.

2. den: Pokračujeme podél pobřeží, až kam nás nohy zanesou – vyhlídka „Mirador de Lobos“ – občas lze pozorovat lachtany, případně dál k Playa de Lira. Od Las Lagunillas k Mirador de Lobos je to cca 12 km.

3.den: Cestu zpět volíme dále od pobřeží, více vnitrozemím. Od Mirador de Lobos zpět k muzeu cca 14 km. Terén celkově mírně kopcovitý, povrch písek – většinou zpevněný. Trek není značený, ale nelze se tu ztratit, když se držíte na dohled od pobřeží. Místy jsou vyjeté cesty od aut (4x4), ale my jsme žádné nepotkali. Od brány rezervace k Las Lagunillas se lze dostat i běžným autem a zde občas turisté jezdí.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Las Lagunillas v zátoce 2 hospůdky (čerstvé ryby, apod.). Jinak jídlo vlastní. Ubytování ve stanu takřka kdekoli. Stan není nezbytný (ale doporučuji vzít), jedná se o pouštní oblast, kde srážky dosahují cca 2 mm ročně, může být větrno a mohou se vyskytnout i písečné bouře (nejčastěji v srpnu). K přespání doporučovány pláže La Mina a El Arquillo – pozor na hranici vody při přílivu. Na pláž La Mina – snadný přístup po schodech, v blízkosti kadibudka. V létě 2010 na La Mina bydlela řádná myší rodinka, která nás připravila o zásoby jídla a ještě při tom prokousala stan. Druhá pláž byla zas hojně obsazena mořskými ptáky. Před nebo po treku ubytování možné v městečku Pisco.

Přístup na začátek: z městečka Pisco pěšky nebo taxíkem k muzeu na kraji rezervace (2010: 18 SOL za taxi)

Přístup z konce: okolo celého poloostrova, kolem El Candelabro.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Pisco / Museo Paracas – La Catedral – Las Lagunillas
  2. Las Lagunillas – La Mina - El Arquillo – Mirador de Lobos
  3. Mirador de Lobos - Las Lagunillas - Museo Paracas / Pisco

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

okolo celého poloostrova, kolem El Candelabro

Autor popisu: Zuzana Kodrová


11.12.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz