HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek z Padum do Lamayuru

Trek z Padum do Lamayuru

Trek Padum - Lamayuru je pokračováním nejpopulárnějšího ladackého treku Darcha – Padum přes Shingo La.Indický Himaláj, Ladak - Zanskar, Indie

Název anglicky: „Zanskar Trek“,“Across Zanskar“, nebo jednoduše: Padum to Lamayuru via Sengi La a Sirsir La

Základní trasa: Padum – Zangla – Hanumil – Snertse – Lingshed – Sengi La Base Camp (South) – Photoskar – Phanjila - Lamayuru

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 8

Délka: 140 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: NE

Nejvyšší bod: 5100 m

Celkové převýšení: 4400 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky a cepín nejsou třeba. Sedla jsou v hlavní sezóně VII, VIII bez sněhu. Stan a vařič teoreticky není třeba.

Popis:

Trek Padum - Lamayuru je vlastně pokračování nejpopulárnějšího ladackého treku Darcha – Padum přes Shingo La. S postupující civilizací se trek zkracuje- první etapu Padum – Zangla a poslední Phanjila – Lamayuru lze zvládnout autobusem nebo džípem. Stavba silnice napříč Zanskarem rychle pokračuje, hlavně ze strany od Zangly. Každopádně se jedná o nádherný i když náročný trek. Trasa vede přes několik sedel – Parfi La (3900), Hanuma La (4700), Margun La (4300), Sengi La (5100), Bumiktse La (4400) a Sirsir La (4800).

Jdete nahoru a dolů, krajina se rychle mění s každým sedlem. Projdete čirokými údolími, úzkými kaňony, vyschlými řečišti i zelenými pláněmi s pasoucími se jaky, kolem ohromných skalních stěn, občas s dalekými výhledy na zasněžené vrcholky nebo bizarní skalní útvary alá „Malboro Country“. Tahle jedinečná podívaná trochu připomíná horskou dráhu proto rozhodně doporučuji předchozí dobrou aklimatizaci.

Samozřejmě se budete aklimatizovat i v průběhu treku, ale bude to stát mnohem více sil, které Vám pak budou chybět na prolézání malebných vesniček a občasných klášterů po cestě. Drtivá většina návštěvníků chodí v organizovaných skupinách s koníky, takže s almarou na zádech si člověk připadá trochu nepatřičně. Každopádně místňáci jsou hrozně milí a ochotní, ale cizí jazyky moc neovládají, takže se učte ladacky! Možno jít i v opačném směru.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Až na jednu výjimku (Sengi La Base Camp) se vždy nocuje u/ve vesnicích. Guesthousy jako takové tam většinou nenajdete, ale poptejte se místních nebo provozovatelů „tea tentů“, určitě Vám někoho poradí. Za stan se platí většinou stejně jako za přespání u někoho doma (cca 50rs/os, léto 2008). U homestayů se dá dohodnout i jídlo (večeře, snídaně- hlavně rýže s čočkou a občas trochu zeleniny, ráno omeleta plus capati). Na oběd se dá zastavit v některém z tea tentů, které jsou celkem pravidelně rozmístěny po celé trase. Nejlépe se ptát místních. Základní menu tea tentu tvoří maggi soup( normální čínská polévka), čaj, cola a sušenky. Pro odvážné výjimečně i sardinky v konzervě. Občas je k dostání i místní rum Old Monk, skvělý na dochucení čaje. :-) Zkrátka vždycky narazíte na místo, kde si naplníte žaludek, ale vzhledem k namáhavosti treku určitě vzít nějaké vlastní energetické vychytávky (vločky, sojové suky,hroznový cukr, apod.)

Přístup na začátek: Padum – pěšky přes z Darchi, busem z Lehu, Srinagaru, Lamyuru – busem z Kargilu/Lehu

Orientační rozpis po dnech:

  1. Padum - Zangla
  2. Zangla - Hanumil
  3. Hanumil - Snertse
  4. Snertse – Lingshed
  5. Lingshed - Sengi La Base Camp (South)
  6. Sengi La Base Camp (South) – Photoskar
  7. Photoskar – Phanjila
  8. Phanjila – Lamayuru

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Lamayuru to Alchi via Tar La (4800) 4-5dní, Lamyuru to Alchi via Stapsksi La (4950) 4-6 dní, Zangla to Marha Valley

Autor popisu: Karel Svoboda


10.08.2010, Redakce


Diskuse


Alka
Alka
Právě jsem se vrátila z tohoto treku. Všem zájemcům radím, aby tam jeli co nejrychleji. Přes Zanskar se totiž staví silnice, konkrétně z Padumu do Lehu. Krajní části treku jsou už po silnici, úsek do Wanlah dokonce asi 7 km po asfaltu! Taky první den z Padumu je po (prašné) široké cestě.
23. 09. 2010, 16:29:26
Luki
Luki
Ono to s tou silnici nebude tak zhavi.... Rika se, ze se bude stavet minimalne 10-15 let.... ale vime, jak to v indii chodi... Mistni nosici si uz pripravuji jinou cestu kudy budou moci provadet turisty... takze vznikne zase jiny trek... Zajimavy rozhovor je v knizce "po zamrzle rece do Himalaje" rozhovor autora s Tasim - mistnim domorodcem z Padumu.... pouziju jen takovy vycuc Z Padumu do Le bude silnice otevrena cely rok, protoze v udoli Zanskaru na tzv. Čhadaru byva velice malo snehu. Cesta prochazi skalnatym terenem a jeji udrzovani nebude nijak zvlast slozite. Usek z Padumu do Manali bude obtiznejsi, pod prusmykem Rotang-la chteji vykopat tunel a pak je jeste ceka prusmyk Šingo-la, ktery je pokryty ledovcem. Podle meho se jim tamtudy nepodari silnici provest a budou muset hledat jinou cestu. Tenhle usek bude vyzadovat obrovskou udrzbu, vlada bude muset udrzovat mnozstvi buldozeru na odklizeni snehu a protahovani.... Knizka urcite stoji za precteni pokud jste se v udoli pohybovali, nebo se tam chystate...
26. 09. 2010, 11:40:45
Potvrzuji silnici na tomhle treku. Spousta turistu stale chodi tuhle trasu, a to i celodenni etapy po silnici. Nas to ale prekvapilo, protoze chodit v horach po silnici, ackoliv je provoz minimalni, nas nebavi... Takze ve smeru z Padumu vede silnice az do Pishu, pak se jde max. 5 dni po stezce (dikybohu) a ze sedla Sengi La uz lze odjet (my tu chytli stopa az do Lehu).
20. 09. 2012, 17:06:39

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ