HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Sněžnicový přechod švýcarské krajiny cestou ze Scuolu přes S-Charl až do Lü
Sněžnicový přechod švýcarské krajiny cestou ze Scuolu přes S-Charl až do Lü


Mangapurua/Kaiwhakauka trek
Řeka Wanganui River se při své cestě z hor do Tasmanova moře vine mnohými údolími. V nižších oblastech je obklopena hustými lesy – a zde protéká srdcem národního parku Whanganui National Park (založen 1986).

Izraelská národní stezka: nejlepší způsob, jak poznat všechna zákoutí Svaté země
Izraelská národní stezka: nejlepší způsob, jak poznat všechna zákoutí Svaté země


Túra okolím Kranjské Gory
Kranjska Gora je osada stará více než 650 let, první zmínku o ní můžeme nalézt v dokumentu z roku 1362, kde je popisována jako obec s farou. V současné době je nejznámějším turistickým centrem severu Julských Alp.

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Damavand – klasická jižní cesta

Výstup na Damavand – klasická jižní cesta

Damavand je jednou z mála pětitisícovek, jejíž vrchol lze zdolat bez horolezeckého vybavení a zkušeností. Každý rok sem proto podnikají výstup stovky domácích i zahraničních turistů. Přesto není na místě tuto horu podceňovat.Elborz, Írán

Název anglicky: Damavand ascent – south route

Základní trasa: Reyneh - Gusfand Sara - Barghah-e-Sevvom - vrchol a zpět

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Na popisované trase platí cizinci vstupné ve výši 50 USD. Ostatní výstupové trasy na vrchol zatím kupodivu zpoplatněné nejsou.

Nejvyšší bod: 5671 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Teplé oblečení, rukavice, čepice, spacák. Íránci používají někdy na vrcholu i roušku proti sirným výparům, ale ta není nutností.

Popis:

Damavand je jednou z mála pětitisícovek, jejíž vrchol lze zdolat bez horolezeckého vybavení a zkušeností. Každý rok sem proto podnikají výstup stovky domácích i zahraničních turistů. Přesto není na místě tuto horu podceňovat. Počasí ve vrcholových partiích bývá i v létě velmi chladné a časté jsou zde také nebezpečné bouřky. Velká nadmořská výška může navíc některým nedostatečně aklimatizovaným jedincům způsobit v poslední fázi výstupu vážné zdravotní problémy. Na vrchol stoupá několik tras, všechny vedou relativně nenáročným terénem. Nejfrekventovanější je cesta po jižním svahu.

Výchozím bodem je vesnička Reyneh (též Reine a pod.), která leží pár kilometrů od frekventované silnice z Teheránu ke Kaspickému moři. Většina turistů zde zůstává přes noc v ubytovně, kterou během sezóny provozuje legendární horský vůdce Réza Faramarzpour. Přes něho je následující den možné najmout starý Landrover (asi 25 USD) a nechat se vyvézt až k tábořišti Gusfand Sara ve výšce 3200 m. Druhou možností je tuto etapu absolvovat pěšky, ušetřit nemalé peníze za dopravu a pomalu začít aklimatizovat. Za úvahu stojí také odvoz taxíkem (1-2 USD) pouze kousek za Reyneh po silničce směrem na Polur a túru začít až u odbočky do hor.

Tím si člověk ušetří několik nezajímavých kilometrů po asfaltu. Gusfand Sara je nevelký komplex budov, který tvoří mešita se zlatou kupolí, ubytovna pro turisty a pár pasteveckých obydlí s ohrádkami pro ovce. Místní turisté vhazují do kasičky před svatyní mince, aby si naklonily Boha před výstupem. Cizinci tu zas rozdávají dětem pastevců čokoládu, takže se již naučily o pamlsky dost otravně žebrat. Od Gusfand Sara stoupá stezka do základní tábora (Barghah-e-Sevvom)ve výšce 4150 metrů, kde je velký betonový útulek, záchody a zdroj pitné vody.

Někteří výletníci si na tento úsek najímají muly a osly na vyvezení batohů, aby šetřili energii na závěrečný výstup. S útokem na vrchol je dobré začít brzy ráno, nejlépe těsně před svítáním. Výstup činní obtížný pouze vysoká nadmořská výška. Běžným tempem lze dosáhnout vrcholu za 5 - 6 hodin. Kráter zdobí zamrzlé jezírko a lemují jej výrony sirných plynů, jenž páchnou jako zkažené vejce. Většina turistů až právě zde naplno pocítí důsledky nedostatečné aklimatizace. Dostavují se silné bolesti hlavy a nevolnost, která nezřídka končí zvracením. Terén naštěstí umožňuje velmi rychlý sestup.

Při špatné viditelnosti, která bývá v odpoledních hodinách pravidlem, je však třeba dávat pozor na správnou cestu k táboru a nezabloudit. Pokud máte dost času, pak se určitě vyplatí v posledním táboře strávit před výstupem den navíc a získat tak lepší aklimatizaci. Míříte-li na Damavand z Teheránu, tak si před cestou udělejte výlet lanovkou horu Tochal (3900 m) nad městem. Právě tady začínají výpravu na Damavand skoro všechny místní cestovky, aby usnadnily svým klientům aklimatizaci.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Na popisované trase jsou dva volně přístupné útulky, které však bývají během sezóny často přeplněné, takže se může hodit i stan. Jídlo je nutné mít na celou akci vlastní. U všech tábořišť je zdroj pitné vody.Za ubytování v Reyneh se platí, je zde také možné dát do úschovy věci, které nejsou pro túru do hor potřeba.

Přístup na začátek: Pár kilometrů pod vesničkou Reyneh vede frekventovaná silnice z Teheránu do Amolu. Je možné si nechat zastavit u odbočky k vesnici, kde stále čekají taxíky a je zde i velká šance něco stopnout. Přímo do Reyneh velké autobusy nejezdí. Sporadicky sem zajíždí minibus. Za cestu taxíkem do Reyneh přímo z Teheránu zaplatíte asi 40 – 50 USD.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Reyneh - Gusfand Sara
  2. Gusfand Sara – základní tábor (Barghah-e-Sevvom)
  3. výstup na vrchol
  4. sestup do Reyneh

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Na vrchol vede několik tras ze všech světových stran. Většinou jde o nenáročné cesty. Zajímavým, ale relativně náročným podnikem, je přechod přes vrchol, tj. výstup realizovat po odlišné straně hory než následný sestup. Tato varianta vyžaduje dobrou aklimatizaci i fyzickou kondici, neboť výstup je nutné pochopitelně realizovat i s batohem. Zajímavé hory se tyčí i okolo Damavandu. Přímo přes údolí naproti Reyneh je to například Ghara Dagh (4076 m).

Autor popisu: Zdeněk Micka


11.11.2012, Redakce


Diskuse


Popis celkem přesný, ale bylo by dobré jej před uveřejněním nechat přečíst někomu, kdo měl na základce češtinu /rychlí sestup a noho dalších).
28. 12. 2012, 18:43:44
Honza B,
Honza B,
Díky za parádní popis. Víc takových lidí nejen na pohoře.cz. Jinak Jirko Dražile alias noho, díky za tvůj opravdu trefný a přínosný příspěvek - víc takových lidí, kterým by se zakázal přístup na diskuze. Chceš li podat ruku k dílu, článek zkoriguj.
11. 03. 2014, 00:56:23

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ