Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Hazar Kuh

Výstup na Hazar Kuh

Túru začíná ve městečku Rayen, které stojí samo o sobě za návštěvu. Poté co zemětřesení zničilo hliněnou oázu Bam, pyšní se právě toto místo největší hliněnou pevností v celé PersiiKohrud, Írán

Název anglicky: Hazar Kuh (Hazar Kooh)

Základní trasa: Rayen - vodopád Abšár - horská chata - vrcho

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: XI, X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: V praxi nebývá vyžadováno, ale údajně je potřeba. Hora leží v oblasti, kterou probíhá frontová linie mezi pašeráky opia a vládními bezpečnostními složkami. V případě zhoršení bezpečností situace proto může policie zamezit cizím turistům ve vstupu do hor.

Nejvyšší bod: 4420 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Pevné boty, pokrývka hlavy proti úpalu, spacák. Výhodou je vlastní stan.

Popis:

Túru začíná ve městečku Rayen, které stojí samo o sobě za návštěvu. Poté co zemětřesení zničilo hliněnou oázu Bam, pyšní se právě toto místo největší hliněnou pevností v celé Persii. Cesta stoupá přímo od hradu na zvlněnou náhorní plošinu a její první etapa je poměrně fádní.Zabloudit není kde, hora se po celou dobu vypíná v celé své kráse na obzoru. Asi po deseti kilometrech je nutné přebrodit malou bystřinu.

To již se blížíme k populárnímu piknikovému místu pod vodopádem, kterému místní říkají jednoduše „ abšár“ (persky: vodopád). Následující den odtud podél potoka vystoupáme hlubokým údolím k betonové ubytovně, kterou si postavili milovníci hor z nedalekého Kermánu. Zde je možné zůstat a zbytek dne věnovat aklimatizaci a obhlídce terénu pro závěrečný útok na vrchol.

Cesta je zpočátku sezóny obvykle jen málo patrná, ale terén není náročný. Ideální je vyrazit brzo ráno, neboť odpoledne bývá vrchol zahalen. Za dobrého počasí je vidět sousední Lálezár Kuh (Tulipánoví hora) a rozeklané věže čtyřtisícového vrcholu Jopar Kuh. Výška hory Hazar Kuh bývá v literatuře a na mapách uváděna různě. Obvykle 4420 m. Podle nejnovějších měření, o které se opírají aktuální íránské prameny, měří však hora asi o sto metrů více.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

V Rayenu je několik restaurací a jedna jednoduchá ubytovna. Pod vrcholem Hezáru stojí volně přístupný betonový útulek asi pro 15 osob.

Přístup na začátek: Autobusem z Kermánu do Rayenu.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Rayen – vodopád Abšár
  2. Abšár – horská chata
  3. výstup na vrchol
  4. sestup do Rayenu

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Opodál stojí jen nepatrně nižší vrchol Lálezár.

Autor popisu: Zdeněk Micka


11.03.2011, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ