HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu

 

Jedinečný, a proto bohužel trochu profláklý trek. Kilimandžáro se vypíná do výšky skoro 6 km z víceméně rovinaté savany v rovníkové Africe a když ho poprvé spatříte, zastaví se vám srdce...Kilimandžáro, Tanzánie

Název anglicky: Kilimanjaro – Marangu route

Základní trasa: Marangu gate – Mandara camp – Horombo camp – Kibo camp – vrchol – a zpět

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 5

Délka: 75 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ano, u vstupu do parku + nutný tým, jinak vás nepustí

Nejvyšší bod: 5895 m

Celkové převýšení: 4200 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, trekové hole, spacák. Oblečení do horka i pořádného mrazu.

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta MaranguVýstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu 1Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu 1

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu 2Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu 2

(Autor fotografií: Jana Michalcová)

Popis:

Jedinečný, a proto bohužel trochu profláklý trek. Kilimandžáro se vypíná do výšky skoro 6 km z víceméně rovinaté savany v rovníkové Africe a když ho poprvé spatříte, zastaví se vám srdce... Technická nenáročnost výstupu je známá, takže ke zdolání láká i prosté dobrodružné cestovatelské duše. Popravdě, ortodoxní horalové zde trpí. Hora je široko daleko jediná, tedy cokoli, čím se dá zpeněžit, je beze zbytku využito.

Vstupné do národního parku je akceptovatelné, ale hůře se chápe povinnost mít s sebou domorodý doprovodný tým, čítající v průměru min. 2 osoby na 1 turistu. Nosiče, kuchaře, číšníky, jejich asistenty… nejsem jistá, že jsem je všechny za celou dobu vůbec viděla. Nicméně zaplatit se museli. Tým vám perfektně vaří a všechno nese, což je pohodlné, ale pro hodně z nás nepotřebné až nadbytečné. Pokud ale na tohle zapomeneme, je trek fantastickou přehlídkou krajinné a klimatické rozmanitosti.

U vstupní brány v 1800 m zrají banány. První úsek vede tropickým lesem plným života, který končí v táboře Mandara Huts 2800 m hemingwayovským výhledem á la „Zelené pahorky africké“. Do tábora Horombo Huts 3800 m krajina připomíná alpské louky. Ke Kibo Huts ve 4800 m již jdete kamenným mořem vyvřelin a míjíte Kiliho brášku, rozeklaný kráter Mawenzi 5149 m. Z tábora Kibo se o půlnoci útočí na vrchol a vpravdě se zde láme chleba.

Do Kiba dojde každý a cesta až sem je z kategorie náročnosti „krmení pávů na Konopišti“. Na poslední úsek se vychází o půlnoci a je to monotónních 7 hodin potmě, serpentinami v suti, se sílícím větrem a nečekanou zimou. Kili je o morálu. Za rozbřesku se obvykle dosahuje hrany kráteru, tzv. Gillmans Pointu 5681 m,což už se počítá, že jste byli na Kili. Nicméně samotný vrchol Svobody „Uhuru Peak“5895 m je ještě 1,5 h cesty. Překvapující je ukrutná zima fičící po ledové střeše Afirky. Dřevěná cedule je jako magnet. „Congratulation. You are now at Africa´s highest point...“ Kdo by si to odpustil?

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Ubytování na trase Maranga je v na Afriku mimořádně komfortních dřevěných nocelhárnách. V jejich spodních místnostech vám váš tým naservíruje jídlo o 3 chodech, takže žádné iluze o kilech dole. Ráno dokonce roznáší lavorky z teplou vodou.

Přístup na začátek: Arusha – výchozí město, odkud mikrobusem cca 2 h ke vstupu do parku

Orientační rozpis po dnech:

  1. Maranga Gate – Mandara Hut
  2. Mandara Hut – Horombo Hut
  3. Horombo Hut – Kibo Hut
  4. Kibo Hut – Uhuru Peak – Kibo Hut – Horombo Hut
  5. Horombo Hut – Maranga Gate

Další možnosti túr v okolí:

Mt. Meru, 4565 m, druhá velká hora v oblasti, vypínající se nad Arushou. Praktický aklimatizační vrchol před Kili. Pozor – chodit na Kili bez aklimatizace se rovná zásadně ohrozit naděje na úspěšný výstup.

Autor popisu: Jana Michalcová


16.05.2017, Redakce


Diskuse


Katerina
Katerina
Ahoj, chtela jsem se zeptat na kolik to tak vyjde, vsichni ti pruvodci a spol. Samotny vystup...?
25. 05. 2009, 19:57:27
V únoru jsme šli cestou Machame - je lepší pro aklimatizaci a cena byla na 7 dní 950 USdol a to jsme museli dost smlouvat, poradím kdyžtak fintu a i cestovku se kterou jsme šli. Pokud chceš cestou Marangu tak to bude o 100USdol levnější a o den kratší ale je lepší před tím uskutečnit aklimatizační výstup na Mt Meru a ten stojí okolo 400 USdol.Úspěšnost vrcholu cestou Marangu bez aklimatizace je dost malá.
29. 05. 2009, 07:59:30
Ahoj, prosím o informaci a kontakt na agenturu která by zajistila doprovod při výstupu na Kilimanjaro. Letím už za 14 dní, chci jít cestou Marangu, je nás pět. Pepa
29. 07. 2011, 10:43:14
Ahoj, chtěl bych se zeptat zda výstup zvládnou i začátečníci horalové, je to náročné. Rád bych tě poprosil o jméno cestovky a co všechno je v ceně. Pokud můžeš napsat na email jiri.hofr@seznam.cz chystáme se tam s kamarádem koncem tohoto roku. Díky a budu se těšit JH
06. 08. 2011, 19:45:38
Matěj
Matěj
Chtěl jsem se zeptat co ta cena všechno zahrnuje a kolik lidí se tak podílí na té ceně?Jaké období je nejlepší na výstup?
13. 05. 2010, 21:47:57

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz