HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Spící vulkán i nejvyšší hora íránského Balúčistánu, to všechno je monumentální Taftan

Spící vulkán i nejvyšší hora íránského Balúčistánu, to všechno je monumentální Taftan

Spící vulkán, na jehož vrcholu se nachází několik silných sirných výronů. Koryta bystřin ve svahu jsou lemována bizarními žlutými usazeninami síry. Hora má dva výrazné a několik vedlejších vrcholů. Místní milovníci hor se sem vydávají poměrně často, cizinci jen výjimečně.Balučistán, Írán

Název anglicky: Mt. Taftan ascent

Základní trasa: Gušeh – horská chata (Taftan Sobah Shelter) – jižní a severní vrchol

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 30 km

Vhodné měsíce: IV, V, IX, X, XI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Není nutné pro samotný výstup na vrchol. Pohyb po této neklidné části Íránu může však výrazně usnadnit doporučení (tzv. „modžávez“) od některých vládních úřadů či od turistické informační kanceláře (Edaré džhangardí) v Zahedánu. Okolí hory je místem častých ozbrojených střetů mezi vojáky a pašráky ze sousedního Pákistánu. Z bezpečnostních důvodů je občas tato oblast turistům nepřístupná.

Nejvyšší bod: 4042 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Pokrývka hlavy proti úpalu, vhodná obuv, spací pytel. Stan není potřeba. Pro pobyt na vrcholu se hodí teplé oblečení, zvláště začátkem jara a koncem podzimu.Hodit se může šátek nebo roška na prohlídku fumarol a kus lana na zpáteční cestu soutěskou.

Výstup na TaftanVýstup na Taftan

Výstup na TaftanVýstup na Taftan

Popis:

Taftan je nejvyšší horou íránského Balúčistánu. Jedná se o spící vulkán, na jehož vrcholu se nachází několik silných sirných výronů. Koryta bystřin ve svahu jsou lemována bizarními žlutými usazeninami síry. Hora má dva výrazné a několik vedlejších vrcholů. Místní milovníci hor se sem vydávají poměrně často, cizinci jen výjimečně. Klasická jižní cesta začíná u vesničky Gusheh. Odtud pak stoupá kolem monumentální skalní věže Pir-bi-back na piknikové místo s provizorními plechovými přístřešky, kde se ztrácí v úzké skalní rokli.

Výstup na TaftanVýstup na Taftan

Tady lze ještě doplnit z pramene vodu, dále již je potůček plný síry. Trasa je značená jen ve fársí a to jednoduchými nápisy přímo na skalách. V nejužším místě soutěsky je nutné překonat několik vysokých skalních prahů, kde je nutné požít i ruce. Dál už nejsou žádná obtížná místa. Stezka opouští rokli a stoupá k velké horské chatě, kde lze zdarma přenocovat. Od chaty nazývané v literatuře Taftan Sobah Shelter trvá cesta na vrchol 3 – 4 hodiny.

Obvykle se vystupuje jen na atraktivnější jižní vrchol, ze kterého kouří sirné plyny. Snadno lze však zdolat i vyšší severní vrchol. Pozor, sirný povlak u fumarol na jižním vrcholu docela klouže. Při cestě od chaty zpět do vesnice Gusheh jsou skalní prahy v soutěsce ještě hůře zdolatelné než-li při cestě nahoru, zvláště s batohy na zádech. To platí především pro ten nejvyšší. Hodí se krátké lano na spuštění bagáže.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

V polovině cesty na vrchol je velká volně přístupná ubytovna pro turisty, takže stan není třeba. K dispozici je zde i pitná voda. Jídlo není možné nikde na trase dokoupit.

Přístup na začátek: Pod horu Taftán se lze dostat z blízkého městečka Haš (Khash) prakticky jedině taxíkem. Vzhledem k nízkým cenám této dopravy v Íránu lze uvažovat o najmutí taxi i ze vzdáleného Záhedánu.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Guheh – horská chata
  2. výstup na vrchol
  3. sestup do Gusheh

Další možnosti túr v okolí:

Kvůli problematické poloze u hranic s Pákistánem není možné v této oblasti legálně podnikat žádné další treky. Zajímavý terén leží navíc pouze v blízkosti Taftanu, okolí tvoří poušť. Další zajímavým cílem v íránském Bálučistánu může být asi 150 km vzdálený vulkán Bazman, což není ani domácími turisty běžně navštěvovaná destinace.

Autor popisu: Zdeněk Micka

 


04.06.2018, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ