HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Bazarduzi
Čtyřtisícovka Bazarduzi (4466m) je nejvyšším vrcholem Ázerbajdžánu a nejvyšší kótou východního Kavkazu. Leží přímo na ázerbajdžánsko-ruské hranici, kam se vydávají zahraniční turisté spíše výjimečně.

Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí alpské louky
Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí alpské louky


Túra k šesti jezerům nad Sv. Mořicem aneb šest modrých důvodů k výletu do hor
Túra k šesti jezerům nad Sv. Mořicem aneb šest modrých důvodů k výletu do hor


Přechod přes sedlo Harper Pass
Stezka propojující oblast Arthur\'s Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží.

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Yushan – nejvyšší horu Taiwanu

Výstup na Yushan – nejvyšší horu Taiwanu

 

Tento trek se nachází na překrásném ostrově Taiwan, v národním parku Yushan. Yushan (Nefritová hora) je se svojí výškou 3952 m nejvyšší horou Taiwanu a také čtvrtou nejvyšší ostrovní horou na světě.Yushan NP, Taiwan

Název anglicky: Yushan – The Highest Mountian of Taiwan

Základní trasa: Dongpu Lodge (Tataka Visitors Center) – Tataka Saddle – Menglu Pavilion – Yushan Front Peak -White Wood Forest – Paiyun Lodge – Yushan Main Peak – Yushan East Peak – Yushan North Peak – Paiyun Lodge - Yushan South Peak – Yushan West Peak – Dongpu Lodge

Druh treku/túry: 3-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 60 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ano, 30 - 7 dnů před cestou nutné vyřídit „Park Entry Permit“. Ten se získá vyplněním formuláře na adrese http://mountain.ysnp.gov.tw/english/index.aspx. Po obdržení Park Entry Permitu (vyřízení trvá přibližně 7 dnů) je třeba před cestou zajít na policejní stanici poblíž návštěvnického centra Tataka pro „Mountain Entry Permit“ – vydávaný po vyplnění dalšího formuláře a kontrole cestovních pasů. O výstup na Yushan je velký zájem, proto doporučuji vyřídit Park Entry Pertmit co nejdříve a naplánovat výstup na všední den, kdy je pravděpodobnost získání permitu vyšší než o víkendech.

Nejvyšší bod: 3952 m

Celkové převýšení: 3600 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Bežné trekové vybavení - dostatek oblečení, spacák a karimatka na spaní na horských chatách, čelovka a vybavení na vaření. Pohyb po ledovci: v zimních měsících, přibližně od nadmořské výšky 3500 m.

Popis:

Tento trek se nachází na překrásném ostrově Taiwan, v národním parku Yushan. Yushan (Nefritová hora) je se svojí výškou 3952 m nejvyšší horou Taiwanu a také čtvrtou nejvyšší ostrovní horou na světě. Výstup na Yushan je možný podniknout celoročně. Nejlepší období je však pozdní podzim, kdy je nejnižší pravděpodobnost deště a také nejprůzračnější vzduch. Přes zimu se v nejvyšších polohách může vyskytovat sníh a od července do konce září na ostrov často přichází tajfuny.

Samotný výstup na hlavní vrchol Yushanu lze v případě dobrého počasí a brzkého startu zvládnout i s návratem během jednoho dne. Po trápení se získáváním permitů by však byla škoda nezůstat na horách delší dobu a nevystoupit i na některý z bočních vrcholů Yushanu. Níže je popsán jak samotný výstup na nejvyšší horu, tak i varianty s výstupy na boční vrcholky. Při vyplňování žádosti o Park Entry Permit nezapomeňte vyplnit správně plán výstupu – vydaný permit již nejde nijak změnit! Trek začíná na silnici poblíž chaty Dongpu nebo na parkovišti u návštěvnického centra v osadě Tataka. Odtud vede hezká asfaltová cesta 3,5 km do sedla Tataka, které je oficiálním začátkem Yushan treku. Z tohoto místa stoupá úzká stezka 8,5 km až k chatě Paiyun Lodge.

Cesta vede nejprve prudce ve svahu nad údolím s výhledy téměř až k pobřeží oceánu a od přístřešku Menglu pak pokračuje pralesem až k chatě. Kousek od zastávky Menglu odbočuje úzká stezka vlevo do svahu na předvrchol Yushanu (3239 m.n.m.). Celá cesta na chatu Paiyun zabere přibližně 5 hodin. Druhý den začíná výstupem na hlavní vrchol Yushanu. Za chatou vede cesta nejprve lesem a později suťovým polem až k místu zvanému Větrný tunel, což je železný tunel postavený na ochranu před padajícím kamením. Za tunelem stezka odbočuje vpravo a vede až na samotný vrchol Yushanu. Posledních 500 m pod vrcholem je stezka poměrně exponovaná, ovšem díky řetězům nijak obtížná.

Z hlavního vrcholu vede cesta dál po ostrém hřebeni 4,5 km až na východní vrchol (3869 m.n.m.), odkud se později vrátíme zpět k Větrnému tunelu. Teď ale pokračujeme ještě dál po skalnatém hřebeni kolem meteorologické stanice až na severní vrchol (3858 m.n.m.). Ze severního vrcholu se naskýtá asi nejkrásnější pohled na špičku nejvyšší hory ostrova. Třetí den je dobré vstát co nejdříve. Od chaty Paiyun stoupá poměrně jednoduchá stezka na západní vrchol Yushanu (3467 m.n.m.).

Cesta od chaty na vrchol a zpět zabere okolo 2,5 hodiny a máme tak ještě čas vystoupit na poslední zbývající, jižní vrchol Yushanu. Cesta vede nejprve k chatě Yuanfong a odtud stoupá kamenitým svahem až na kótu 3844 m. Zpáteční cesta z chaty zabere okolo 3 hodin. Po návratu nás čeká už jen dlouhý a poměrně otravný sestup zpět na chatu Dongpu Lodge a zasloužený odpočinek…

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

1 ) Tataka: Jediné možné ubytování na začátku treku je na horské chatě Dongpu Lodge, 1,5 km před návštěvnickým centrem. Spaní v pokoji pro 20 lidí (300TWD), sprcha za příplatek a není nutný spací pytel. Na chatě se kromě instantních polívek nedá koupit žádné jídlo, takže veškeré zásoby na hory je třeba nakoupit předem. 2) Trek: ubytování na horské chatě Paiyun Lodge. Chata je nevytápěná a velmi skromně vybavená. V r. 2011 se bude chata rekonstruovat a spaní tak bude možné na chatě Yuangfong. Spaní mimo tyto chaty je v NP přísně zakázané. Na chatách se také nedá nic koupit, proto je třeba nést si veškeré jídlo s sebou.

Přístup na začátek: Nejlepší doprava na začátek treku je vlastním autem/na motorce. Další možností je přejet autobusem/minibusem z Chiayi do Alishanu (cena okolo 250TWD) a odtud zkusit sehnat místo v autě s turisty, kteří jedou k jezeru Sun Moon Lake. Cena za dopravu na začátek treku (asi 20km od Alishanu) bude okolo 300TWD. Doporučuji zkusit se poptat v informační kanceláři naproti 7-11 nebo přímo na náměstí hotelových dohazovačů. Občas se zadaří, občas ne. Stopování na začátek treku je také možné, ale na horské silnici mezi Alishanem a Sueili (poblíž Sun Moon Lake) je téměř nulový provoz (když už ale auto jede, tak zpravidla zastaví). Některé hotely vypravují minibusy na východ slunce poblíž osady Tataka. Odjezd je zpravidla kolem 3:00 a cena okolo 600TWD.

Orientační rozpis po dnech:

  1. Dongpu – Paiyun Lodge
  2. Paiyun Lodge – Yushan Main Peak – Paiyun Lodge
  3. Paiyun Lodge – Yushan South Peak – Dongpu Lodge

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Hory Lulin a Linjhih – 3 hodinový výlet v okolí Tataka s překrásnými výhledy na Yu Shan. Cestou na/z Yushan se určitě zastavte v oblasti Alishanu – kratší i delší výlety tisíciletým cypřišovým pralesem.

Autor popisu: Martin Hájek


01.12.2016, Redakce


Diskuse


Upřesnění článku - pokud se do NP Yushan vydáte v únoru, ověřte si předem zda je možné vyrazit na trek - v únoru bývá zpravidla většina treků uzavřená pro turisty - odpočinek přírodě a tak... Pokud byste někdo potřeboval nějakou pomoc ohledně Taiwanu, ozvěte se na mail...
28. 02. 2011, 12:47:21
Dobrý den, chystáme se na ostrov Taiwan. Je dobré jet v červnu? Nevíte jaké je tam počasí? Máme v Plánu Alischan, jezero Slunce a Měsíce, Yushan, dále Kaohsiung, Baischa bay - je v červnu obdoní na koupání, je teplé moře? Mohl by jste mi poradit,která místa stojí zato navštívit? Před tím Jedeme do Hong Kongu, Macaa, Pekingu a Velká čínská zeď a z Hong Kongu přelétáme na Taiwan. Moc děkuji za informace Radvana Prušová, Brno
12. 05. 2013, 13:44:01
Ahoj. Co se týká pobytu, výletů a treků na Tchaj-wanu, je možné kontaktovat i mne na e-mailu, který je tu uveden. Po 3 letech pobytu tam jsem schopen lecos poradit nebo doporučit. Na Tchaj-wanu se budu znovu pohybovat od 16 do 26.9.2011, v oblasti Sun Moon Lake (zde je možný ne technicky ale fyzicky docela náročný jednodenní výstup na jednu dvoutisícovku přípedně přechod dál na východ), Da-Pa Mt. v NP Shue Pa nebo u 7 Colours lake.
16. 08. 2011, 09:16:24
Ahoj, jak je to s tím permitem. Je nutné v tom plánu uvádět i hodiny, kdy kam dorazíme? Já totiž nemám představu, jak dlouho by mohl trvat ten pohod druhý den. Díky za radu, Bára
11. 10. 2013, 17:13:34

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz