HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Grossglockner ze severu, Pallaviciniho kuloárem
Výstup na Grossglockner ze severu, Pallaviciniho kuloárem


Trek přes Ilgaz Dagi
  Hřebenem Ilgaz Dagi (též Ilgaz Daglari) kulminuje v západní část Pontských hor, což je pohoří, které lemuje na severu malé Asie po celé délce pobřeží Černého moře. Zatímco většina cizinců o existenci tohoto místa vůbec nemá tušení, mezi domorodci jde o poměrně známou destinaci, neboť zde leží jedno z mála lyžařských center v Turecku.  

Aregunský hřeben – vyrazte na trek podél arménského jezera Sevan
Aregunský hřeben – vyrazte na trek podél arménského jezera Sevan


Trek ostrovem La Palma
Trek ostrovem La Palma


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Wangapeka trek

Wangapeka Track prochází národním parkem Kahurangi v ose východ – západ. Překračuje dvě sedla o nadmořské výšce přes 1000 m a prochází zalesněnými říčními údolími řek Wangapeka, Karamea, Taipo a Little WanganuiKahurangi, Nový Zéland

Název anglicky: Wangapeka Track

Základní trasa: Rolling Junction - Kings Hut - Stone Hut - Wangapeka Saddle - Helicopter Flat Hut - Taipo Hut - Stag Flat - Little Wanganui Saddle - Little Wanganui Hut - Wangapeka Road

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 53 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1087 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava

Popis:

NP Kahurangi, ležící v severozápadní části Jižního ostrova, je druhým nevětším národním parkem Nového Zélandu. Wangapeka Track vděčí svému vzniku objevu zlata v roce 1859 a následné nutností vybudovat přístup na Západní pobřeží. Zemětřesením v roce 1929 byl trek z velké části poničen a znovu vybudován v období třicátých let během hospodářské krize v rámci vládního programu pro nezaměstnané.

Nejznámějším pozůstatkem této doby je Cecil King’s Hut. Wangapeka Track prochází národním parkem Kahurangi v ose východ – západ. Začíná na východě z Waimea Basin a končí na západním pobřeží poblíž města Karamea. Překračuje dvě sedla o nadmořské výšce přes 1000 m a prochází zalesněnými říčními údolími řek Wangapeka, Karamea, Taipo a Little Wanganui. Výhledy jsou omezené, stezka prochází převážně lesem jen s několika úseky otevřené krajiny. Je dobře značena, místy je terén náročnější, trek také přechází několik nepřemostěných vodních toků, které je nutno přebrodit.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

ubytování možné v chatách udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí. Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní.

Přístup na začátek: z vesničky Tapawera (cca 60 km od Nelson) směrem Wangapeka Valley k brodu řeky Dart (v případě silnějších dešťů bývá brod autem neprůjezdný, je nutno použít mostek a dále pokračovat pěšky), zpevněná cesta pokračuje kolem přístřešku s informacemi a po kilometru přichází k Rolling Junction, kde trek začíná (je zde shelter a kemp).

Přístup z konce: Na konci treku je parkoviště na Wangapeka Road, odkud silnice vede směrem k pobřeží a v Little Wanganui se napojuje na hlavní silnici Westport – Karamea (č. 67).

Orientační rozpis po dnech:

  1. Rolling Junction - Stone Hut
  2. Stone Hut - Taipo Hut
  3. Taipo Hut - Little Wanganui Hut
  4. Little Wanganui Hut - Wangapeka Road

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstupy na některé z okolních vrcholů, jedna z odboček vede ke Kiwi Saddle hut (odtamtud možnost pokračovat dále.) Z Wangapeka Track je možné odbočit na náročnější k severu směřující Leslie-Karamea Track a dále pokračovat po něm.

Autor popisu: Barbora Sobotková


29.01.2010, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz