HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Kavkaz

Kavkaz je dlouhá horská stěna natažená přes 1200 kilometrů mezi Černým a Kaspickým mořem, někdo hlavní hřeben Kavkazu uznává jako geografický předěl mezi Evropou a Asií, dle toho pak je i nejvyšší hora Kavkazu, 5642 metrů vysoký Elbrus, nejvyšší horou Evropy. Dle toho je také Elbrus součástí projektu Seven Summits, tedy výstupů na nejvyšší vrcholky všech kontinentů. Evropští geografové kladou hranici spíše na severní stranu Kavkazu, přesněji do Kumomanyčské sníženiny, která se táhne zhruba 300 km severně od hlavního hřebene.

Nakratau a DonguzorunNakratau a Donguzorun, Prielbrusie, Rusko

Letiště Mestia, Svanetie, GruzieLetiště Mestia, Svanetie, Gruzie

První pohledy na UshbuPrvní pohledy na Ušbu, Svanetie, Gruzie

Na severní straně Kavkazu naleznete Rusko, přesněji krom samotného Ruska i tzv. kavkazské republiky: Karačejvsko-Čerkesko, Kabardsko-Balkarsko, Severní Osetie, Ingušsko, Čečensko a Dagestán. Z jižní strany Kavkazu je situace jednodušší i složitější zároveň. Gruzie i Ázerbájdžán jsou bývalé sovětské republiky. V rámci Gruzie se ale vyčlenily dva další státy - Abcházie a Jižní Osetie, které vyhlásily samostatnost, kterou ale většina zemí světa neuznala. V praxi však není možné z Gruzie do Abcházie/Jižní Osetie a zpět volně přecházet a především v případě Jižní Osetie je situace po válce v roce 2008 stále nestabilní.

Kam na Kavkaz?

Turisty i horolezci bývají nejvíce navštěvovány tři oblasti na každé straně Kavkazu. Od západu k východu:

  • Archyz a Dombaj - dvě údolí na západním Kavkaze, která nejsou tak navštěvovaná, jak nejznámnější cíle, přesto určitě mají co nabídnout.
  • Elbrus a národní park Prielbrusie lákají turisty na krásné zelené doliny i horolezce na relativně snadnou pětitisícovku - ať už ji říkáme nejvyšší hora Evropy nebo ne.
  • Svanetie, která byla ještě nedávno velmi divoká, dnes však již bezpečná. Známé jsou obranné věže u domů, nádherné treky s výhledy na dvouvrcholovou Ušbu nebo nejvyšší horu Gruzie Šcharu.
  • Bezengi jsou horolezeckým pojmem. Nad tamním horolezeckým táborem jsou ty nejtěžší cesty na Kavkaze včetně nebezpečné východní stěny Šchary nebo 12 kilometrů dlouhého hřeben Bezengijské stěny.
  • Kazbek je nejdostupnější gruzínskou pětitisícovkou. Pod kopec se snadno z Tbilisi dostanete po dobré silnici a na jeho úpatí naleznete krásný kostelík Tsminda Sameba nebo horolezeckou základnu v bývalé meteorologické stanici.
  • Ševsuretie a Tušetie jsou dopravně odlehlé oblasti v severovýchodní Gruzii. Klasický trek z Omala do Šatili přes sedlo Acunta, případně dále do Kazbegi, patří k tomu nejlepšímu, co může na Kavkaze trekař najít.

A ještě jeden bonus pro dobrodruhy a objevitele. I treking v Ázerbájdžánu může nabídnout kýžené zážitky a zatím (i díky nutnosti víza) není Ázerbádjžán zdaleka tak navštěvovaný jako ostatní zakavkazské státy.
Sem vložte diskusní příspěvek.