HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

NE 17:30 - 19:00 (sál osobností) Petr Horký a Vašek Sůra: Expedice Mongolia

NE 17:30 - 19:00 (sál osobností) Petr Horký a Vašek Sůra: Expedice Mongolia

Polárníci Václav Sůra a Petr Horký se letos v březnu vydali do severního Mongolska, kde jako první Češi přešli zamrzlé jezero Khuvsghul. Podle reakcí a výpovědí místních obyvatel je velmi pravděpodobné, že před nimi zimní přechod bez zabezpečení zvenčí ještě nikdo neuskutečnil – jedná se tak zřejmě o prvenství světové!Severomongolské jezero Khuvsghul, vzdálené zhruba tisíc kilometrů od hlavního města Ulánbátar, přešla česká dvojice dobrodruhů od severu na jih. Jezero má vzdušnou čarou 134 km, po zemi se cesta protáhla na 150 km, které polárníci urazili během osmi dní, na mrazivé expedici však strávili celkem tři týdny.

Petr Horký v MongolskuPetr Horký v Mongolsku

Hladina jezera rozhodně není v zamrzlém stavu rovina.Hladina jezera rozhodně není v zamrzlém stavu rovina.

Polárníci přešli jezero bez podpory zvenčí, museli být tedy plně soběstační. Na saních táhli každý kolem 60 kg materiáluPolárníci přešli jezero bez podpory zvenčí, museli být tedy plně soběstační. Na saních táhli každý kolem 60 kg materiálu

„Mongolsko zřídka figuruje mezi destinacemi světových polárníků. Na to jsme narazili, když jsme sledovali, jak naše schopnosti přežít v daných podmínkách překvapovaly místní obyvatele. Podle jejich vzpomínek a informací od starosty vesnice Khatgal na jihu jezera i ředitele rezervace Khuvsghul jsme zjistili, že jsme rozhodně první Češi, a dost možná i první lidé na světě, kteří tenhle pochod úspěšně završili," vypráví jeden z dobrodruhů, polárník a dokumentarista Petr Horký.

Petr HorkýPetr Horký

Režisér, moderátor, producent a cestovatel. Točil v osmdesáti zemích světa, mimo jiných s lidmi jako Thor Heyerdahl, Reinhold Messener, Edmund Hillary, Arthur C. Clarke, Erich Däniken a dalšími. Je autorem sedmi knih, z nichž tři jsou bestsellery, dvě dostaly literární cenu Egona Ervína Kische. Natočil kolem 70 dokumentů, které se promítají v sedmi zemích světa. Došel na severní pól, přešel pěšky Grónsko, vylezl na vybuchující sopku Merapi, točil velké bílé a tygří žraloky bez jakékoli ochrany a na Maledivách objevil dvě potopené lodě.


10.08.2016, Michal Kroužel


POČASÍ 10. A 11. LISTOPADU 2018

Zataženo

PARTNEŘI FESTIVALU 2017

Hannah

Uniqa

 

 

 

Trip Market